Destylarnię Shinshu wybudowała w roku 1909 rodzina Hombo w prefekturze Yamanashi niedaleko Tokio. Od tamtej pory produkowano w niej wiele różnych napojów i trunków, a od roku 1949 do portfolio firmy dołączyła także whisky. Decyzję, by rozpocząć produkcję whisky właściciele podjęli obserwując rosnącą popularność tego typu alkoholu w Japonii. W tym celu zatrudnili Iwai Kicchirego, zaznajomionego z notatkami dotyczącymi produkcji whisky przywiezionymi przez swojego byłego podwładnego ze Szkocji. Zaprojektował on alembiki i całą destylarnię specjalnie pod produkcję whisky i wkrótce po tym rozpoczęto prace. Whisky była naprawdę dobra – dymna i intensywna, taka, jaką lubią szkoccy miłośnicy. Niestety nie przypadła ona do gustu delikatnym podniebieniom Japończyków i już 9 lat później z powodu zbyt małego zainteresowania produktem destylarnia została przebudowana na winiarnię. Kilka lat później whisky zaczęła jednak nabierać w kraju popularności, rodzina Hombo postanowiła więc spróbować raz jeszcze i ponownie rozpoczęła produkcję whisky jednak tym razem w swojej siedzibie w Kagoshimie. Nie była to odpowiednia lokalizacja dla produkcji whisky, ponieważ panował tam naprawdę ciepły klimat i duża wilgotność powietrza. Firma czym prędzej chciała więc znaleźć najlepsze miejsce na wybudowanie odpowiedniej gorzelni. Znaleziono je w 1985 roku we wsi Miyata, położonej między Alpami Środkowymi i Południowymi na wysokości 798 metrów n.p.m. To tam właśnie wybudowano znaną nam dzisiaj destylarnię Shinshu Mars, która jest najwyżej położoną gorzelnią w Japonii. Niskie temperatury, czyste powietrze i wysokiej jakości woda spływająca z roztopów z wysokich gór uczyniły to miejsce doskonałym, przeniesiono więc alembiki i rozpoczęto produkcję. Niestety dobra passa nie trwała długo, japońska gospodarka załamała się i wraz z nią także popyt na whisky. Gorzelnia wstrzymała produkcję w 1992 roku. Na nowo została otwarta w 2007 roku i wszystko wskazuje na to, iż tym razem już na stałe. Dziesięć lat później firma zdecydowała się wybudować kolejną destylarnię a także specjalistyczny magazyn do starzenia destylatów. Whisky od Shinshu Mars z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a jej renoma producenta trunków z wyższej półki jest tylko umacniana. Najlepszym potwierdzeniem jej doskonałości i najwyższej jakości jest zdobyty w 2013 roku w konkursie World Whiskeys Award tytuł „najlepszej whisky blended na świecie”.
Whisky została dedykowana Iwai Kicchiremu, projektantowi oryginalnych alembików destylarni Shinshu. W jej recepturze znajduje się 75 % destylatów słodowych, w niewielkiej części o charakterze dymno-torfowym oraz 25 % whisky kukurydzianej. Whisky starzona jest w beczkach po Bourbonie i Sherry oraz finiszowana przez rok w beczkach po czerwonym winie.
Kolor: bursztynowy z czerwonymi refleksami;
Nos: owocowy i delikatny; słód, wiśnie, toffi, suszone śliwki, rodzynki, banany, karmel, cynamon, syrop klonowy, suszone owoce, nuta torfu;
Smak: słodki i pikantny zarazem; czekolada, miód, suszone śliwki, sherry, pieprz, imbir, gorzki dąb;
Finisz: trwały; karmel, zboże, pieprz, cynamon, zwęglony dąb;
Iwai Tradition Shinshu Mars to whisky, której nie miesza się i nie łączy w szklance, a podaje w temperaturze pokojowej, ewentualnie na dużej kości lodu. Dodatki poza szklanką mogą być za to najróżniejsze: skomponuje się z talerzem suszonych owoców, wiśniowym crumble pod kruszonką lub kandyzowanymi wiśniami. Warto także pomyśleć o szklaneczce podczas najbliższego BBQ z żebrami grillowanymi w marynacie miodowej.
Butelka prezentuje unikalny, typowy dla marki kształt i styl. Wykonana jest z jasnego szkła, ma subtelnie pękatą szyjkę, zaokrągloną dolną i górną część oraz wąski środek. Dolną i górną część dodatkowo zdobi tłoczenie w kształcie wierzchołków gór, które otaczają destylarnię Shinshu. W środkowej części dekoruje ją szeroka etykieta o kremowym tle. Na etykiecie widnieje nazwa trunku zarówno w języku angielskim, jak i japońskim, kilka informacji na jej temat i niewielkie złote logo firmy w górnym lewym rogu. Całości dopełnia czarny kaptur obleczony na szyjce ze złotym napisem „Mars”, czyli drugim członem nazwy gorzelni.
Dodatkowym opakowaniem jest eleganckie prostokątne pudełko w kolorze ciemnej zieleni ze złotymi i białymi napisami. Na froncie pudełka znajduje się duży złoty logotyp, nazwa whisky w języku angielskim i japońskim oraz kilka detali na jej temat. Jej pełna nazwa powtarza się również z bocznej strony. Eleganckie, nieskomplikowane i nowoczesne – tak, jak charaktery japońskich smakoszy whisky.
Niewiele istnieje na rynku whisky takich, jak ta, która zdecydowanie wyróżnia się charakterem i smakiem spośród szerokiego grona klasycznych szkockich i irlandzkich trunków. Przypadnie do gustu koneserom i znawcom, którzy znudzeni klasyką poszukują nowości, unikalności i innowacyjności. Ta whisky ma w sobie to wszystko i chętnie dzieli się tym z innymi.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | MARS |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |