Dlaczego warto kupić whisky Mortlach 18 years old?
- Gorzelnia Mortlach powstała w 1823 roku i była pierwszą z siedmiu kultowych destylarni, dzięki którym Dufftown zasłynął jako „światowa stolica whisky”
- Debiutowała w 2014 roku (razem z trzema innymi wersjami:Rare Old, Special Strenght, 18yo, 25yo)
- Bardzo bogata, złożona, nietuzinkowa, głęboka, mnóstwo orzechów, czekolady, toffi, kawy, palonego karmelu, miodu, rodzynek, migdałów, tytoniu, skóry, dębu oraz jabłek ze skórką, cytrusów, pieprzu, imbiru i cynamonu
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 18 lat w beczkach po Burbonie (refill) i sherry (first fill)
- Butelkowana z nietypową mocą alkoholu 43,4% ABV
- Whisky koneserska, znakomita na inwestycję – wycofana z produkcji!
- Tytuł „Najlepszej 18-letniej szkockiej whisky” na International Whisky Competition w 2015 roku
18-letnia wersja szkockiego single malta została zaprezentowana światu w 2014 roku, jako część nowej linii destylarni, zaraz obok Rare Old, 25 Year Old i ekskluzywnej Special Strength. Destylat dojrzewający w beczkach po sherry i klasycznych z dębu europejskiego prezentuje ciepłe nuty toffi, przypraw korzennych oraz tytoniu. Whisky wyróżnia się oryginalną butelką z metalową ramą u podstawy. Whisky butelkowana z mocą 43,4% powstaje w destylarni o tej samej nazwie, co sam trunek.
Gorzelnia Mortlach mieści się w mieście Dufftown. Została założona przez Jamesa Findlatera w 1832 i była pierwszą destylarnią ze słynnych siedmiu na tamtych terenach. Warto wiedzieć, że swego czasu miasteczko Dufftown uznawano za jeden z rejonów whisky. Z czasem współwłaścicielami zakładu zostali Alexander Gordon i Donald McIntosh. W 1831 roku gorzelnia trafiła pod skrzydła Johna Robertsona, który wykupił ją za sumę 270 funtów. W kolejnych latach destylarnia trafiała z rąk do rąk. W latach 50. XX wieku, w wyniku ekonomicznego kryzysu, podjęty decyzję o wstrzymaniu produkcji, a budynki gorzelni zaczęły pełnić funkcję browaru, a później kościoła. W 1923 roku spółka John Walker & Sons wykupiła destylarnię. Dzisiaj gorzelnia znajduje się pod zarządem Diageo, znanego alkoholowego przedsiębiorstwa. Pierwsza oficjalna butelka single malt whisky została zaprezentowana w 2002 roku. Mortlach wykorzystywany jest również w mieszankach, w tym w blendzie Johnnie Walker.
Destylarnia po dziś dzień do mielenia ziarna jęczmienia wykorzystuje stary, tradycyjny młyn słodowy. Mortlach czerpie ziarno ze słodowni, jednak do 1968 roku używała własnych podłóg do słodowania. Słód pozbawiony jest torfowych nut, co sprawia, że 18-letni destylat emanuje delikatnością, ą żadne dymne elementy nie zaburzają finezji smaków i aromatów. Marka zapewnia, że ziarno jęczmienia pochodzi z upraw z północnego Speyside.
Destylarnia wykorzystuje naturalne źródło wody, jakim jest Dykehead Catsvraig, leżące na wzgórzach Conval Hills. Krystalicznie czysta woda jest w pełni zdatna do picia i wykorzystywana w wielu etapach produkcji.
W ciągu całego roku destylarnia Mortylach jest w stanie wyprodukować około 2,9 milinów litrów. Podczas kroku fermentacji, zakład wykorzystuje zbiorniki wykonane z sosny Oregon. Zakład posiada sześć zróżnicowanych kształtem i objętością alembików. Szkocki single malt jest destylowany prawie trzykrotnie. To osobliwa sytuacja w świecie whisky. Zwykle szkockie whisky podlegają dwukrotnej, natomiast irlandzkie trzykrotnej destylacji. Liczba 2,81 na każdej butelce nawiązuje właśnie do tego kroku produkcji. Opracował go Alexander Cowie, który odpowiadał za zakład w 19923 roku. Tajemnica receptury sprawia, że Mortlach to produkt jedyny w swoich rodzaju.
Przygotowane destylaty trafiają do beczek po sherry oraz klasycznych, wykonanych z dębu europejskiego na okres 18 lat. W tym czasie drewno nieustannie pracuje i wpływa na smaki i aromaty cieczy.
18-letni Mortlach oferuje ciepło toffi połączone z tropikalnym finiszem, smakiem migdałów i aromatem wyrazistych przypraw.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: wielostopniowy, z początku orzechowy, później imbir i cynamon, zielone jabłka, skórka z cytryny, toffi;
Smak: syrop klonowy, karmel, drzewo dębu, trochę tytoniu i migdały;
Finisz: tropikalne owoce, cytrusy, mokka i tytoń;
Wyjątkowa, ekskluzywna whisky z najwyższej półki powinna być degustowana według metod, które najbardziej uwydatnią wszystkie jej wyjątkowe cechy. Zostańmy więc przy sposobach tradycyjnej degustacji i raczmy się 18-latkiem bez dodatków lub w towarzystwie paru kropli wody. Jeżeli jesteś posiadaczem specjalistycznego kieliszka do whisky, to świetnie. Jeżeli nie – wykorzystaj szklankę typu tumbler i ciesz się pełnią wrażeń sensorycznych, jakie funduje single malt Mortlach.
I tym razem wypust szkockiej destylarni Mortlach umieszczono w wyjątkowej, minimalistycznej i eleganckiej butelce. Na uwagę zasługuje zarówno jej prosty kształt, pozbawiony profilowań, jak i metalowe obramowanie w dolnej części. Nowoczesna prezentacja współgra z nowoczesnym smakiem single malta wewnątrz bezbarwnego szkła. Nieprzesadzona etykieta obejmuje jedynie napisy, które informują o zawartości. Single malt sprzedawany jest w prostokątnym, granatowym pudełku ze złotymi napisami o prostym designie.
18-letni Mortlach jest zdobywcą wielu nagród branżowych. Udało mu się wygrać złoty medal w konkursie International Whisky Competition w 2015 roku oraz zająć pierwsze miejsce w The Scotch Whisky Masters również w 2015 roku. Whisky z najwyższej półki pozostała doceniona zarówno przez krytyków, jak i smakoszy whisky, którzy lubią mieć na swojej półce barowej ciekawe wypusty z całego świata. To, co czyni Mortlacha wyjątkowym to niepełna trzykrotna destylacja i perfekcyjnie zbalansowane smaki i aromaty.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | MORTLACH |
Wiek | 18Y |
Zawartość alkoholu | 43.4 |
Pojemność | 0.5L |
Jim Murray | 75 |