Niemiecki Stork Club połączył siły z kilkoma beczkami po whisky z destylarni Laphroaig na wyspie Islay i dojrzewał w nich część własnej whisky żytniej. Tak powstał Stork Club Smoky Rye. Miły dodatek beczek nadał whiskey wyraźną nutę torfu, która świetnie bilansuje cieplejsze i słodsze akcenty z beczek z amerykańskiego dębu pierwszego napełnienia i beczek z niemieckiego dębu. Trunek o wysokiej mocy 50% alkoholu czaruje i ekscytuje falami brązowego cukru, czarnego pieprzu, dymu z ogniska i soku z pomarańczy.
60 kilometrów od Berlina, w samym środku niemieckiego Brandenburgii, znajduje się destylarnia Spreewood. Pola wokół destylarni dostarczają żyta do produkcji whiskey – w rzeczywistości Brandenburgia jest największym obszarem produkcji żyta w Europie i nawet amerykańscy gorzelnicy kupują tu ziarno do swojej whiskey żytniej. Steffen Lohr, Bastian Heuser i Sebastian Brack przejęli destylarnię w 2016 roku. To jedna z niewielu niemieckich whiskey, więc zdecydowanie zasługuje na uwagę!
Założyciele destylarni spędzili wiele czasu na udoskonalaniu receptur, według których działa destylarnia. Pierwsza z nich opiera się w 100% na słodowanym życie, podczas gdy druga na życie niesłodowanym. Niesłodowane żyto daje mocniejszą i pikantną whiskey, podczas gdy słód jest bardziej zaokrąglony, bardziej miękki i słodszy. Po destylacji spirytus rozlewany jest do beczek – wykorzystywane są tu zarówno beczki po bourbonie, sherry, jak i po winie z wybranych winnic w Niemczech. Tym razem destylarnia zdecydowała się na współpracę ze znamienitą, szkocką destylarnią z wyspy Islay, Laphroaig. Szkocka gorzelnia, ale również wyspa Islay, znane są głównie z mocno torfowych słodów. Ten miły akcent stanowi wspaniały dodatek do whisky dojrzewającej wcześniej w beczkach z dębu amerykańskiego i niemieckiego.
Stork Club Smoky Rye prezentuje perfekcyjnie wyważony balans surowości i otulenia. Z mocniejszych akcentów obecne są oczywiście nuty dymu z ogniska. Torfowy charakter doskonale balansują nuty słodyczy.
Barwa: soczysta pomarańcza;
Aromat: chleb tostowy z chlebem czekoladowym, rozgrzane palenisko i pomarańcze;
Smak: więcej dymu, brązowy cukier i pieprz;
Finisz: aromat grilla, długotrwały;
Ważne jest, aby wybrać odpowiednie szkło, żeby cieszyć się żytnią whiskey. Dobrym wyborem jest kieliszek w kształcie tulipana lub kieliszek Glencairn. Te kieliszki pomagają skoncentrować aromaty i smaki whiskey żytniej, zapewniając pełniejsze doznania smakowe. Pierwszym krokiem w degustacji jest ocena wyglądu whiskey żytniej. Trzymaj szklankę pod światło i obserwuj kolor i klarowność whiskey. Drugim krokiem jest poznanie aromatów żytniej whiskey. Delikatne mieszanie whiskey w szkle uwalnia aromaty. Następnie przyłóż szklankę do nosa i delikatnie wdychaj. Spróbuj zidentyfikować różne nuty aromatyczne. Trzecim etapem jest spróbowanie trunku. Weź mały łyk i pozwól, aby żytnia whiskey rozpłynęła się po języku. Zwróć także uwagę na teksturę na podniebieniu i długość finiszu. Jeśli whisky uznasz za zbyt mocną lub intensywną, możesz dodać niewielką ilość wody. Woda pomaga uwolnić ukryte smaki i aromaty.
Delikatnie pękata, lekko poszerzana u góry butelka z bezbarwnego szkła, ma dość długą szyjkę. Bursztynowy kolor trunku doskonale komponuje się ze złocistym ptakiem na przodzie etykiety. W prezentacji dominują złociste barwy – nic dziwnego, ta whisky zasługuje przecież na złoty medal. Butelka pełna oryginalnego trunku zdecydowanie zwraca uwagę.
Żytnia whiskey charakteryzuje się wyrazistą pikanterią, a dodatek beczek z torfowej wyspy wzmaga surowość niemieckiego wydania. Stork Club Smoky Rye to interesująca propozycja niemieckiej destylarni, a dzięki współpracy ze szkockim Laphroaig powstało coś naprawdę oryginalnego. Dajcie ponieść się dymnym falom i akcentom herbacianej słodyczy. To trunek dla wszystkich i na każdą okazję.
Kraj | Niemcy |
---|---|
Rodzaj whisky | Rye Whiskey |
Marka | STORK |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 50 |
Pojemność | 0.5L |