Single malt będący wynikiem współpracy gorzelni Inchower ze Speyside z przedsiębiorstwem Hunter Laing, stanowi element serii The Old Malt Cask. Trunek, jak przystało na produkty z kolekcji, butelkowany jest z mocą 50%. Na rynek wszedł w niewielkiej liczbie 370 egzemplarzy, co czyni z niego whisky rzadką i ekskluzywną. Destylat dojrzewał w beczce po sherry od listopada 1995, a zabutelkowany został w marcu 2015 roku. Single malt prezentuje moc wanilii w zestawie z marcepanem, toffi i owocami.
Destylarnia Inchgower została zbudowana w 1871 roku przez Alexander Wilson&Company w celu zastąpienia gorzelni Tochineal, zlokalizowanej na obrzeżach miasta Buckie w Moray w Szkocji. Produkcja ruszyła w tym samym roku i trwała do czasu, aż firma zaczęła napotykać trudności i ostatecznie musiała zostać zlikwidowana w 1936 roku. Kiedy przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość, rada miejska kupiła gorzelnię od spółki, a później odsprzedała ją firmie Arthur Bell & Sons. Przeprowadzono wówczas serię modernizacji gorzelni, między innymi zwiększono liczbę alembików z dwóch do czterech. W 1985 roku Arthur Bell & Sons zostało przejęte przez Guinnessa, który niedługo później połączył się z United Distillers and Vintners. W wyniku fuzji marka ostatecznie znalazła się pod skrzydłami Diageo.
Oficjalne butelki wypuszczane z destylarni Speyside w Inchgower są nieliczne, co czyni je niezwykle cennym dodatkiem do każdej kolekcji. Dla porównania niezależnych butelek jest całkiem sporo. Bottlingi wykonali Hunter Laing, Gordon & MacPhail, a także Douglas Laing. Wśród niezależnych butelek istnieje duża różnorodność wieku i rocznika. Jedną z przyczyn niewielkiej ilości oficjalnych butelek z gorzelni Inchgower jest to, że zdecydowana większość wyprodukowanego na miejscu single malta jest używana do blendowania. Tylko 1% spirytusu destylowanego na miejscu jest faktycznie sprzedawany jako single malt.
Woda używana do produkcji w zakładzie Inchgower pochodzi ze źródła mieszczącego się na pobliskich wzgórzach Menduff. Z tego właśnie powodu słody gorzelni są klasyfikowane, jako whisky z rejonu Speyside. Destylarnia ma moc produkcyjną prawie 3 mln litrów alkoholu rocznie.
W 2006 roku, kiedy Diageo podjął decyzję o renowacji i rekonstrukcji destylarni, szczególnie skupił się na zmianie systemu rozbijania drożdży na bardziej nowoczesny. Nowa technika zapewniła dodatkowy stopień kontroli whisky. Drożdże odpowiadają za wytworzenie się alkoholu w cieczy.
Gorzelnia wykorzystywała kiedyś własne słodownie podłogowe, ale obecnie czerpie składnik ze słodowni Diageo, położonej 20 mil na zachód od Buckie. Używany słód nie jest torfowany.
Fermentacja i destylacja kończą się umieszczeniem destylatu w beczkach, które dostarczane są do gorzelni przez Hunter Laing. Firma niezwykle dokładnie dba o jakość dostarczanego materiału, a część beczek pochodzi od najlepszych dostawców z Hiszpanii. Destylaty z Inchgower dojrzewają w beczkach po sherry, które nadają im nut świeżych owoców i charakteru czerwonego wina. Po 19 latach trunek zostaje butelkowany z mocą 50%.
Bursztynowy płyn prezentuje wszystko, co najlepsze mogła zapewnić mu beczka po sherry, czyli bogactwo owoców, a także dodatki słodyczy w postaci toffi i marcepanu.
Barwa: jasny bursztyn w refleksami;
Aromat: bogaty i słodki, z dodatkiem krówki waniliowej i crème brulee;
Smak: słodko-maślany z wanilią, bogatymi owocami, toffi i marcepanem;
Finisz: długi, słodki i lekko wytrawny z przyjemną nutą dębowego posmaku;
19-latek z destylarni Inchgower, ze względu na obecne w jego smaku i aromacie owocowe nuty, świetnie sprawdzi się wykorzystany w koktajlach alkoholowych na bazie żurawinowego lub grejpfrutowego soku. Wielbiciele single malt whisky z pewnością pokuszą się o degustację bez dodatków, ewentualnie z dwoma kroplami wody dla otworzenia wachlarza smaków.
Klasyczna prezentacja trunku nie zaskoczy znawców serii The Old Malt Cask. Wszystkie pozycje z linii sprzedawane są w wysokiej butelce o długiej szyjce i zielonej etykiecie. Złote i biały napisy świetnie komponują się kolorystycznie zresztą. Na etykiecie znalazły się istotne informacje o produkcie i tylko zagłębienie się w nie pozwoli scharakteryzować single malta – jednakowy design wszystkich edycji może być bowiem mylący. Producent umieścił trunek w sześciokątnym pudełku w kolorze głębokiej, ciepłej zieleni.
19-letnia single malt whisky z destylarni Inchgower zadowoli nawet najwybredniejsze podniebienie zdeklarowanego smakosza złotych płynów. Ciepło owoców, nuty marcepanu i elementy toffi otulą w chłodniejszy dzień i sprawią, że zyskamy ochotę na więcej. Zbalansowany finisz przedłuży przyjemność zaklętą w intensywnych wrażeniach sensorycznych. Firma Hunter Laing zaufała wielu destylarniom na terenie całej Szkocji i z pewnością nie zawiodła się na żadnej z nich. Inchgower zaprezentował single malta z górnej półki. Śpiesz się, aby zdobyć jedną z niewielu butelek.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Marka | OLD MALT CASK |
Wiek | 19Y |
Zawartość alkoholu | 50 |
Pojemność | 0.7L |