Mamy rok 1835, kiedy to niejaki Matthew Gloag, drobny handlarz, przedsiębiorca i pasjonat destylacji z Perth w Szkocji, znudzony sprzedażą wina i whisky, począł pędzić własny złocisty trunek. Ten początkowo domowy biznes szybko się rozkręcał, a destylaty produkowane przez Gloaga z biegiem lat zyskiwały coraz większą sławę i uznanie. Interes odziedziczył po nim jego syn – M. Gloag II, który rozwinął działalność o mieszanie whisky. Po nim z kolej sprawy w swoje ręce wziął kolejny Golag – Matthew III, który w 1897 stworzył i zarejestrował markę „The Grouse Brand”. Z upływem lat destylarnia intensywnie się rozwijała, zamieniając się stopniowo w intratny biznes. Główną siedzibą brandu Grouse była destylarnia Glenturret (aż do 2018 roku) położona w miejscowości Crief. Mathew Gloag III przy wyborze nazwy na swoją whisky inspiracji szukał w lokalnej przyrodzie i finalnie do stworzenia charakterystycznej etykiety na butelki wykorzystał wizerunek najpopularniejszego szkockiego dzikiego ptaka - czerwonej pardwy (Red Grouse). Pardwa na etykiecie Famous Grouse to jeden z klasycznych symboli Szkocji. Omawiana marka powstała już w 1896 roku i początkowo nosiła po prostu imię The Grouse. Pierwszą ptasią etykietę zaprojektowała wtedy córka mr Gloaga, zgodnie z jego pomysłem i wskazówkami. Wraz ze wzrostem popularności tej konkretnej whisky zaczęto dodawać do jej nazwy określenie „Ta Słynna Grouse” – The Famous Grouse. Whisky ta w swojej standardowej wersji blended do dziś powstaje w procesie mieszania najlepszych wybranych, najbardziej pełnych whisky słodowych (np. Macallan) oraz wyjątkowych, łagodnych whisky zbożowych (które w przypadku omawianego produktu odgrywają znacznie większą rolę, ale o tym później). Dzięki temu zyskuje się wyśmienity balans i harmonię, łącząc whisky o gładkim i delikatnym słodowym smaku z subtelnymi nutami przypraw korzennych i odrobiną dymu. W 1970 roku The Famous Grouse, po wielu uprzednich przejęciach i przechodzeniu z rąk do rąk trafiła pod skrzydła firmy Highland Distillers, którą kupiła później słynna Edrington Group. Dzisiaj, oprócz Famouse Grouse, Edrington Group posiada także whisky takie jak Glenrothes, Macallan i Highland Park.
Jestem pewien, że każdy, kto znalazł się na tej stronie zapewne pił lub chociaż słyszał o tej Słynnej Grouse, tej charakterystycznej „Whisky z Bażantem”. Famous Grouse to jeden z najbardziej znanych i lubianych blendów na świecie, obecnie zajmujący globalne szóste miejsce pod względem sprzedaży (w kategorii whisky mieszanych). Whisky ta słynie z bardzo solidnego balansu, idealnie łączącego smaki owocowe, słodowe, wytrawne i dymne. Nie mniej znana jest też ze względu na swoją specyficzną etykietę, na której widnieje wizerunek rudawego ptaka. Tutaj jednak zazwyczaj kończy się wiedza pasjonatów whisky, a do dogłębnego poznania wzmiankowanej marki potrzebna będzie także niewielka znajomość ornitologii. Okazuje się bowiem, że ptak na etykiecie Famous Grouse to Ptak Gilbert i nie występuje sam, a w towarzystwie licznego kuzynostwa. Wspomniany Gilbert, będący od lat znakiem rozpoznawczym marki, w postaci kreskówkowej występuje w brytyjskich reklamach telewizyjnych, ostatnimi czasy coraz częściej przenosząc swoją obecność medialną do internetu. Bardziej obeznani znawcy whisky, a szczególnie ci jednocześnie zamiłowani w ornitologii, z pewnością wiedzą, że Famous Grouse ma bardzo bogate portfolio produktów, w których znajdują się różnorodne whisky, opatrzone różnorodnymi etykietami z różnymi ptakami. W sprzedaży znajdują się między innymi wersje: klasyczna - The Famous Grouse, The Famous Grouse 12 YO, omawiana The Snow Grouse, The Famous Grouse Smoky Black, dymna The Black Grouse, The Famous Grouse Mellow Gold, The Famouse Grouse 16yo Vic Lee. Mówiąc o „Whisky z Bażantem”, co w Polsce słyszałem niejednokrotnie, popełniamy błąd poznawczy, gdyż na etykiecie Famous Grouse nie ma żadnego bażanta, ani nawet kuropatwy tylko zwykła pardwa szkocka. Na innych, wspomnianych wyżej wersjach whisky występują inne ptaki z tej rodziny, np. w przypadku Snow Grouse – biała pardwa górska, a przy Black Grouse cietrzew zwyczajny.
The Snow Grouse to wyjątkowa szkocka whisky produkowana metodą ciągłej destylacji z różnych zbóż, głównie z kukurydzy i pszenicy. Po oddestylowaniu jest przechowywana w dębowej beczce, a następnie starannie filtrowana, aby zachować jak najwięcej aromatu i smaku. Rezultatem jest łagodne i płynne whisky z delikatnymi odcieniami wanilii. The Snow Grouse tym różni się od swoich ptasich braci, że jest whisky zbożową – grain whisky, w opozycji do typowych blendów i maltów. Produkcja whisky słodowej (malt) jest skomplikowana i czasochłonna; alembiki trzeba opróżniać, czyścić i przygotować do następnej partii brzeczki za każdym razem, co jest także kosztowne. Po wynalezieniu przez Aeneasa Coffey'a innowacyjnego aparatu do destylacji ciągłej rozpoczęto przemysłową produkcję destylatu na bazie dowolnych zbóż, bez konieczności ich słodowania. To właśnie możliwość szybkiej produkcji grain whisky w dużym stopniu przyczyniła się do ekspansji whisky na świecie. Jej produkcja skoncentrowała się na południu Szkocji, w regionie Lowlands, a jej wytwórnie to głównie wielkie zakłady przemysłowe, istne fabryki whisky. W smaku whisky zbożowa (przed starzeniem) bardzo przypomina wódkę, do której produkcji używa się przecież głównie tych samych surowców – zbóż i wody. Whisky zbożowa jest niezbędnym i głównym surowcem do zestawiania najpopularniejszego gatunku whisky na świecie - whisky blended. Operatywni Szkoci, chcąc zwiększyć zyski i uczynić whisky bardziej popularną, dostępniejszą i przede wszystkim tańszą, wpadli niegdyś na przełomowy pomysł, by, w odpowiedni sposób i w odpowiednich proporcjach, zmieszać drogą whisky słodową z tańszą w produkcji whisky zbożową. Tym sposobem mieszą się ze sobą kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt różnych whisky, tworząc najbardziej znane blendy na świecie. Whisky Grain jako taką nieczęsto wykorzystuje się samodzielnie, gdyż główna produkcja idzie na sprzedaż do blendów i mało której destylarnie chce się wytwarzać osobne produkty bazujące tylko na grain; Famous Grouse się chce i przykładem tego jest The Snow Grouse.
Kolor: jasna słoma.
Nos: łagodny i lekki, wyraźnie zbożowy, miodowy i waniliowy, świeżość zielonych jabłek zakończona korzennymi aromatami.
Smak: łagodny i słodki, z wyczuwalnym alkoholem, wanilia, dąb, zielone jabłka ze skórką, surowe płatki zbożowe.
Finisz: krótki, alkoholowy, słodki i delikatny.
The Snow Grouse to pierwsza szkocka whisky, którą należy podawać mocno zmrożoną, co dla niektórych znawców może być sporym szokiem i nie ze względu na temperaturę podania. Okazuje się bowiem, że w tym przypadku niska temperatura podkreśla jej delikatny, kremowy i waniliowy smak, a w słodkim aromacie wyczujemy nuty miodu i wanilii. Pita w temperaturze pokojowej ma specyficzny metaliczny zapach, z aromatami imbiru i brzoskwini. Smak przyjemny, z nutami zbożowymi oraz akcentami świeżych owoców, które utrzymują się w krótkim finiszu. Pita na zimno, wprost z zamrażarki, np. w formie shota, jest bardziej oleista, z zauważalnymi nowymi aromatami, takimi jak przyjemna korzenność oraz wanilia. Wszystko to czyni ją pozycją wręcz idealną do popularnych i zatłoczonych barów, gdzie pełnoletnia młodzież nie ma czasu na spokojną degustację, zamawia zazwyczaj whisky na shoty po czym udaje się na poszukiwanie kolejnych nocnych wrażeń. Jej łagodny charakter i niska cena czyni z niej także idealną pozycją do kompozycji prostych koktajli jak whisky sour czy whisky soda.
The Snow Grouse sprzedawana jest w estetycznej i minimalistycznej grawerowanej butelce. Etykieta utrzymana jest w spójnych odcieniach bieli, a centralnym punktem jest biała pardwa górska, kolejny z klasycznych symboli marki Famous Grouse. Delikatne żłobienia na butelce służą zapewne temu, by wyjęta z zamrażarki lepiej trzymała się dłoni i nie wyśliznęła się spragnionemu użytkownikowi bądź barmanowi, chcącemu szybciutko polać kolejne zamówione shoty tego zacnego trunku. Całość prezentuje się doskonale, szczególnie w zestawieniu z innymi produktami z brandu Famous Grouse, np. z czarną wersją Black Alpha.
The Snow Grouse to produkt skierowany zdecydowanie do młodszych, pełnoletnich użytkowników. Nieczęsto spotykane a sugerowane spożycie po uprzednim zmrożeniu, niska cena i łagodny smak na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli pokolenia X czy Z, zawsze szukający nowych wyzwań na swojej życiowej drodze.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | FAMOUS GROUSE |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |