Chociaż znana nam dziś destylarnia Loch Lomond została otwarta w roku 1964, jej historia sięga o wiele dalej, ponieważ początków XIX wieku, a dokładnie roku 1814. To właśnie z tego roku pochodzą pierwsze wzmianki o istniejącej nad brzegiem sielankowego jeziora Loch Lomond w regionie Highlands destylarni produkującej whisky. Niestety, o ile whisky w tamtych czasach wydawała się niezbędna, o tyle dokumentowanie przebiegu działalności czy chociażby zamknięcia destylarni już nie. Stąd niewiele wiadomo o tym, jak działała i czemu została zamknięta. Po destylarni z roku 1814 pozostała jedynie nazwa – Loch Lomond, przejęta oczywiście od pobliskiego jeziora.
W roku 1964 alembiki destylarni zostały ponownie uruchomione, jednak nie na długo, ponieważ już 18 lat później gorzelnia znów została zamknięta. Wtedy też, w roku 1987 zainteresowała się nią firma Littlemill Distilery Co., która otworzyła ją ponownie i na dobre. Od razu została wznowiona produkcja whisky słodowego, a w 1993 roku dołączyła do protfolio marki whisky zbożowa. W tamtych czasach była to jedyna gorzelnia w Szkocji, która produkowała oba rodzaje whisky. Od 2014 roku marka pozostaje pod kierownictwem grupy kapitałowej Exponent, a w jej ofercie obecnie mieszczą się whisky single malt, whisky grain, whisky blended a także wódka i gin. To sprawia, że Loch Lomond jest najbardziej unikatową szkocką gorzelnię, która produkuje wszystkie rodzaje whisky i to w wielkim stylu.
W gorzelni Loch Lomond znajdują się zarówno tradycyjne alembiki, alembiki typu lomond, jak i kolumny destylacyjne. Dzięki temu każdy typ whisky jest jak na wyciągnięcie ręki. Alembiki typu lomond to bardzo innowacyjne urządzenia, które umożliwiają większy kontakt płynu z oparami alkoholu, a to sprawia, że proces jest bardziej wydajny, a wytworzony destylat może osiągać moc nawet 90%. Pozwala to również na uchwycenie i podkreślenie dokładnie wybranego i szczególnego związku aromatycznego, który w destylacie o niższej zawartości alkoholu byłby trudny do wyostrzenia lub nie pojawił by się w nim wcale.
Gotowe destylaty wędrują do prywatnego zakładu bednarskiego, który znajduje się na terenie gorzelni, który obsługiwany jest przez profesjonalnych bednarzy. Tam alkohol przenoszony jest do najwyższej jakości beczek pod czujnym okiem specjalistów. Własny zakład bednarski zaopatruje gorzelnię w najlepsze dębowe beczki, które są pielęgnowane pod każdym kątem – zacieśniane są metalowe sprzączki, wymieniane są drewniane klepki, a jeśli tego beczka wymaga, to jest także ponownie wypalana w specjalnym piecu. Dbałość o beczki przekłada się na idealnie zharmonizowany smak trunku, który w niej leżakuje a także na mniejszej utracie tzw. oddechu anioła.
Loch Lomond Original debiutował na rynku w roku 2015 jako młody single malt, który ma stanowić introdukcję przed wkroczeniem w głębsze pokłady kolekcji marki. Starzona jest w najlepszych beczkach po Bourbonie i butelkowana bez określenia wieku. Wynikiem jest elegancka i pełna whisky o gładkiej konsystencji, wyjątkowo łatwej w degustacji.
Kolor: złocisto-bursztynowy;
Nos: lekki, słodowy; ciepła skóra o góralskim charakterze, cukier słodowy, jasny dąb, cytrusy, orzeszki w miodzie;
Smak: lekka, słodowa; cytrusy, zioła, słód, słodkie płatki zbożowe, krem waniliowy, orzechy brazylijskie, zielone jabłka, smażony banan, imbir;
Finisz: przyjemny; cytrusy, miód, melasa, kandyzowana skórka pomarańczy, orzechy, siano;
Loch Lomond Original to jedna z tych whisky, którą najlepiej jest serwować z dodatkiem wody lub dużej kości lodu, która powoli topnieje i rozcieńcza alkohol w odpowiednio powolnym tempie. Można też przygotować z niej doskonałego drinka z dodatkiem odrobiony wody gazowanej, czyli old fashioned. Dla bardziej doświadczonych smakoszy najlepiej będzie smakować ją w niskiej szklance i saute, by cieszyć się pełnią naturalnych słodowych aromatów.
Butelka jest unikalna i charakterystyczna dla marki – nie da się jej przegapić ani przejść obok niej obojętnie. Niekonwencjonalny kształt, wąski i wysoki o długiej szyjce z jedynie subtelnym wypukleniem oraz zdobienia w postaci tłoczeń to znaki rozpoznawcze Loch Lomond. W górnej części butelki znajduje się tłoczona data 1814, czyli rok powstania pierwszej destylarni nad jeziorem, a w środkowej części mieści się okrągłe tłoczenie z nazwą producenta. Wewnątrz tłoczenia umieszczono okrągły logotyp, którym jest dostojny jeleń w złotym kolorze na czarnym tle, którego okala nazwa marki i nad którym góruje królewska korona. Pod okrągłym tłoczeniem umieszczono jeszcze wąską etykietę w kremowym kolorze ze złotymi detalami, na której widnieje nazwa firmy oraz whisky a także kilka szczegółowych informacji na jej temat i podpis Gorzelnika, który ją stworzył. Całości dopełnia ciemny kaptur obleczony na szyjce i ciemna zakrętka.
Dodatkowym opakowaniem jest prostokątne pudełko w kolorze soczystej butelkowej zieleni. Oba końce pudełka o czarnym tle oddzielone są cienką złotą linią. W górnej części opakowania znajduje się duże logo marki i okalająca je nazwa Loch Lomond Distillery, natomiast w dolnej części umieszczono tabliczkę w kolorze jasno-beżowym, na której znajdują się takie same informacje, jak na dolnej etykiecie butelki. Z boku pudełka widnieje również duża nazwa marki w kolorze złotym.
Original Malt od Loch Lomond to whisky słodowa o wysokiej jakości i nieprzeciętnych aromatach, która uświetni wieczorny relaks smakoszowi wysokoprocentowych trunków, jak i otworzy drzwi do świata whisky zupełnemu amatorowi. Warto więc zaopatrzyć się w nią i zawsze posiadać w swoim barku, by móc częstować nią gości i samemu cieszyć się doskonałym whisky, kiedy tylko najdzie Cię ochota.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LOCH LOMOND |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 81.5 |