Destylarnia Deanston powstała w roku 1965, w budynku, który wcześniej służył jako przędzalnia wełny, a jeszcze wcześniej od XVIII wieku jako młyn. W przerobionym na gorzelnię budynku do dziś znajdują się maszyny, które w przeszłości pomagały w produkcji mąki, a dziś wykorzystywane są do tworzenia whisky. Pierwszą butelkę destylatu firma wyprodukowała w roku 1966, co czyni ją jedną z najmłodszych gorzelni w Szkocji. Pomimo tego jest jedną z nielicznych, które znalazły się na wielkim ekranie, a Deanston udało się to w filmie „Whisky dla aniołów”. Po rozpoczęciu produkcji marka kilkukrotnie zmieniała właściciela, a na kilka lat została nawet zamknięta. Finalnie sprostała wyzwaniu, pokonała problemy i wznowiła produkcję alkoholu. Ostatnim właścicielem w roku 2013 została spółka Di Distell Group z R.P.A.
Deanston zyskała rozpoznawalność na rynku alkoholi mocnych dzięki ekologicznej produkcji swoich wspaniałych trunków. Do tworzenia whisky gorzelnia wykorzystuje energię powstałą dzięki turbinom wodnym, zainstalowanym na przepływającej w pobliżu budynku rzece pod nazwą Teith. Energię, której nie uda się wykorzystać w destylarni, firma odsprzedaje do innych przedsiębiorstw, dzięki czemu rozszerza swoją ekologiczną postawę na okoliczne firmy.
Założyciele gorzelni wybrali budynek po starej przędzalni bawełny nie bez powodu. Mieści się on w regionie znanym z produkcji wspaniałych whisky single malt – Highlands, w miejscowości, której marka zawdzięcza nazwę Deanston. Leży w pobliżu rzeki, dzięki której w gorzelni nigdy nie zabrakło wysokiej jakości, krystalicznie czystej wody, a chłodne piwnice stworzone do przechowywania mąki doskonale nadają się również do leżakowania whisky w drewnianych beczkach.
Woda z rzeki, która w połączeniu ze słodem tworzy znakomite trunki Deanston doprowadzana jest za pomocą maszyny, która niegdyś prowadziła ją do młyna. Słodowany jęczmień, czyli druga część whisky, który marka wykorzystuje do produkcji, pochodzi jedynie od lokalnych rolników. Jęczmień, słodowany i zmielony trafia do kadzi zaciernej, którą posiada dziś niewiele gorzelni w Szkocji, i mieszany jest z gorącą wodą. W ten sposób powstaje słodki płyn, który następnie poddany jest fermentacji – sprawdzanej i mierzonej w Deanston ręcznie przez gorzelników. Na koniec alkohol przechodzi dwie destylacje, mieszany jest z wodą i przenoszony do dębowych beczek, gdzie leżakuje przez odpowiednią ilość czasu, harmonizując i łagodząc swoje aromaty.
18-letnia whisky od Deanston zadebiutowała na rynku w roku 2015, a za jej kreację odpowiada mistrz Ian MacMillan. Do jej starzenia wykorzystano beczki typu hogshead ponownie używanych oraz beczek po Kentucky Bourbon pierwszego użycia na końcowe miesiące. Tak jak pozostałe produkty marki, nie była ona poddana filtracji na zimno przed butelkowaniem, a poziom alkoholu został podniesiony do 46,3%.
Deanston 18Y to doskonała kombinacja słodyczy, ciepła, kremowej konsystencji i jęczmiennego posmaku. Jest idealnie zbalansowana i prawdziwie złożona, czym wprawia w zachwyt nawet najbardziej doświadczonych degustatorów.
Kolor: miodowo-karmelowy;
Nos: aromatyczny i kremowy; dąb, białe kwiaty, słód, trawa, wanilia, miód, tytoń, gałka muszkatołowa, jabłko, brzoskwinia, kruche ciasto, toffi, mango;
Smak: słodko – pikantny; cytrusy, cukier jęczmienny, piernik, miód Manuka, biały pieprz, toffi, jabłka, pomarańcze, imbir, krem migdałowy;
Finisz: wytrawny i ostry; rozgrzewający imbir, miód, pomarańcz, gałka muszkatołowa;
Aby w pełni poznać i docenić niezwykłe aromaty 18-letniej Deanston należy serwować ją w odpowiedni sposób: w niskiej szklance typu old fashioned lub stworzonym do degustacji whisky kieliszku o czaszy zwężającej się ku górze, która pozwala skoncentrować się aromatom. Najlepiej posmakuje w temperaturze pokojowej i w towarzystwie gorzkiej czekolady wysokiej jakości.
Butelka oraz opakowanie, w którym zostało zamknięte whisky utrzymane jest w eleganckim stylu, który zachwyci wszystkich miłośników dobrego designu. Butelka o zaokrąglonym kształcie wykonana jest z jasnego szkła, dzięki czemu widać przez nią przyjemną dla oka barwę trunku. Zamykana jest drewnianym korkiem, na którym umieszczono banderolę. Środek butelki ozdobiono dość wąską etykietą o brązowym tle, na której wszystkie elementy utrzymane są w złotym, połyskującym kolorze. Od góry widnieje na niej liczba „18” wskazująca na ilość lat, które whisky spędziła na leżakowaniu, nazwa producenta oraz detale dotyczące trunku. W dolnej części umieszczono rysunek budynku, w którym mieści się destylarnia.
Dodatkowym opakowaniem jest prostokątne kartonowe pudełko utrzymane w takiej samej kolorystyce, co butelka. Na brązowym tle widnieje rysunek przedstawiający gorzelnię oraz okoliczne budynki, nazwa regionu, gdzie whisky została wyprodukowana oraz podpis gorzelnika, który ją stworzył. U samej góry umieszczono informację o czasie leżakowania na białym tle.
Trunki, takie jak 18-letni single malt Deanston to alkohol, który rozpieści podniebienie koneserów i doświadczonych degustatorów. Z pewnością jest to whisky, która może stać się jedną z najlepszych w domowej kolekcji lub wręcz najlepszą. Taką whisky należy rozkoszować się w odpowiednim towarzystwie i oprawie, podczas klimatycznych wieczorów z cygarem i muzyką jazzową w tle.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | DEANSTON |
Wiek | 18Y |
Zawartość alkoholu | 46.3 |
Pojemność | 0.7L |