Specjalna, 15-letnia edycja trunku Edradour Fairy Flag o klasycznych, suszonych nutach gorzkiej czekolady i aromatach świątecznego ciasta. Ten wspaniały single malt rozwija swoją niezwykle słoną goryczkę wraz ze słodkimi nutami przełamanymi orzeźwiającą kwasowością. Nuty marmolady, gorzkiej czekolady i tosta z masłem nadają mu eleganckiego i ciepłego charakteru. Trunek niefiltrowany na zimno, leżakujący w dębowych beczkach po bourbonie i finiszujący w beczkach po sherry, został zabutelkowany z mocą 46% alkoholu. Nazwa Fairy Flag odnosi się do dziedzictwa szkockiego klanu MacLeod – flagi wróżek, inaczej flagi pokoju. Przedmiot dzisiaj stanowi jedną z pamiątek historycznych. Jedwabna flaga nawiązuje do celtyckich legend o wróżkach.
Destylarnię Edradout uważa się najmniejszą gorzelnię na terenach całej Szkocji. Mieści się ona w rejonie Highland, w sąsiedztwie ruin zamku Lindores. Historia marki rozpoczyna się w roku 1823, kiedy to whisky była produkowana jeszcze nielegalnie, bez pozwolenia. Oficjalne zarejestrowanie zakładu miało miejsce dwa lata później. Ówczesna nazwa zakładu różniła się jednak od obecnej i brzmiała Glenforres. W 1837 roku James Scott i Duncan Stewart zostali oficjalnymi najemcami destylarni. Nazwali go Edradour, co oznacza „między dwiema rzekami”. Przez większość swojego istnienia, destylarnia zajmowała się produkcją whisky typu blended, wykorzystywanej w takich mieszankach jak House of Lords czy Kings Ransom. Pierwszego single malta gorzelnia wyprodukowała w 1986 roku i od tego czasu znana jest głównie z tego typu alkoholi. W 2002 roku Andrew Symington, właściciel niezależnej firmy butelkującej Signatory Vintage, zakupił Edradour za 3,5 miliona funtów. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu marka nieustannie się rozwija, a jej wyniki sprzedażowe utrzymują się na wysokim poziomie – mimo niezwykle małego nakładu. Edradour to bowiem prawdziwie tradycyjna wytwórnia, produkująca swoje alkohole ręcznie i w niewielkich ilościach.
Produkcja tego wyjątkowego, szkockiego single matla rozpoczyna się od wytworzenia odpowiedniego zacieru na bazie ziarna jęczmienia i wody. Odpowiednio wyselekcjonowane wcześniej ziarno w pierwszej kolejności jest zalewane wodą, a później suszone, mielone i zacierane w kadziach zaciernych podgrzewanych do około 65 stopni. Podczas tego kroku niezwykle ważna jest krystalicznie czysta woda. Woda używana w procesach produkcyjnych Edradour pochodzi ze źródeł Ben Vrackie. Lokalizacja większość szkockich destylarni jest i była determinowana przez sąsiedztwo źródła wody.
Producent informuje, że roczna wydajność produkcji wynosi około 100 000 litrów, co stanowi rzeczywiście niewysoki wynik, biorąc pod uwagę, że niektóre z gorzelni potrafią wytwarzać parę milionów litrów trunku w tym samym czasie. Wszystko rozpoczyna się od poddania zacieru fermentacji, podczas której drożdże, żywiąc się cukrami, wytwarzają z nich alkohol. Kolejny etap, czyli destylacja, odbywa się w jednych z najmniejszych alembików w branży. Większy z nich, czyli wash still, ma pojemność około 4200 litrów; mniejszy natomiast – spirit still – 2200 litrów. Wytwór ląduje w beczkach z dębu amerykańskiego po bourbonie, a później finiszuje w beczkach po sherry. Drewno, z jakiego wykonane są beczki, wpływa na finalny smak i aromat trunku. Dąb nadaje płynowi delikatności i waniliowych aromatów; a maturacja w beczkach po sherry wzmaga nuty owocowe.
Wspaniały, oryginalny single malt z niewielkiej gorzelni Edradour funduje wyjątkowe, wyważone połączenia, w których dominują nuty świątecznych przypraw, ciasta i owoców. Edradour Fair Flag wzbudza tęsknotę na okresem świątecznym, kiedy w domach dominują zapachy cynamonu i kakao.
Barwa: ciemny bursztyn;
Aromat: intensywny, bogaty, nuty kandyzowanych owoców, kakao, skóra, marmolada, gorzka czekolada;
Smak: mocny, deserowe nuty, pieczone jabłko, truskawki, kwiat irysa, limonka, migdały;
Finisz: długi, uspokajający, wybijające się akordy sherry, nuty pigwy i śliwkowych powideł;
Edradour Fairy Flag to single malt, co w pewien sposób determinuje sposób jego podania. Klasycy serwowaliby trunek bez dodatków, w odpowiedniej szklance (kieliszku do whisky lub szklanicy typu tumbler). Dobrym pomysłem będzie dodanie paru kropel wody, które sprawia, że smaki i aromaty zawarte w produkcie będą jeszcze bardziej dostępne dla zmysłów.
Butelka trunku z pewnością należy do niezwykłych. O ile forma butelki jest dość klasyczna – obła, pękata – to reprezentatywna grafika produktu może wzbudzić wiele emocji. Jest wykonana w realistycznym stylu i prezentuje nagą kobietę odwróconą do obserwatorów z ogromnym, świecącym w ciemności symbolem na plecach, przypominającym ważkę lub motyla. Czyżby była to wróżka? Bardzo możliwe! W tle jawi się zamek o zmroku. Cały design utrzymany jest w celtyckim klimacie, co ujawnia się nawet w doborze czcionki. Dominują czarne i niebieskie kolory. Na uwagę zasługuje celtycki napis „Am bratach sith”, oznaczający „flagę pokoju”. Butelka sprzedawana jest w dopasowanym graficznie pudełku w formie tuby.
Trunek ten to specjalna pozycja dla fanów szkockich alkoholi typu single malt, ale również wielbicieli fantastyki, historii Szkocji i wierzeń celtyckich. Żaden miłośnik tajemniczych legend nie przejdzie obojętnie obok butelki opakowanej w niezwykle bogatą oprawę graficzną. Walory smakowe trunku są niezwykle przystępne, a emanująca z niego słodycz i nuty ciepłych przypraw, przypadną do gustu nie tylko fanom słodowych destylatów.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | EDRADOUR |
Wiek | 15Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |