Destylarnia Tobermory kolejny raz zaprezentowała swoją miłość do beczek po sherry - w tym Fino, Pedro Ximenez, Amontillado i nie tylko. Bursztynowy, 21-letni nietorfowy single malt z Tobermory, przez ostatnie trzy lata 21-letniego procesu dojrzewania finiszował właśnie w beczkach po sherry różnego rodzaju. Spodziewaj się bogatych, ciemnych owoców i świątecznych przypraw.
Destylarnia Tobermory została założona na wyspie Mull już w 1798 roku. W XIX wieku gorzelnia whisky była wielokrotnie zamykana. Od 1972 przemianowano ją na Ledaig Distillery i jednocześnie rozbudowano z 2 do 4 alembików. Nowa firma przetrwała zaledwie trzy lata przed bankructwem. Kirkleavington Property kupił gorzelnię Ledaig (Tobermory) w 1978 roku i ponownie przemianował ją na Tobermory. W 1993 roku destylarnię przejęła firma Burn Stewart Distillers Ltd., a dwadzieścia lat później grupa została przejęta przez południowoafrykańską Grupę Distell w 2013 roku.
Zgodnie z prawem beczki mogą być użyte tylko raz do dojrzewania bourbona. Dla przemysłu whisky są one dostępne w dość niskiej cenie, podczas gdy beczki po sherry są obecnie dziesięciokrotnie droższe. To wyjaśnia rzadkie użycie beczek po sherry w dzisiejszym przemyśle whisky. Jednak nie zawsze tak było. W XIX wieku Szkocja była „zaśmiecona” niewykorzystanymi beczkami po sherry. Wtedy nie beczka po bourbonie, ale beczka po sherry byłaby okazją! Dziś beczki Oloroso to najczęściej używane beczki po sherry w przemyśle whisky. Oloroso to wytrawne wino sherry, dojrzewające oksydacyjnie – co oznacza, że wino wchodzi w kontakt z tlenem – i w rezultacie jest pełne i ciemne. Inne rodzaje sherry, takie jak fino i amontillado, dojrzewają za pomocą flor, warstwy drożdży, która tworzy się na niektórych winach sherry podczas dojrzewania i zatrzymuje tlen. Pedro Ximenez lub PX to kolejny popularny styl. Jednak w przeciwieństwie do oloroso, winogrona w PX są suszone na słońcu w celu skoncentrowania cukrów, co daje naturalnie słodkie wino.
21-latek, finiszujący w beczkach po sherry, ma do zaoferowania szeroką gamę smaków i aromatów. Mocno wybija się czekolada, orzechy i suszone owoce.
Barwa: zachodzące słońce;
Aromat: goździkowa pomarańcza, ciemna czekolada i kwiatowa wanilia;
Smak: suszone śliwki, orzechy i gorzka czekolada;
Finisz: nuty cynamonu, skóra i wanilia;
Whisky dojrzewające w dębowych beczkach i finiszujące w beczkach po sherry mają wiele do zaoferowania. Aby nacieszyć się degustacją single malta Tobermory w stu procentach, należy podejść do niej w odpowiedni sposób. Pełna gama smaków i aromatów ukaże się naszym zmysłom jedynie wówczas, gdy będziemy raczyć się trunkiem bez dodatków lub z odrobiną wody niegazowanej.
Minimalistyczny design był kluczem dla prezentacji tego wydania. Marka Tobermory zdecydowała się na lekko obłą butelkę z gładkiego szkła, zdobioną tłoczeniami: datą otwarcia gorzelni na wyspie i napisem „Isle of Mull”. Niewielka etykieta ma biały kolor, a czerwone i czarne napisy wyraziście wybijają się na delikatnym tle. Czerwona jest również zakrętka wieńcząca szyjkę średniej długości. Pudełko o ciekawym kształcie przybrało za to odcienie srebrzystej szarości i – ponownie – czerwieni.
Ekskluzywne wydanie dedykowane smakoszom o wyrafinowanych i doświadczonych podniebieniach to jedna z ekspresji z najwyższej półki szkockiej destylarni Tobermory. Maturacja w beczkach po różnych rodzajach sherry zrobiła swoje – profil wydania zachwyci wyrazistym charakterem owoców i waniliowymi niuansami.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | TOBERMORY |
Wiek | 21Y |
Zawartość alkoholu | 46.3 |
Pojemność | 0.7L |