Przez 10 lat delikatnego snu w dębowych beczkach, single malt The Glenturret przekształca się w blado cytrynowo-złoty alkohol, rozwijając swoje delikatne smaki skórki pomarańczowej z wanilią. Butelkowany z mocą 40% alkoholu w delikatnie pękatej butelce jest idealną pozycję dla poszukiwaczy finezyjnych smaków i aromatów.
Glenturret reklamuje się jako „najstarsza destylarnia w Szkocji”. Nie ulega wątpliwości, że legalna i nielegalna destylacja była praktykowana na tamtych terenach już w XVIII wieku. W 1775 roku grupa przemytników whisky założyła nielegalną destylarnię pod nazwą Hosh Distillery. W 1826 roku na miejscu powstała kolejna, mniejsza destylarnia o nazwie „Glenturret”, która jednak została ponownie zamknięta w 1852 roku. W 1875 roku, pod kierownictwem Thomasa Stewarta, pierwotna destylarnia Hosh została nazwana Glenturret. W 1929, po rozpadzie zarządzającej wówczas destylarnią marki, destylarnia została rozebrana a sprzęt przejęty przez miejscowego rolnika. Po trzydziestu latach uśpienia destylarnia wznowiła produkcję w 1959 roku, kiedy James Fairlie nabył posiadłość. Pod koniec XX wieku nastąpiło kilka zmian własnościowych: w 1981 roku Remy-Cointreau przejęło destylarnię, a w 1990 roku przejęli ją Highland Distillers. Glenturret jest własnością szwajcarskiego producenta i hurtowni wina Art & Terroir od grudnia 2018 roku.
Oficjalne butelki destylarni to 8-letni, 12-letni, 15-letni, 18-letni, 21-letni i 25-letni single malt a także szereg specjalnych wydań. Jednak w 2009 roku wszystkie zostały zastąpione przez 10-latka. Większość starszych butelek już zniknęła z rynku, bardzo rzadko któraś z tych butelek pojawia się ponownie na krótki czas. Dziś flagowy i jedyny wciąż produkowany przez zakład wypust to właśnie 10-latek. Loch Turret, od którego pochodzi nazwa destylarni, jest źródłem wody Glenturret. Woda wpływa do Loch Turret z Ben Chonzie, które jest częścią pasma górskiego Grampian. Zdolność produkcyjna destylarni jest stosunkowo niewielka i wynosi zaledwie 340 000 litrów rocznie. Jedną z najbardziej imponujących cech destylarni jest to, że Glenturret do dziś używa własnych podłóg słodowych. Słód użyty do produkcji jest lekko wędzony. Ponieważ destylarnia Glenturret stara się pozyskiwać potrzebny jęczmień tylko ze Szkocji, pochodzi on z różnych źródeł w całym kraju.
10-letni Glenturret pod barwą złocistego zboża kryje pełne i słodkie, waniliowe smaki i orzeźwiające akcenty cytrusów. Tu i tak pojawiają się przyjemne fale miodu.
Barwa: złocista;
Aromat: pudding waniliowy i sok z cytrusów;
Smak: cytrynowa tarta, laska wanilii i miód;
Finisz: długi i słodki;
Dojrzewający dekadę w dębowych beczkach single malt Glenturret zachwyca doskonale dopasowanymi smakami i aromatami. Aby w pełni odkryć ich wartość, należy degustować whisky bez dodatków lub z dwiema kroplami wody w szklance. Warto dokładnie skupić się na każdym aspekcie degustacji – od zwrócenia uwagi na barwę, poprzez aromat, smak i finisz.
Butelka whisky Glenturret jest lekko obła i ma dość długą szyjkę, zakończoną zakrętką w kolorze miedzianym. Etykieta o prostym designie nosi oznaczenie wieku destylatu, a także informacje o typie trunku i zawartości alkoholu. 10-latek prezentuje się zachęcająco.
Ta słodka i delikatna ekspresja swoim profilem smakowym i aromatycznym ujawnia charakter 10-letniego procesu dojrzewania w dębowych beczkach. Pozycja świetna zarówno dla doświadczonych, jak i niedoświadczonych smakoszy whisky słodowej. Świetna na każdą okazję – bardziej lub mniej formalną.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENTURRET |
Wiek | 10Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |