- W Cardhu przez długi czas rządziły kobiety – najpierw założycielka Helen Cumming (wraz z mężem Johnem), później zaś, od 1872 roku, ich synowa Elizabeth
- Debiutowała w 2014 roku
- Bardzo delikatna, dość słodka, mnóstwo jabłek, pomarańczy, waniliowych lodów, czy miodu, a także lekka pikantność przypraw i wytrawna dębowa nuta w finiszu
- Stworzona z destylatów podwójnie starzonych w opalanych od środka beczek po Burbonie
- Świetna na początek przygody z single maltami
- Znakomita jako składnik klasycznych drinków z whisky
Historia powstania i późniejszego sukcesu destylarni Cardow z hrabstwa Morayshire, odpowiedzialnej za produkcję whisky Cardhu, od swoich XIX wiecznych korzeni związana jest z kobietami. Helena Cumming, żona Johna, „ojca założyciela” destylarni Cardhu, aktywnie uczestniczyła w produkcji i sprzedaży whisky, a w czasach, gdy interes nie był zalegalizowany, pomagała mężowi w utrzymaniu gorzelni w tajemnicy, chroniąc okolicznych farmerów i bimbrowników przed konsekwencjami wizyt urzędników podatkowych. Wypracowała ciekawy i skuteczny system ochronnych flag, które wywieszane na dachu stodoły miały ostrzegać okolicznych mieszkańców przed nadchodzącą kontrolą, kupując im czas wymagany do ukrycia destylatorów i beczek złocistego trunku. Po śmierci Johna rodzinny interes przejął jego syn – Lewis, który wraz z żoną – Elżbietą dalej rozwijał, legalny od 1824 roku, interes. Elżbieta Cumming objawiła w tym czasie niespotykany talent w dziedzinie produkcji i handlu słodowym trunkiem, zyskując przydomek Królowej Whisky. Zauważyła na przykład wzmożone zapotrzebowanie na whisky mieszaną – blended, zwiększyła własną produkcję i zaczęła sprzedawać swoje destylaty na potrzeby innych, większych producentów. Finalnie doprowadziła do biznesowego mariażu Cardhu ze światowym potentatem, firmą Johnnie Walker & Sons, sprzedając destylarnie wzmiankowanym w 1893 roku, za rekordową na owe czasy kwotę 20,500 funtów.
Speyside to jeden z czterech szkockich regionów odpowiedzialnych za największą produkcję whisky, obok Highlands, Lowlands i Islay. Powstają tu Speyside Single Malts – szkockie single malt whisky, dystylowane w Strathspey, regionie rozciągającym się w dorzeczach rzek Spey i Livet w Moray i Badenoch & Strathspey, w północno-wschodniej części Szkocji. Panuje tu bardziej umiarkowany klimat niż w pozostałej części Highlands (Speyside była niekiedy klasyfikowana jako podregion Highlands); whisky tu produkowane charakteryzują się łagodniejszym smakiem i mniej wyczuwalnym torfowym i dymnym aromatem. Mimo że jest to stosunkowo niewielki obszar, skupia on najwięcej w Szkocji destylarni, a liczba ta oscyluję wokół 50, mniejszych i większych producentów. Warto zauważyć, że duża liczba destylarni (np. w słynnym Dufftown jest ich siedem), nie wpływa negatywnie na jakość produkowanej whisky. Jest wręcz przeciwnie; wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie whisky ze Speyside są najlepsze, a różnorodność produktów z regionu nie daje się porównać z żadnym innym regionem Szkocji. Produkty ze Speyside zaskakują swoją łagodnością i „prostotą”; to zdecydowanie najsłodsze single malty, z wyczuwalnymi nutami kwiatów, miodu, wanilii. Zauważalny, aczkolwiek niedominujący jest w nich dym i torf, co czyni je wręcz idealnymi do tworzenia whisky typu blended.
Cardhu Amber Rock sprzedawana jest od 2014 roku, bez oznaczenia wieku maturacji whisky. Na butelce znajdziemy za to oznaczenie: double matured. Znaczy to, że whisky ta była podwójnie starzona, najpierw w dębowych beczkach po sherry, a potem w sezonowanych beczkach po bourbonie, uprzednio wypalanych. Brak podanego wieku, który whisky spędziła w beczce (chociaż zawsze to minimum trzy lata), związany jest z globalnym „programem” przyjętym przez większość szkockich destylarni – No Age Statement Policy. Rozwój rynków azjatyckich spowodował, że w szkockich destylarniach zaczęło brakować whisky. Coraz większe spożycie spowodowało rosnące zapotrzebowanie zarówno na whisky single malt, jak i whisky blended. Producenci mieli wszystko: technologię, tradycję i historię. Brakowało im jedynie czasu potrzebnego by wybrane destylaty „odleżały swoje”. Skłoniło ich to do wdrażania nowych rozwiązań, by zaspokoić zapotrzebowania rosnących rynków, zarówno wschodnich, jak i amerykańskich czy europejskich. W ramach polityki NAS wypuszcza się na rynek whisky bez podawania konkretnego wieku danego produktu. Często też nadaje się produktom różne nazwy, nawiązujące do historii destylarni, procesów produkcyjnych, użytych beczek, stopnia wypalania i tak dalej. Idealnym przykładem jest whisky double matured. Master distiller wybiera bowiem konkretne malty, które starzy się najpierw w beczkach po sherry, a potem w beczkach po bourbonie. Poprzez dobór odpowiednich mieszanek uzyskuje się tym samym nowy, konkretny i oczekiwany smak. Łącząc kilka wybranych beczek, mistrz tworzy jedyne w swoim rodzaju, unikatowe połączenie, po czym produkt jest rozcieńczany z wodą, przelewany do butelek i oznakowany jako whisky double matured.
Konkretny i charyzmatyczny aromat Cardhu Amber Rock zaczyna się od świeżości cytrusów, który następnie powoli ujawnia głębsze nuty wanilii i kremowej czekolady, dopełnione pikantnym, słodkim finiszem. Bogate aromaty urozmaicone klasycznymi dla regionu nutami cytrusów i miodu pogłębione są owocami, przyprawami i słodyczami. Whisky ta jest doskonale wyważona i dobrze ułożona, o stałej intensywności i teksturze oraz gustownym połączeniu jedwabistych tanin. Czyste, świeże smaki i aromaty wanilii.
Kolor: Żywy, czysty bursztyn.
Nos: Słodki, pełny i żywy, ze świeżymi nutami gruszki i liczi. Wyczuwalne cytrusy równoważone są słodyczą mandarynki i melisy; zmiękczane bogatą, syropowo - gładką słodowością toffi, miodu i cukru jęczmiennego. Są tu też nuty pachnącej wanilii i prażonego prawoślazu, a podniebienie przechodzi dalej do jabłek i gruszek w syropie, doprawionych goździkami, a następnie do głębszej kremowej białej czekolady i migdałów.
Smak: Słodko - pikantne od samego początku. Swoista sałatka ze świeżych owoców z gruszkami i słodkimi jabłkami w soku z cytryny z odrobiną śmietanki. Następnie bardziej wytrawny, z równoważącą ostrość mandarynką, potem miękki, gładki syrop owocowy pojawiający się na środkowym podniebieniu, aż w końcu na pierwszy plan wysuwają się gładkie pianki i kremowa mleczna czekolada.
Finisz: Dość długi, pikantno - słodki, kremowy i kojący; musująca i gorzka wiśnia z gładkim, schnącym kakao, uzupełniony gorzką czekoladą, prażonym dębem i wreszcie długotrwałą nutą cytrusów.
Producent poleca podawanie Cardhu Amber Rock w dużym kieliszku balonowym lub z niewielką ilością wody. Warto też spróbować spożyć Amber Rock „on the rocks”, czyli na kostkach lodu (koniecznie lodu dobrej jakości). Zarówno dodanie kapki wody, jak i lodu w znaczący sposób wzbogaca degustowaną whisky, nadając jej nowego charakteru i uwalniając skrywane aromaty. W przypadku koktajli, jeśli Wasz zaprzyjaźniony barman zna się odrobinę na swoim fachu, a na jego barowej półce znajduje się Amber Rock, warto poprosić go o przyrządzenie klasycznego koktajlu na szkockiej, a mianowicie Rob Roya. Ta ikoniczna pozycja, której nazwa wywodzi się od granego na nowojorskim Manhattanie przedstawienia o tej samem nazwie, to zawsze dobry pomysł na przetestowanie kolejnej „szkockiej”, dając sobie możliwość porównania różnych destylatów w tym samym koktajlu. Spróbujcie kiedyś wypić dla przykładu trzy takie same koktajle na trzech różnych szkockich whisky, najlepiej dobierając whisky z różnych destylarni lub z różnych regionów. Będziecie zaskoczeni, jak różne efekty otrzymacie i jak bardzo różnić się będą te koktajle.
Nietypowa i stosunkowo niska butelka spowija destylat ze Speyside, Cardow w północno – wschodniej Szkocji. Kształt butelki można określić jako kwadratowy, z zaokrąglonymi brzegami, z solidną i grubą szyjką. Przypominająca karafkę butelka często wykorzystywana jest do przechowywania innych trunków, na przykład domowych kordiałów i nalewek, oczywiście już po spożyciu pierwotnej zawartości. Opakowanie jest intensywnie czerwone, oznakowane rokiem legalizacji destylarni – 1824 i centralnie ozdobione symbolem kobiecej postaci wymachującej czerwoną flagą. Jest to bezpośrednie nawiązanie do XIX to wiecznej historii destylarni, związanej z Heleną Cumming (słynną obrończynią gorzelni przed poborcami podatków). Dla przypomnienia, gdy domostwo państwa Cummingów nawiedzali urzędnicy podatkowi, Helena, by ostrzec sąsiadów, na dachu stodoły wywieszała flagi, w umówionych wcześniej kolorach, dając tym samym sygnał innym gorzelnikom do ukrycia maszyn destylacyjnych i składowanych w beczkach destylatów. Na opakowaniu nie podaje się wieku destylatu, zaznaczona jest za to użyta w procesie wytwórczym podwójna maturacja.
Bursztynowa Skała to pozycja dla każdego kolekcjonera szkockich trunków. Warto degustować ją w porównaniu z innymi destylatami z Cardow – Cardhu, by samodzielnie móc wyczuć różnicę pomiędzy np. Gold Reserve (wybrane beczki) a Amber Rock (podwójne starzenie w wybranych beczkach).
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Region | Speyside |
Producent | Cardhu Distillery |
Marka | CARDHU |
Właściciel | Diageo |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | dąb amerykański po bourbonie (wypalane beczki) |
Filtrowanie | filtrowana na zimno |
Barwienie | karmel |
Opakowanie | Karton |
Jim Murray | 87.5 |