15-latni single malt szkockiej gorzelni Knockando z rejonów Speyside to trunek naznaczony aromatycznymi nutami owoców i słodkich przypraw. Walory smakowe zawdzięcza wyselekcjonowanych dębowym beczkom po bourbonie i po sherry. Pierwsza seria trunku wyszła na rynek w 2003 roku i od razu zaskarbiła sobie uznanie krytyków i smakoszy. Single malt butelkowany jest z mocą 43%.
Pod koniec XIX wieku w Szkocji niezwykle wzrosła popularność whisky. Odpowiedzią na ten stan było powstanie wielu nowych gorzelni, a jedną z nich była destylarnia Knockando. Zakład jest jednym z kilkunastu, którym udało się przetrwać niezwykle burzliwy XX wiek i funkcjonuje do czasów współczesnych. Nazwa destylarni pochodzi od gaelickiego „Cnoc-an-dhu”, co oznacza „czarne wzgórze”. Destylarnia została założona w 1898 roku przez Johna Thompsona i zarządzana przez Knockando-Glenlivet Distillery Company. W 1904 roku destylarnię przejęła firma znana z produkcji dżinu, W&A Gilby. Działania i doświadczenie nowych właścicieli w branży alkoholowej zapewniło whisky Knockando szybki sukces komercyjny. Marka pozostała w rękach W&A Gilby do 1962 roku, kiedy to połączyła się z United Wine Traders, tworząc International Distillers and Vintners. W 1972 roku destylarnia ponownie zmieniła właściciela w wyniku fuzji na Watney Mann, który z kolei został przejęty przez Grand Metropolitan. W 1997 roku Grand Metropolitan połączyli siły z Guinnessem, tworząc Diageo, która jest dziś właścicielem destylarni.
W porównaniu do innych gorzelni rejonu Speyside, a także tych z całej Szkocji, destylarnia Knockando produkuje dość niewielkie ilości whisky rocznie. Zakład zdecydowanie stawia jakość ponad ilość, a wysokość produkcji oscyluje w granicach 1,3 litra alkoholu rocznie.
Źródła, które zapewniają destylarni dostęp do czystej wody, wykorzystywanej w wielu etapach produkcji, to Cardnach. Obok wody, drugim najważniejszym składnikiem jest zboże. W przypadku single malt whisky mamy do czynienia z jęczmieniem. Do 1968 roku Knockado stosowało słód jęczmienny wytwarzany w zakładzie, jednak dzisiaj obrobione ziarno czerpane jest ze słodowni firmy Diageo.
W 1969 roku zdolności produkcyjne destylarni zostały podwojone, a liczba alembików wzrosła z dwóch do czterech i pracuje na nich do dzisiaj. Każdy z alembików ma pojemność od 7 do 10 tysięcy litrów. Po fermentacji i destylacji płyn ląduje w wyselekcjonowanych dokładnie beczkach dębowych po bourbonie i po sherry. Właściwie większość wypustów Knockando leżakuje w beczkach tego typu, co determinuje delikatność trunków oraz obecność w nich waniliowych i owocowych elementów. Firma zapewnia, że nie stosuje żadnych barwników, a głębie koloru whisky zapewnia leżakowanie w beczkach po sherry. Maturacja trunku trwa 15 lat. Po tym czasie jest testowany przez specjalistów, którzy decydują o butelkowaniu i wypuszczeniu alkoholu na półki.
15-letni single malt zawdzięcza bogatą paletę smakową i aromatyczną doborowi odpowiednich beczek i dokładnie opracowanym procesom technologicznych. Moc owoców i słodyczy pobudza, a jednocześnie otula i uspokaja.
Barwa: złota z refleksami;
Aromat: owocowa słodycz, przyprawy korzenne i skórka cytrusów;
Smak: słodycz pomarańczy i orzeźwiające nuty grejpfrutowe, przyprawy, goździki, miód;
Finisz: dość długi, otulający i wyraźnie pikantny;
Pozycja gorzelni Knockando, dzięki swojemu owocowemu charakterowi sprawdza się zarówno degustowana bez dodatków, jak i w formie drinka. Dobrze zagra w koktajlu Manhattan, w którym zostanie połączona ze słodkim wermutem, paroma kroplami angostury, lodem do schłodzenia kieliszka i wisienka koktajlową. 15-letni single malt z powodzeniem może być testowany w czystej formie w odpowiednim szkle, takim jak tumbler. Z reguły single malt whisky pije się bez dodatków, jednak my rekomendujemy wyjście poza schemat, a w chłodny dzień dodanie do Knockando dwóch kostek lodu.
Tym razem 15-letnia pozycja szkockiej destylarni prezentuje trunek ubrany z białą etykietę o czarnych napisach. Jedynym złotym elementem jest emblemat marki, zawierający w sobie takie szkockie symbole, jak lew. Napis „Richly matured” informuje o bogatym systemie dojrzewania destylatu, na który wpływa odpowiedni dobór beczek. Dolna, szara cześć etykiety zawiera podpis Master Distillera oraz rok, w którym trunek poddano butelkowaniu. Butelka jest wysoka i zgrabna, a jej szyjka żłobiona i długa. Alkohol sprzedawany jest w ciemno-szarej ozdobnej tubie o tym samym designie, co butelka.
Kolejny ciekawy wypust szkockiej gorzelni z rejonów Speyside zyskał już swoje wierne grono wielbicieli, których wciąż przybywa. Knockando 15-letni wyróżnia się na tle innych produktów niezwykle wyrazistymi nutami owocowymi i obecnością przypraw korzennych. Destylarnia kolejny raz udowadnia, że wiele dekad doświadczenia w produkcji whisky ma znaczny wpływ na jej jakość i walory sensoryczne. Trunek otuli niezwykłym ciepłem i uspokoi nerwy po burzliwym dniu. Będzie świetnym prezentem dla smakosza szkockich single maltów.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | KNOCKANDO |
Wiek | 15Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |