Dlaczego warto kupić whiksy Glenturret Triplewood?
- Whisky The Glenturret jest jednym z głównych składników mieszanej whisky The Famous Grouse
- Debiutowała w 2014 roku z mocą 40% ABV, rok później moc podniesiono do 43% ABV
- Delikatna, dość słodka, pełna słodkich owoców, karmelu, miodu, ciasta imbirowego, lekkich przypraw i wanilii
- Stworzona z destylatów pochodzących z beczek po Burbonie i dwóch po sherry (dąb amerykański i europejski)
- Butelkowana z mocą 43% ABV
- Świetna pozycja dla początkujących, doskonała na orzeźwienie z kostką lodu
Pozycja szkockiej destylarni, [Glenturret Triple Wood, to single malt whisky, która dojrzewała w trzech różnych rodzajach beczek: z amerykańskiego dębu po sherry, z dębu europejskiego po sherry i w beczkach po bourbonie. Rezultatem takiego sposobu maturacji jest bogata w smak, idealnie jęczmienna, waniliowa, pełna nut cynamonu i pomarańczy whisky. Trunek zabutelkowano z mocą 40% alkoholu. W 2016 pozycja przybrała nową etykietę, spójną z innymi produktami marki.
Destylarnia Glenturret znana jest jako najstarsza gorzelnia w Szkocji, a data jej powstania – czyli 1775 – widnieje na etykiecie każdej butelki. To wtedy grupa nielegalnych producentów whisky założyła zakład zwany Hosh Distillery w Midlands. Destylarnia zdobyła licencję w 1818 roku. Parę lat później w okolicy powstała gorzelnia Glenturrent, która pracowała jedynie przez następne 30 lat. W 1875 Thomas Stewart, zarządca Hogh, zdecydował się przejąć konkurencyjną destylarnię. W kolejnych latach zakład zmieniał właścicieli: na początku XX w. trafił do firmy Mitchell Brothers Ltd., następnie w ręce James Fairlie, w 1981 roku został przejęty przez Rémy-Cointreau, a w 1990 przez firmę Highland Distillers. Dziś Glenturret jest własnością Erdington Group. W 1992 roku przediębiorstwo nabyło Highland Distillers za 601 mln funtów! Destylaty Glenturret, poza butelkowaniem je jako niezależne single malty, trafiają również do mieszanki Famous Grouse.
Glenturret wyróżnia się tym, że do dzisiaj samodzielnie słoduje ziarno, używając do tego podłogi. Większość destylarni już dawno zrezygnowała z tej praktyki na rzecz mniej wymagającego czerpania słodu jęczmiennego z zaprzyjaźnionych słodowni. Glenturrent wspiera tradycję i mimo używania nowoczesnych technologi w innych etapach produkcji, w tej kwestii stawia na klasykę. Destylarnia wykorzystuje ziarno jęczmienia pochodzące wyłącznie od szkockich dostawców. Co ciekawe, podczas obróbki ziarna, gdy jest ono namaczane, wydziela charakterystyczny zapach ogórków. Gorzelnia wykorzystuje wodę ze źródła Loch Turret z Ben Chonzie, które jest częścią pasma górskiego Grampian.
Glenturrent rocznie jest w stanie wyprodukować 340 000 litrów, co uznawane jest w branży za niewielką ilość. Destylarnia wykorzystuje miedziane alembiki o niespotykanym często kształcie, który wpływa na delikatność cieczy. Glenturret Triple Wood nabiera charakteru podczas etapu maturacji. Odbywa się ona w trzech rodzajach beczek: klasycznych po bourbonie, po sherry z dębu europejskiego i po sherry z dębu amerykańskiego. Każdy typ beczki oferuje coś innego. Beczki po sherry zapewniają owocowe nuty, beczki po bourbonie natomiast waniliowe akordy. Proces leżakowania jest dokładnie opracowany i skutkuje wytworzeniem perfekcyjnie zbalansowanego singla malta. Beczki odpoczywają w magazynach gorzelni, będących w stanie pomieścić do 10 tysięcy beczek.
Niezwykle gładki i zaskakująco pikantny, szkocki single malt, oferuje słodkie nuty cynamonu i pomarańczy, które świetnie współgrają z akordami dębu i jabłek.
Barwa: złocista;
Aromat: słodki, mocno jabłkowy, drzewne nuty, cynamon i cytrusy;
Smak: pełen owocowej słodyczy, marcepan, lekko pikantny, gładka tekstura;
Finisz: wyraźne akordy drzewa dębu i wanilii;
Wielu znawców i smakoszy whisky, a także sami naukowcy twierdzą, że dodanie to trunku wody daje bardziej aromatyczny trunek. Sposób testowania złotego płynu zależny jest od osobistych preferencji. My proponujemy połączyć Glenturret Triple Wood z dwoma lub trzema kroplami wody, która sprawi, że nuty suszonych owoców, cytryny i miodu staną się bardziej dostępne dla podniebienia. Whisky stanie się wówczas bardziej cytrusowa i nabierze „jazzowego” charakteru.
Obecny wygląd szkocka whisky zawdzięcza przeprojektowaniu w 2016 roku. Design opakowania został ujednolicony z innymi pozycjami z katalogu marki. Samo szkło jest dość obłe, a szyjka wyjątkowo długa i wyprofilowana. W butelce wyżłobiono datę powstania destylarni. Etykieta prezentuje widok na spokojne morze. Możliwe, że to właśnie przy tych wodach leżakują beczki ze wspaniałymi destylatami Glenturret. Beżowa etykieta z zielonymi napisami zawiera informację o mocy trunku, jego typie, ilości partii i objętości. Nie zabrakło również podpisu Master Distillera. W tym wydaniu wykorzystano dłoń, jako emblemat marki. Jeden z napisów na znaku głosi, że trunek ten jest zrodzony „z lądu i z serca”.
Dzisiejszy dostęp do tysiąca różnych produktów nie ułatwia wyboru. Szczególnie nowicjusze mogą mieć problem z doborem odpowiedniej whisky dla siebie. Glenturret Triple Wood to często oczywisty wybór dla znawców i fanów single malt whisky. Najstarsza w Szkocji destylarnia posiada świetną renomę w świecie bursztynowych alkoholi. Trunek leżakujący w trzech rodzajach beczek przekona słodyczą i słodko-cytrusowym klimatem. Sprawdzi się w samodzielnej degustacji, a także podczas wieczoru w większym gronie.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENTURRET |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 84 |