Wyjątkowy, luksusowy 25-latek w 2017 roku dołączył do katalogu marki Glen Scotia. Zabutelkowany z mocą 48,8% alkoholu dojrzewał wcześniej w specjalnie wyselekcjonowanych beczkach po bourbonie z pierwszego napełnienia. Charakterystyczne zapachy nuty wanilii i drzewa dębu, przeplatane subtelnymi akcentami morskiego sprayu i aromatycznymi owocami były możliwe do osiągnięcia dzięki wiedzy wykwalifikowanych gorzelników szkockiej destylarni. Słodowa whisky nie była poddana filtracji na zimno i nie dodano do niej sztucznych barwników. Klasa sama w sobie, czyli single malt z najwyższej półki zaklęty w drewnianej skrzyni.
Rodzina Galbraith, w której posiadaniu destylarnia pozostawała do 1919 roku, kiedy to została sprzedana West Highland Malt Distillers, założyła Glen Scotia w 1832 roku. Mówi się, że destylarnię nawiedza duch jednego z jej poprzednich właścicieli, Duncana McCalluma. McCallum utopił się w Campbeltown Loch po tym, jak dowiedział się, że jego biznes stoi na skraju upadku. Dość ironicznym faktem było, że zbiornik ten został stworzony specjalnie do dostarczania wody pobliskich gorzelniom. Lata dwudzieste XX wieku były szczególnie burzliwym okresem dla gorzelni w Campbeltown. Przetrwawszy pierwszą wojnę światową, destylarnia przechodziła kryzys w trakcie trwania prohibicji za oceanem. W 1954 roku zakład został przejęty przez Hirama Walkera, a niecały rok później sprzedany firmie A. Gilies & Company. Surowy klimat ekonomiczny Wielkiej Brytanii w latach 80. zmusił gorzelnię do ponownego zamknięcia w 1984 roku. Dzisiaj destylarnia pozostaje w rękach Glen Catrine Bonded Warehouse Ltd. Obecny asortyment oficjalnych butelek ze szkockiej destylarni w Campbeltown obejmuje 10-letnie, 14-letnie, 16-letnie, 18-letnie i 21-letnie wypusty. Single malt w wieku 25 lat dołączył do oferty w 2017 roku, jako najstarszy słód w katalogu.
Glen Scotia to stosunkowo niewielka destylarnia, produkująca 750 000 litrów whisky rocznie. Destylarnia czerpie wodę z Crosshill Loch i lokalnej studni. Obszar Campbeltown ma bogatą historię produkcji. Kiedyś to małe miasteczko dzieliło ponad 30 aktywnych gorzelni. Jednak jest to również obszar, który najbardziej ucierpiał na skutek wzlotów i upadków rynku whisky w ciągu ostatniego stulecia. Dziś Glen Scotia jest jedną z zaledwie trzech działających w mieście destylarni.
Gorzelnia pozyskuje wszystkie swoje słody z Greencore Maltings, które znajdują się w południowo-zachodniej Szkocji. Słód jest lekko torfowy, co nadaje whisky dymnych nut. Wszystkie wypusty szkockiej marki dojrzewają w beczkach z amerykańskiego dębu. 25-letni single malt spędza w beczkach po bourbonie dwie i pół dekady, zanim zostanie zabutelkowany z mocą 48,8%.
25-letni single malt Glen Scotia prezentuje wyrafinowane i eleganckie akcenty, którym towarzyszą finezyjne, miękkie nuty wanilii i owoców. Nie zabrakło również akcentów morskiego wiatru.
Barwa: płynne złoto;
Aromat: ziemisty, dębowy nuty, morska bryza;
Smak: lekko owocowy, świeże jabłka, pomarańcze, morska solanka;
Finisz: akcent imbiru i laski wanilii;
Wprowadzając do swojego katalogu 25-latka, destylarnia Glen Scotia celowała przede wszystkim w prawdziwych smakoszy i fanów whisky słodowej. Doświadczeni ze złotym płynem doskonale wiedzą jak cieszyć się nim w pełni – czyli jak poprawie degustować alkohol. Niezbędna będzie niewysoka szklanka, zwana tumbler lub kieliszek do testingu. Obejdzie się bez dodatków, jednak warto uzupełnić whisky paroma kroplami wody, która wyraźnie otworzy wachlarz smakowy i aromatyczny.
Butelka wyrafinowanego słodu, jaki się jako niezwykle elegancka. Samo szkło jest przezroczyste, a szyjka delikatnie profilowana i obła, zakończona drewnianym korkiem. Niewielka, beżowa etykieta świetnie komponuje się z ujętymi na jej tle złotymi napisami. W tafli szkło zdecydowano wytłoczyć emblemat marki oraz rok rozpoczęcia działania destylarni w Campbeltown. Luksusowa whisky pakowana jest w skrzynię z jasnego drewna z kopią etykiety na samym froncie oraz okrągłym znakiem na kształt stempla pocztowego.
Rzadka whisky z najwyższej półki to pozycja, która zainteresuje przede wszystkim prawdziwych znawców i smakoszów. Pamiętajmy, że region Campbeltown ma długą historia produkcji, jednak obecnie na tych terenach działają tylko 3 gorzelnię. Decydując się na wypust jednej z nich podtrzymujemy pamięć o tradycyjnym gorzelnictwie zapomnianego regionu. 25-letni single malt został doceniony przez krytyków, którzy nagrodzili go platynowym medalem w konkursie International Spirits Challenge w 2020 roku oraz w San Francisco World Spirits Competition.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLEN SCOTIA |
Wiek | 25Y |
Zawartość alkoholu | 48.8 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 94 |