Dlaczego warto kupić whisky Glenallachie 2008 Octave Finish Duncan Taylor 6 years old?
- Dzięki przejęciu gorzelni w 2017 roku przez spółkę The GlenAllachie Distillers Company destylarnia GlenAllachie jest jednym z niewielu niezależnych, nie należących do wielkich koncernów, szkockich zakładów produkujących słodową whisky
- Debiutowała w 2015 roku jako niezależny bottling (tzw. Independent Bottling, IB) uznanego szkockiego bottlera Duncana Taylora
- Żywa, świeża, młoda i lekko nieokrzesana, sporo miodu, świeżych owoców zawieszonych w spirytusie (ananasy, gruszki, jabłka, morele, melony, pomarańcze, grejpfruty), do tego toffi, dębina, gorzka czekolada, wanilia, kardamon, cynamon, goździk, imbir i mięta
- Stanowi jeden destylat z pojedynczej beczki (tzw. single cask) leżakowany przez 6 lat w dębowych beczkach, przy czym 6-miesięczny finisz odbył się w beczce typu Octave (o pojemności 50 litrów)
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z naturalną mocą alkoholu (tzw. cask strenght) 52,6% ABV
- Wydestylowana w 2008 roku, zabutelkowana w 2015 roku, numer beczki 308902
- Stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów – na świecie tylko 88 butelek!
Niezależna firma Duncan Taylor, przedsiębiorstwo produkujące i butelkujące alkohole, połączyła swoje siły z najlepszymi destylarniami w całej Szkocji, tworząc serię The Octave. Jedną z pozycji z nietypowej kolekcji jest single malt z destylarni Glenallachie. Trunek został poddany destylacji w 2008 roku, leżakował w dębowych beczkach przez 6 lat, a ostatnie miesiące spędził odpoczywając w specjalnych beczkach oktawowych, zanim zabutelkowano go z mocą 52,6%. Na rynku dostępne jest jedynie 88 butelek wypustu. Single malt prezentuje intensywne aromaty kandyzowanej skórki pomarańczy, smak czerwonych jabłek i lekki, waniliowy finisz.
Destylarnia Glenallachie powstała w 1967 roku i jest jedną z młodszych gorzelni na terenie kraju. Mieści się w rejonie Speyside, który znany jest z delikatnych i finezyjnych słodów. Pierwszym właścicielem i twórcą zakładu była firma Mackinlay McPherson Limited, spółka zależna od Scottish & Newcastle Breweries Limited. W 1985 roku destylarnia trafiła w ręce Invergordon Distilleries, a następnie została zakupiona przez Campbell Distillers, firmę należącą do Pernod Ricard. W tym czasie zdolności produkcyjne gorzelni podwoiły się i zakupiono dodatkowe dwa alembiki. Do dzisiaj Glenallachie kojarzona jest głównie z produkcją blended whisky, wykorzystywanej w takich mieszankach jak Clan Cambell, Chivas Regal i House od Lords. Tym bardziej warto pokusić się o test rzadkiego single malta z tego miejsca.
Słód jęczmienny, na którego bazie wytwarzany jest każdy single malt, również 6-latek z Glenallachie, pochodzi ze słodowni firmy Chivaz. Zakład mieści się w Banffshire i dostarcza słody najlepszej jakości wielu gorzelniom w kraju. Glanallachie wykorzystuje słód pozbawiony dymnych i torfowych akcentów. Woda natomiast, wykorzystywana w wielu etapach produkcji whisky, pochodzi z położonych w sąsiedztwie gorzelni źródeł Ben Rinnes. Krystalicznie czysty surowiec pomaga zachować delikatność alkoholu i wygładzić jego teksturę.
Destylarnia Glenallachie produkuje rocznie 3,2 miliona litra whisky. Wykorzystuje proces dwuczęściowej destylacji, który jest charakterystyczny dla szkockiego sposobu wytwarzania złotego alkoholu. Gotowa ciecz ląduje w klasycznych dębowych beczkach na okres sześciu lat, a później spędza parę miesięcy w beczkach oktawowych. To od nich wzięła nazwę linia The Octave. Beczki oktawowe wytwarzane są z części innych, rozebranych wcześniej beczek. Zakłada się, że w każdej nowej beczce oktawowej można znaleźć 1/8 części drewna z innych beczek. Beczki oktawowe są niezwykle małe, co determinuje ilość butelek trunku i wpływa na intensywność smaków i aromatów, a także na głębie koloru. W przypadku single malta z Glenallachie zawartość beczki wystarczyła do napełnienia 88 butelek.
6-latek Glenallachie z kolekcji The Ovtace prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Płyn prezentuje subtelne nuty pomarańczy i dębu. Zdziwić mogą bogate w słodycz akordy czerwonego jabłka i mięsisty, tłusty finisz.
Barwa: ciemne złoto;
Aromat: skórka pomarańczy, nuty słodkiej sherry, akordy dębowe;
Smak: czekoladowe batoniki, czerwone jabłko prosto z drzewa, wanilia;
Finisz: mięsisty, dość długi, waniliowy;
Szkockie single malty rzadko kojarzone są z koktajlami. Nad zmianą tego stanu rzeczy pracuje współczesna miksologia. Barmani z całego świata starają się odczarować mity, że single malt whisky nadaje się jedynie do picia na czysto lub na lodzie. Jedną z motywacji jest poszukiwanie połączeń i kombinacji smaków dostosowanych do określonego podniebienia. Sztuczka polega na tym, aby znaleźć sposoby uzupełnienia głębokiej złożoności whisky, zamiast zagłuszać jej walory w mieszance. Destylat Glenallachie zda zatem egzamin w klasycznych drinkach, jak Old Fashioned czy Whisky Sour. W tym temacie nie ma barier, które zainteresowany poszerzeniem smaków mógłby sobie postawić. Single malt whisky zostawia szerokie pole do popisu i z powodzeniem skomponuje się z wieloma składnikami. Wystarczy zdobyć się na odwagę i poeksperymentować.
Linia The Octave jest niezwykle spójna w swoim prostym i minimalistycznych designie. Każda z pozycji serii umieszczona została w przezroczystej, zgrabnej butelce o biało-czarnej etykiecie. Etykieta informuje o roku destylacji trunku, o jego mocy, objętości szkła i typie. Jedyną formą graficzną, którą uznać można za ozdobnik, jest czarny, geometryczny symbol serii umieszczony na froncie. Butelka pakowana jest w białe, prostokątne pudełko.
Obecna na rynku zaledwie od pół wieku destylarnia Glenallachie udowodniła, że zna się nie tylko na blendach, ale również na whisky słodowych. Jej 6-letni wypust, stworzony we współpracy z firmą Duncan Taylor, przypadnie do gustu fanom owocowych i słodkich trunków. Seria The Octave to niezwykle ciekawy pomysł, a każdy jej destylat wyróżnia się na tle innych. Wypusty z kolekcji wychodzą na rynek w mocno ograniczonej liczbie, co nadaje produktom luksusowego i limitowanego charakteru. Warto mieć w swojej kolekcji parę butelek z niezwykłej linii, która prezentuje umiejętności gorzelnicze wielu szkockich destylarni.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | DUNCAN TAYLOR |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 52.6 |
Pojemność | 0.7L |