Edradour Caledonia 12YO zadebiutowała w 2009 roku, jako element specjalnej serii szkockiej destylarni. Niefiltrowana na zimno o naturalnej barwie whisky dojrzewała w dębowych beczkach po sherry, napełnionych w 1997 roku. Nazwa single malta nawiązuje do francuskiej piosenki autorstwa Macleana – szkota, tęskniącego za ojczyzną. Słowo „Caledonia” to łacińska nazwa Szkocji. Ale wracając do samej whisky: na palecie rodzynki, karmel, orzechy, suszona żurawina i owoce.
W pobliżu destylarni Edradour znajdują się ruiny opactwa Lindores. To tutaj narodziła się aqua vitae (woda życia), która później stała się whisky, którą znamy dzisiaj. Niestety mnisi opactwa nie byli reformowanymi chrześcijanami anglikańskimi, więc opactwo zostało zburzone przez angielskiego króla. Najwcześniejsze wzmianki o działalności gorzelniczej na terenie gorzelni Edradour pochodzą z 1823 roku. W tym czasie destylacja była nielegalne. Ustawa o akcyzie z 1823 roku usunęła bariery podatkowe dla legalnej destylacji, ale destylarnia została zarejestrowana dopiero w 1825 roku. W 1837 roku oficjalnymi dzierżawcami gorzelni zostali James Scott i Duncan Stewart. W 1938 roku Irvin Haim, gangster z Nowego Jorku, został prawnym właścicielem gorzelni. Destylarnia produkowała whisky głównie dla przemysłu blend, a najbardziej znane marki to House of Lords i Kings Ransom. W 1986 roku ukazał się pierwszy dziesięcioletni Edradour i rozpoczęła się historia sukcesu Edradour jako single malt whisky.
Destylarnia Edradour ma duży wybór oryginalnych butelek, być może nawet najbardziej zróżnicowanych na świecie. Whisky są wydawane w różnych seriach. Seria klasyczna, seria Cask Strength, wykończenia w butelkach po winie i sherry. Charakter whisky z destylarni najlepiej można opisać jako pełny i intensywny. Edradour jest typowym single maltem regionu Highland, destylowanym na niewielkich alembikach. Poszczególne whisky są również bardzo wszechstronne i złożone pod względem zapachu i smaku, a odpowiedzialne za to są różnorodne beczki. Edradour jest często określany jako najmniejsza destylarnia whisky w Szkocji. Wydajność obu alembików to tylko około 100 000 litrów rocznie.
12-letni single malt Edradour Caledonia zaimponuje Wam wyważonymi akcentami sherry, przypraw i kremowego toffi.
Barwa: ciemny mahoń;
Aromat: nuty sherry, skórka pomarańczy, karmel i słone orzeszki;
Smak: owoce, kremowe krówki, przyprawy i dąb;
Finisz: z początku słodki, z czasem pełen dębowej goryczki;
W nosie roztaczają się piękne aromaty sherry, suszonych owoców i orzechów laskowych. Aby jednak sięgnąć po nie w pełni, należy odpowiednio degustować whisky. Zapomnijcie o lodzie, 12-latka powinno się pić bez dodatków ze specjalnego szkła o wąskiej górze i brzuchatym kielichu. Taka forma szklanki pozwoli intensywniej odczuć konkretne niuanse. Do whisky dodać można dwie krople wody, aby jeszcze bardziej wzmocnić doznania.
Oryginalna forma butelki z bezbarwnego szkła przywodzi na myśl butelki whisky sprzed lat. Niska, pękata butla o średniej długości szyjce, na froncie ma błękitną etykietę o czarnych napisach. Prezentacja zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po 12-latka. Dostaniemy go w blaszanej tubie o intensywnie chabrowym kolorze.
12-latek Edradour Caledonia dedykowany został wielbicielom szkockiej whisky słodowej o owocowych akcentach i fal pełnych przypraw. Intensywny dram otuli podniebienie i z powodzeniem zaprezentuje prawdziwy, oryginalny charakter regionu Highland. Idealny na prezent – wątpimy, że istnieje ktoś, kogo nie zachwyci ta piękna butelka zdominowana przez niebieskie kolory.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | EDRADOUR |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |