W ramach tworzenia serii The Octave, przedsiębiorstwo Duncan Taylor weszło w spółkę z różnymi destylarniami na terenie Szkocji, w tym z gorzelnią z wyspy Islay – Bunnahabhain. Wyjątkowa edycja liczy 77 butelek, a jej destylaty zostały zabutelkowane z mocą 53,1% alkoholu w 2017 roku po 9 latach maturacji. Leżakowanie złotego płynu odbywało się w klasycznej beczce z białego dębu, a na ostatnie pół roku destylat trafił do beczki oktawowej o pojemności 50 litrów. Single malt prezentuje słodycz nut imbiru, czekoladowe akordy i pikantny finisz.
Destylarnia Bunnahabhain ma dość długą i przewrotną historię, bowiem na przestrzeni lat często zmieniała właścicieli. Zakład powstał w 1881 w pobliżu Portu Askaign na wyspiee Islay. Ta niezwykła kraina o surowym klimacie kojarzona jest dzisiaj głównie, jako siedziba gorzelni produkujących mocno torfowe destylaty. Bunnahabhain single malt whisky jest najmniej dymna ze wszystkich wytwarzanych na Islay. Nazwa destylarni pochodzi od gaelickiego Bun na h-Abhainne, co można tłumaczyć jako „ujście rzeki”. Założycielami biznesu był William Robertson i Baxter Blending House, którzy połączyli się i stworzyli Islay Distillery Company. W latach 60. do terenów zakładu doprowadzono drogę, co znacznie rozwinęło proces transportu, a finalnie zwiększyło sprzedaż. Gorzelnia rozwijała się sukcesywnie, a w 1979 roku wypuściła swojego pierwszego single malta. W 2014 roku markę przejęła firma Distell.
Podobnie, jak spora część gorzelni na wyspie Islay, również Bunnahabhain wykorzystuje słód jęczmienny wytwarzany w Port Ellen. Za drzwiami destylarni, słód jest łączony z drożdżami i poddawany kolejnym procesom produkcji. Źródłem wody dla zakładu jest rzeka Margadale, która znajduje się pod ziemią. Fakt ten sprawił, że gorzelnia musiała stworzyć cały skomplikowany system rurociągów, które dostarczałyby wodę prosto do gorzelni.
Gorzenia Bunnahabhain pracuje na czterech alembikach. Dwa z nich mają pojemność 30 tysięcy litra, a dwa pozostałe – spirytusowe – 15 tysięcy litra. Destylarnia jest w stanie wyprodukować około 2,5 miliona litra alkoholu rocznie. Dość istotny jest kształt alembików, który wpływa na szorstki charakter destylatu. Przypominają one gruszkę. Kiedy płyn jest już gotowy do maturacji, ląduje w klasycznych dębowych beczkach z białego dębu, gdzie spędza około 9 lat. Po tym czasie leżakuje dodatkowe sześć miesięcy w beczce oktawowej o pojemności 50 litrów. Mniejsza beczka pozwala na szybszą pracę drewna i przepływ powietrza. Wszystko to wzmacnia odcień, smak, formę i charakter whisky. Profil smakowy staje się delikatnie rozszerzony, nieco bardziej wyrafinowany, z dominującą obecnością dojrzałej, dobrze zbalansowanej szkockiej whisky. Co to takiego beczka oktawowa? Jest to beczka wykonana z elementów pochodzących z innych beczek różnego rodzaju. Standardowo na każdą nową beczkę przypada 1/8 drewna ze starej beczki. To właśnie od beczek oktawowych nazwę swoją wzięła seria The Octave.
Mocny single malt, w którym nuty alkoholowe niwelowane są przez słodycz imbiru i nuty czekolady, zapewnia pikantny finisz.
Barwa: stare złoto;
Aromat: miękki i słodki, nuty imbiru;
Smak: wiśnia z gorzką czekoladą, sherry;
Finisz: bardziej pikantny niż owocowy o średniej długości;
Przychodzi moment w życiu każdego prawdziwego wielbiciela whisky, kiedy odstawia pierwszą lepszą szklankę, wyciągnięta z szafki kuchennej i zamienia ją na bardziej specjalistyczne szkło. Mając do dyspozycji odpowiedni kieliszek lub szklankę, entuzjasta złotych płynów zaczyna w pełni odczuwać wszystkie walory trunku. Wysokiej jakości whisky powinna mieć przestrzeń do oddychania i pozostawać dostępną dla nosa i podniebienia. Kształt i tekstura szkła mają często fundamentalne znaczenie dla doznań zmysłowych. Na przykład cienki i zaokrąglony korpus szklanki Glencairn lub snifter, optymalizuje możliwości aromatyczne. Kieliszek Glencairn jest najpopularniejszym kieliszkiem do degustacji whisky. Zaprojektowane z myślą o towarzyskim piciu, grubsze naczynie pozwala na wirowanie płynu wewnątrz z niesamowitą łatwością. Snifter natomiast to szklanka z krótką nóżką, która ma wąską górę i kielich z szerokim dnem.
Design serii The Octave i tym razem nie zaskakuje. Cała kolekcja przybrała takie same etykiety, a destylaty umieszczono w zgrabnych butelkach. W oczy rzuca się graficzny, czarny symbol kolekcji. Biało-czarna etykieta informuje o mocy, objętości szkła, typie trunku, miejscu i roku destylacji. Wszystkie butelki z linii ustawione jedna obok drugiej robią ogromne wrażenie. Single malt sprzedawany jest w białym pudełku.
Destylarnia Bunnahabhain po raz kolejny udowadnia, że była strzałem w dziesiątkę, kiedy Duncan Taylor decydował, z którymi szkockimi destylarniami wejść we współpracę. Delikatny single malt o przewadze słodkich nut, pełen imbirowych i czekoladowych akordów, oferuje pikantny finisz, którego nikt by się nie spodziewał. Szczęściarzem będzie ten, kto stanie się posiadaczem jednej z rzadkich 77 butelek tego wyjątkowego trunku. Może będziesz nim Ty?
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | DUNCAN TAYLOR |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 53.1 |
Pojemność | 0.7L |