Oto 16-letni szkocki single malt wyprodukowany przez firmę Hunter Laing w gorzelni Glenburgie, jako element serii The Old Malt Cask, charakteryzującej się alkoholami z określeniem wieku i o mocy 50% alkoholu. Destylat został zamknięty w beczkach w czerwcu 1997 roku, a zabutelkowany w grudniu w 2014 roku. Wszedł na rynek w liczbie 449 butelek, co czyni go whisky limitowaną. Single malt prezentuje świeże, owocowe smaki, którym przeważają nuty gruszki i brzoskwini, akordy toffi oraz elementy pikanterii i zielonego jabłka.
Huter Laing to przedsiębiorstwo prowadzone przez Stewarta Lainga i jego synów, Andrew i Scotta. Rodzinny biznes przy produkcji whisky wykorzystuje wiele szkockich destylarni o najlepszej renomie. Tym razem firma współpracowała z Glenburgie Distilery z rejonu Speyside. Gorzelnia została założona w 1810 roku przez Williama Paula pod nazwą Kilnflat. Oficjalna produkcja rozpoczęła się dopiero po zdobyciu licencji, czyli w 1829 roku. Gorzelnia została zamknięta w 1870 roku i pozostawała nieużywana, aż Charles Kay odkupił ją w 1878 i zmienił nazwę na Glenburgie. Następne dekady była pełna fuzji i wstrzymywania produkcji, a zakład nieustannie przechodził z rąk do rąk. Produkcja została ostatecznie wznowiona w 1936 roku, kiedy gorzelnię kupił Hiram Walker. Pod nowym kierownictwem początek XXI wieku przyniósł Glenburgie szereg zmian. Od 2005 roku właścicielem destylarni pozostaje Chivas Brothers. Najbardziej popularnym wypustem gorzelni jest Ballantine's.
Zdolność produkcyjna Glenburgie wynosi imponującą liczbę 4,2 miliona litrów whisky w roku. W procesie produkcji zakład stosuje wodę pobieraną z lokalnych źródeł z obszaru Morayshire. Dekady temu destylarnie zaprzestała stosowania własnego słodu podłogowego. Stosuje dziś lekko torfowe słody pochodzące z pobliskiej słodowni.
W 2006 roku liczba alembików w gorzelni wzrosła z czterech do sześciu. Każdy z alembików ma pojemność ponad 11 tysięcy litrów, podczas gdy destylatory spirytusowe mają pojemność 15 tysięcy litrów. Zarówno destylatory, jak i alembiki spirytusowe mają kształt gruszki, z szeroką kulistą pokrywą i stopniowo zwężającą się szyjką.
Destylaty 18-latka umieszczane są w specjalnych beczkach, które dostarcza do gorzelni Glenburgie firma Huter Laing. Przedsiębiorstwo niezwykle ceni sobie wysoką jakość beczek, a część z nich jest sprowadzana z Hiszpanii. Producent zapewnia, że wypracowana przez lata współpraca z dostawcami wpływa na najwyższą jakość drewna.
Szkocka whisky musi spełniać szereg zasad, aby mogła być nazywana szkocką. Po pierwsze whisky nie może mieć mniej procent niż 40. Cała produkcja powinna mieć miejsce na terenie kraju. Destylaty natomiast muszą leżakować w dębowych beczkach przez okres co najmniej trzech lat.
Single malt z Glenburgie to esencja pełni owocowych smaków z dodatkiem toffi i zbalansowanej ostrości. Finezja owoców ujarzmia siłę trunku w wysokości 50%.
Barwa: jasne, pełne złoto;
Aromat: waniliowa i brzoskwiniowa słodycz, śliwki;
Smak: pikantny, ostry, owocowy, zielone jabłko i toffi;
Finisz: długi, zakończony akordami jabłkowymi;
Wiele ludzi twierdzi, że szkocka whisky powinna być pita na czysto lub na kościach lodu – albo wcale. My uważamy jednak, że jedyną zasadą są indywidualne preferencje. Niektórzy zdecydują się na degustację whisky z dodatkiem paru kropli wody, która otworzy smaki i sprawi, że nuty smakowe są bardziej wyraźne. Jeżeli masz ochotę, testuj szkocką single malt whisky w drinku. Świetnie dopasuje się do klasyków: Whisky Sour, Mint Julep czy Old Fashioned.
Poszczególne single malty z serii The Old Malt Cask przybrały niezwykle spójny design butelek. Każda z nich ma taki sam zgrabny kształt i długą szyjkę. Etykiety natomiast, w każdym wydaniu, są beżowo-zielone o złotych napisach. Jedyne co odróżnia poszczególne whisky od siebie to opis trunku na butelce i oznaczenie wieku. Wszechobecny jest też emblemat producenta, firmy Huter Laing – czyli złota głowa lwa. Trunek pakowany jest w zielone pudełko o kształcie sześciokąta.
Kiedy na drodze smakosza szkockich single maltów stanie niezwykła i dość obszerna seria The Old Malt Cask, wielbiciel whisky będzie miał niemały problem z wyborem jednej opcji. 18-letni destylat prosto z rejonów Speyside, z gorzelni Glenburgie powinien zachęcić fana złotych trunków swoją świeżością w postaci nut brzoskwiń i jabłek. Otulająca słodycz i elementy pikanterii również mogą być mocno przekonujące. Limitowany trunek zadowoli każdego fana pojedynczych słodów. Pozycja może być pita na czysto, z dodatkiem wody, a także w klasycznych drinkach, co czyni ją idealną opcją na spotkanie z przyjaciółmi, z których każdy ma swoje indywidualne preferencje.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | OLD MALT CASK |
Wiek | 16Y |
Zawartość alkoholu | 50 |
Pojemność | 0.7L |