19-letni single malt Jura The Paps nazwany został na cześć słynnych, stożkowatych gór wznoszących się nad południową częścią szkockiej wyspy. Złoty trunek dojrzewał w beczkach po 40-letniej sherry Pedro Ximenez. Dram został doceniony przez krytyków w wielu konkursach, a również szybko zdobył również serca amatorów i smakoszy. Podczas degustacji spodziewajmy się orzechowych fal, podbitych akcentami owoców i elementami morskiej solanki.
Destylarnia Jura znajduje się na wyspie o tej samej nazwie położonej u zachodniego wybrzeża Szkocji. Chociaż destylarnia została otwarta dopiero w 1810 roku, mieszkańcy tych terenów mieli prawo destylować whisky na własny użytek, aż do wprowadzenia zakazu w 1781 roku. Wyspę zamieszkuje dziś około 200 osób, podczas gdy jednocześnie znajdziemy na niej około 6 tysięcy jeleni! Legenda głosi, że pewnej nocy Laird Archibald Campbell obudził się w środku nocy i ujrzał upiorną postać starej kobiety unoszącej się nad jego łóżkiem. Skrytykowała go za brak złotego płynu na wyspie. To właśnie ta zjawa przekonała go wzniesienia gorzelni w pobliżu starej jaskini przemytników w wiosce Craighous. Niestety dość szybko gorzelnia stała się ofiarą zaniedbania i popadła w ruinę. Dopiero w latach 50. XX wieku, chcąc przyciągnąć nowych mieszkańców na wyspę, dwóch lokalnych przedsiębiorców Robin Fletcher i Tony Riley-Smith przebudowali destylarnię i zatrudnili architekta Delme-Evans, aby czuwał nad zmianami. Do 1963 roku praca została zakończona, a gorzelnia zaoferowała nowe miejsca pracy dla mieszkańców wyspy. Delme-Evans wprowadził wyższe alembiki, dzięki czemu destylarnia mogła stworzyć eklektyczną mieszankę słodów, c pomogło odróżnić Jurę od jej wyspiarskich sąsiadów. Obecnie destylarnia jest własnością United Breweries Group of India.
Obecnie szkocka destylarnia prowadzi destylacje na czterech miedzianych alembikach. Kiedyś były one najwyższe w branży – aż do 1843 roku, kiedy to gorzelnia Glenmorangie objęła prowadzenie. Od 1978 roku Jura pozyskuje słody ze słodowni Port Ellen, która również mieści się na wyspie.
Słody te są surowe oraz mocno torfowe, co później przekłada się na doznania dymnych nut podczas degustacji. Port Ellen skrupulatnie wybiera, skąd pozyskuje swoje słody i wybiera tylko najwyższej jakości ziarna jęczmienia, z których większość pochodzi z regionu Speyside. Trunek, zanim trafi na półki sklepowe i do barów, dojrzewa przez 19 lat w specjalnie wyselekcjonowanych beczkach po słodkiej sherry Pedro Ximenez. To właśnie proces dojrzewania dodaje single maltowi obficie owocowego charakteru.
19-letni single malt Jura The Paps to mieszanka przyjemnych akcentów orzechów, czekolady i owoców pod postacią dżemu i marmolady.
Barwa: głęboki bursztyn;
Aromat: pigwa, przypalany dąb, soczysta śliwka, orzechy;
Smak: zielone jabłko, ciasto karmelowe, czekolada;
Finisz: nuty soli morskiej, żytnia przyprawa, gorzka czekolada;
Wspaniale bogata whisky o ciepłej, złotej barwie może być degustowana z powodzeniem o dowolnej porze roku. Single malt świetnie smakuje w formie klasycznego drinka Mint Julep, idealnego na cieplejszy wieczór – taka kompozycja zapewni orzeźwienie. Oczywiście możemy pić whisky w tradycyjny sposób, czyli bez dodatków lub z elementem wody źródlanej, która wydobędzie na pierwszy plan akcenty czekolady i śliwki prosto z drzewa.
I tym razem single malt od Jura Distillery został zamknięty w profilowanej butelce z bezbarwnego szkła. Czarna, prostokątna etykieta na froncie za pomocą białych i miedzianych napisów informuje o zawartości. Poniżej znajdziemy mniejszą etykietę o miedzianej barwie – umieszczono na niej podpis mistrza gorzelni. Prostokątne pudełko, w którym sprzedawany jest single malt jest nieco bogaciej zdobione niż sama butla. Widok na osłonięte chmurami szczyty stożkowych gór wybrzeży Szkocji zachęca od odwiedzin tego tajemniczego miejsca.
Jura The Paps, butelkowana z mocą 45,6%, zdobyła w złoty medal w konkursie International Spirits Challenge w 2020 roku. Rok wcześniej dram zajął szczyt podium w konkursie The Travel Retail Masters. Single malt zdobył również wiele srebrnych medali. Wspaniała whisky prosto z odosobnionej wyspy to trunek idealny zarówno dla samotników, ale również dla tych, którzy preferują degustację w większej grupie. Spotkaj się z przyjaciółmi i podyskutuj o bogatej palecie smakowej, którą oferuje 19-letni alkohol.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | 19Y |
Zawartość alkoholu | 45.6 |
Pojemność | 0.7L |