Dlaczego warto kupić Dalmore Cigar Malt?
- W 1917 roku brytyjska Royal Navy wykorzystywała tereny wokół gorzelni do produkcji min głębinowych
- Debiutowała w 1999 roku, kilkukrotnie wycofywana i ponownie oferowana na rynku
- Bogata, jedwabista, harmonijna, czerwone owoce, owoce tropikalne, ciasto bananowe, toffi, gorzka czekolada, skórka pomarańczy, krem waniliowy, karmel, kawa, cynamon i goździki
- Stworzona z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie, sherry Matusalem oloroso i finiszowana w beczkach (barriques) po czerwonym winie ze szczepu Cabernet Sauvignon
- Butelkowana z mocą alkoholu 44% ABV
- Sama nazwa tej whisky wskazuje, iż jest to idealna propozycja trunku pod cygaro
- Podwójny złoty medal na San Francisco World Spirits Competition w 2016 roku
Richard Paterson to prawdziwy nestor świata whisky i czołowa postać odpowiedzialna za kreowanie i zestawianie marki Dalmore. Jest on również wielkim miłośnikiem i entuzjastą świata cygar, dostrzegającym wiele wspólnych mianowników pomiędzy cygarem a whisky. Już na początku lat 80, kiedy właścicielem gorzelni był producent amerykańskiego bourbonu Jim Beam, Sir Paterson dostrzegł dynamicznie rosnący rynek cygar i potencjał w nim skryty. Stworzył wówczas pierwszą limitowaną edycję, która w wyniku licznych nieporozumień została wycofana i zastąpiona w 2007 roku edycją Gran Reserva. Ta z kolei niezrozumiana, nie przekonała do siebie miłośników whisky i już po 2 latach, z połączenia tych dwóch edycji powstała Dalmore cigar malt reserve funkcjonująca do dzisiaj.
Whisky Dalmore powstaje na dalekiej północy Szkocji ze słodowanego jęczmienia o umiarkowanej zawartości fenoli, odpowiadających w whisky za dymny posmak. Master Blender Richard Paterson, korzystając z własnych doświadczeń, wiedział, że w cygarach chodzi o coś więcej niż sam dym. Chodzi o smaki, które są w nim skryte i które dopiero w ustach można wyczuć. Korzystając z przepastnych magazynów, w których wolno dojrzewająca whisky zyskuje złożoność, wyselekcjonował te z beczek, których kombinacja stworzyłaby trunek, podkreślający i uwydatniający odczucia podczas palenia cygar. Zaufanie i znajomość tematu cygar, sprawiła, że pomimo kilku nieporozumień, udało mu się doprowadzić ten projekt do końca.
Tworząc tego single malta, który podkreśliłby tak wyjątkowy produkt, jakim jest cygaro sir Paterson, musiał sięgnąć do najgłębszych zasobów w magazynach i połączyć trunki z beczek, dających możliwie najbardziej wielowymiarowy charakter, który uda się uzyskać. Do tego celu, whisky tę zestawiono w 70% z destylatów dojrzewających w beczkach typu butt po hiszpańskim winie sherry z Jerez de la Frontera. Kolejne 20% to wpływ beczek z białego dębu amerykańskiego po bourbonie, a ostatnie 10% to finisz, który nadaje beczka po czerwonym winie cabernet savignon z regionu Bordeaux.
Kolor: złocista głębia mieni się jasnymi refleksami kubańskiego słońca.
Aromat: przepełnia bogactwo przypraw, w szczególności cynamonu, słodyczy wanilii i orzeźwienia płynącego z czerwonych porzeczek.
Smak: oczarowuje tropikalnymi owocami, słodyczą bananów w toffi i waniliowymi lodami.
Finisz: zaskakuje skórką pomarańczy, ciemną czekoladą i suszonymi przyprawami.
Jak z łatwością można się domyślić cigar malt to trunek stworzony, aby dopełnić cygaro. Jednak jest to pozorne ułatwienie, gdyż wraz z nim pojawia się kolejne pytanie - „z jakim cygarem, trunek będzie najlepszy”? Odpowiedź może być z pozoru prosta - „z tym, które lubisz najbardziej”, ale jeśli sam nie masz ulubionego typu, pomóc może wskazówka, iż ulubionym cygarem twórcy tej whisky, jest to produkowane przez firmę Partagas. W przypadku trudniejszej sytuacji, kiedy nie pali się cygar lub takie połączenie wydaje się nieodpowiednie, z pomocą przychodzi kompozycja stworzona przez Tiziano Tasso - bar managera w londyńskim Hotel Cafe Royal. Jego interpretacja tej whisky to cocktail Fortune Favours the Brave, łączący Dalmore cigar malt z likierem bananowym, podkreślającym słodycz i tropikalny smak owoców zbalansowany kilkoma kroplami bittersa korzennego (w oryginale Abbotts Bob’s bitters).
Szeroka i obła butelka odsłania całą swoją zawartość, dzięki minimalistycznej etykiecie oraz emblematowi jelenia. Jednak aby cieszyć się wyglądem tej butelki, należy wydobyć ją z mocnego pudełka o jasno szkarłatnym kolorze i fakturze przypominającej skórzany materiał. Pudełko przekazuje w jasny i przejrzysty sposób najważniejsze informacje, takie jak nazwa gorzelni, edycji oraz kombinacje beczek, w których trunek dojrzewał. Dzięki temu etykieta na butelce ogranicza się jedynie do powielenia nazwy destylarni Dalmore oraz edycji cigar malt reserve. Kluczowe informacje o objętości oraz zawartości alkoholu, znajdują się na szyjce oplecionej w szkarłatne sreberko.
Trunek ten dość subiektywnie podkreśla walory dobrego cygara i może razem z nim tworzyć doskonałą synergię smaku i aromatu. Jednak jego nadrzędną cechą powinien być smak, który w tym przypadku jest kompleksowy i zaskakująco ciekawy. Dodatkowo dla miłośników ciekawych połączeń organoleptycznych kreowanych przez zastosowanie nieczęsto używanych beczek, fantazje mogą rozbudzać beczki po czerwonym wytrawnym winie z francuskiego regionu Bordeaux.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | DALMORE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 44 |
Pojemność | 1L |
Jim Murray | 73.5 |