Trzyletnia whisky żytnia z duńskiej destylarni Stauning o niezwykle oryginalnej, przypominającej listę zakupów etykiecie, to jedna z elementów obszernej i różnicowanej kolekcji rozlewni That Boutique-y Whisky Company. Trunek dojrzewał trzy lata w dębowych beczkach po rumie z Belize, zanim osiągnął pełnię smaków i aromatów, wśród których prym wiodą nuty cedru, cynamonu, cytrusów i lekkich owoców.
Stauning to destylarnia w Danii, w zachodniej części Jutlandii, na południe od małej wioski Stauning, niedaleko Skjern. Gorzelnia została założona przez dziewięciu wielbicieli whisky w 2005 roku. Celem było stworzenie dramów podobnych do szkockiej whisky z wyspy Islay, pełnych akcentów torfu, wiatru i dymu. Zakład powstał w budynku, który wcześniej pełnił funkcję rzeźni i należał do jednego z dziewięciu pasjonatów whisky, stojących za otwarciem biznesu. Pierwsza destylacja miała miejsce w 2006 roku. Sam Jim Murray porównał whisky Stauning do torfowego Ardbega, co musiało być niezwykle łechcące dla właścicieli – udało im się bowiem osiągnąć swój cel! Rozwój marki wiązał się ze zmianą lokalizacji. Destylarnia została przeniesiona do miejsca oddalonego od 1,5 kilometra od pierwotnego zakładu. Obok whisky torfowej, gorzelnia znana jest również z wysokiej jakości żytniej.
Whisky Stauding wytwarzana jest z lokalnych zbóż. Proces słodowania odbywa się ręcznie, co zwiększa autentyczność i tradycyjny wymiar całej produkcji. Gorzelnia pracuje na 24 destylatorach podgrzewanych ogniem, co jest kolejnym ukłonem w stronę klasycznej produkcji. Jednak elementów innowacyjnych też jest wiele - do stworzenia whisky żytniej używa się lokalnego żyta, a maturacja odbywa się w beczkach po meksykańskim alkoholu Mezcal. W przypadku wspołpracy z rozlewnią That Boutique-y Whisky Company zdecydowano się jednak na beczki po rumie z Belize.
That Boutique-y Whisky Company wraz z duńską destylarnią Stauning stworzyło pełną bogatych i intensywnych smaków 3-letnią żytnią, która zachwyca idealnym wyważeniem słodyczy i owocowego charakteru.
Barwa: ciepłe złoto;
Aromat: drzewo cedrowe i cynamon, odrobina kminku, duży miodu, cytrusów i wanilii;
Smak: owoce, akcenty rumu, przyprawy i toffi;
Finisz: mocno czekoladowy, nuty orzechów;
Beczki po rumie mocno określiły ten dram. W celu zwiększenia wrażeń sensorycznych i zintensyfikowania mocy owocowych smaków i aromatów, polecamy dodać do whisky dwie krople wody. Najlepiej degustować 3-letnią żytnią z niskiej szklanki o grubym dnie, zwanej tumbler. Dobrze sprawdzi się również klasyczny kieliszek do wina białego, a jeszcze lepiej specjalistyczny kieliszek do degustacji whisky, na przykład Glencairn.
Etykieta tego owocowego dramu zwraca uwagę – przypomina listę zakupów. W rzeczywistości jest to lista „rzeczy do zrobienia” sporządzona przez właścicieli jeszcze przed otwarciem destylarni. Puntami z listy do odhaczenia są między innymi: beczki, fotosy, stary piec czy kadź do peklowania, czyli klasyczne przedmioty niezbędne do prowadzenia gorzelni. Lista została ozdobiona o ręcznie malowane rysunki, prezentujące alembik, beczkę i specjalistę od destylacji w kucharskiej czapce – o nim również nie zapomniano, na liście określono go „szefem”.
Zapomnijcie o szkockich, irlandzkich i amerykańskich gorzelniach – That Boutique-y Whisky Company przychodzi do Was ze współpracą z duńską destylarnią Stauning. 3-letnia żytnia to idealnie zrównoważony akcentami cytrusów, słodki dram, pełen miodu i przypraw. Zdecydowanie czuć w nim wpływ rumu!
Kraj | Dania |
---|---|
Rodzaj whisky | Rye Whiskey |
Marka | THAT BOUTIQUE-Y WHISKY COMPANY |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 48.5 |
Pojemność | 0.5L |