Dlaczego warto kupić whisky Dalmore The Quartet?
- W 1960 roku The Dalmore łączy się z Whyte & Mackay i od tej pory część destylatów przeznaczanych jest do blended whisky produkowanej przez tego producenta
- Debiutowała w 2020 roku na rynku Travel Retail; wypuszczono ją w serii trzech whisky (The Trio, The Quartet, The Quintet) inspirowanych inną whisky - Dalmore King Alexander III (starzoną w 6 różnych beczkach)
- Bogata, wielowarstwowa, wyrafinowana, mnóstwo czerwonych owoców, do tego pomarańcze ze skórką, sułtanki, orzechy, migdały, czekolada gorzka i mleczna, lukrecja, toffi, kawa, cynamon
- Stworzona z destylatów starzonych w 4 rodzajach beczek: po Bourbonie (first fill), 30-letniej Matusalem sherry, 30-letniej Apostoles sherry i bordoskim winie ze szczepu Cabernet Sauvignon
- Butelkowana z mocą alkoholu 41,5% ABV
- Znakomita whisky dla uświetnienia wyjątkowych chwil
Każdy, kto choć raz miał okazję podróżować samolotem i doświadczyć emocji temu towarzyszących, już na zawsze zapamięta ten odmienny stan, jaki związany jest z owym wydarzeniem. Nawet jeśli jest to kolejna czy już jedna z niezliczonych podróży, to czas spędzony w strefach duty free jest zupełnie innym doświadczeniem - dlatego Whyte & Mackay stworzył i zaprezentował w 2020 roku, nową serię trzech whisky dostępnych wyłącznie na kilku wybranych lotniskach. Wyjątkowa seria dla wyjątkowych klientów, która jeśli zostanie przyjęta tak entuzjastycznie, jak wiele poprzednich rozszerzy podstawową ofertę gorzelni. Dalmore Quartet to kompozycja destylatów, których ostatni okres dojrzewania odbył się w czterech różnych typach beczek.
Dalmore Quartet swoją nazwę czerpie z łacińskiego słowa „quartus”, czyli „czwarty”. Liczba ta ma wiele znaczeń i często przypisuje się jej mistyczne właściwości. W przypadku tej whisky zasadniczym aspektem jest wykorzystanie czterech rodzajów beczek. Jednak złożoność smaków whisky, to nie tylko beczki dojrzewające w magazynach - to w zasadzie cztery produkty i cztery etapy produkcji. Składniki to woda, jęczmień, drożdże i czas, który stanowi podstawę do stworzenia każdej whisky. Etapy produkcji i ich miejsca to - słodownia, w której z jęczmienia powstaje słód, gorzelnia, w której w wyniku fermentacji i destylacji ze słodu powstaje alkohol, wspomniane magazyny, w których latami czas i beczka wykuwają smaki trunku i ostatecznie człowiek.
Cztery rodzaje beczek, w których odbył się ostatni etap dojrzewania. Pierwsze skrzypce grają w tym zespole beczki po sherry prezentowane tutaj w dwóch 30-letnich odsłonach - matusalem i apostoles. Każda z nich pochodząca z hiszpańskiej bodegi Gonzalez Byass, która współpracuje z gorzelnią od czasów, kiedy stery w gorzelni przejęli członkowie rodu Mackenzie. Bardzo ważną rolę wyraża w tej melodyjnej kompozycji smakowej, beczka z pierwszego napełnienia po bourbonie. Ostateczny szlif i intrygujący wydźwięk, przydają tony oddawane przez beczki z francuskiej winnicy z regionu Bordeaux, w których dojrzewało wino ze szczepu cabernet savignon.
Kolor: głębie bursztynu rozświetlają czerwone refleksy.
Aromat: przywodzi na myśl czerwone winogrona, które dość szybko przechodzą w autentyczne winne tony.
Smak: eksploduje słodyczą suszonych owoców, a w szczególności rodzynek, które po chwili łączą się w tabliczkę czekolady z bakaliami.
Finisz: zaskakuje złożoności i długością, która zanika tonami lukrecji.
Doświadczenie, jakie wypływa z tej whisky to kompozycja różnych stylów i charakterów płynących z aż czterech rodzajów beczek. Połowa z nich to beczki po sherry, ale o zdecydowanie różnych odmianach, które celowo zostały użyte, aby ukazać różnorodność ich smaku. W docenieniu tego smaku i charakteru najlepiej sprawdzi się kieliszek degustacyjny i dodatek dosłownie kilku kropli wody.
Już na pierwszy rzut oka na mocnym pudełku, dostrzec można kolorystyczną konsekwencję. Górna część to zielony kolor ściółki leśnej, na której tle widnieje logo gorzelni oraz informacja o dostępności jedynie dla podróżujących. Dolna część oddzielona srebrzystą wstęgą podaje informację o nazwie edycji oraz ilości i rodzaju wykorzystanych beczek. Odkrywając masywne wieko, ukazuje się klasyczna dla gorzelni karafkowa butelka z szyjką owinięta zielonym kapturem z informacją o objętości i zawartości alkoholu. W centralnej część odnaleźć można metaliczny emblemat poroża jelenia, pod którym widnieje prosta i mała etykieta z nazwą gorzelni oraz numerem edycji.
Dalmore Quartet to gratka dla miłośników whisky z beczek po sherry – znajdują się w niej aż dwa ich rodzaje i intensywny wpływ na smak. Ciekawy aspekt wprowadza wykorzystanie beczki po czerwonym i to wytrawnym winie, ze słynnego francuskiego regionu Bordeaux. Ostatecznie całość to kompozycja aż czterech beczek, gdyż do wyżej wymienionych, dodać należy jeszcze pierwszy raz napełniane beczki po bourbonie. Czyste szaleństwo smaku.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | DALMORE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 41.5 |
Pojemność | 1L |