Niezwykle intensywny i bogaty w smaki szkocki single malt prezentuje słodycz wanilii, nuty suszonych owoców i nuty korzenne. Owoce cytrusowe nadają trunkowi przyjemną świeżość. Glenrothes Elders Reserve oferuje bardzo mocne walory, które nieznacznie odbiegają od tego, do czego przywykliśmy w destylarni Glenrothes. Whisky ta może być szczególnie interesująca dla koneserów, ponieważ poza ciekawymi niuansami, zawiera klasyczne elementy, charakterystyczne dla gorzelni. Trunek ma 43% mocy alkoholu.
Glenrothes Elders dojrzewa w beczkach po bourbonie, jak i beczkach po sherry przez co najmniej 18 lat. Whisky miała swoją premierę w 2013 roku. Stanowi część serii Manse Brae Reserve. Manse Brae to wzgórze z widokiem na miasto Rothes w rejonie Speyside i destylarnię Glenrothes. Na jego szczycie mieści się tak zwany Rothes House, będący domem dla ósmego już pokolenia rodziny, która założyła działającą do dzisiaj gorzelnię. Ta ciągłość i stałość jest ucieleśniona w linii Manse Reserve.
Glenrothes słynie z jakości, struktury i smaku, będącego wynikiem ponad 140-letniej tradycji wytwarzania whisky. Destylarnia została zbudowana w 1878 roku przez Jamesa Stuarta, który wówczas pracował również w pobliskiej destylarni Macallan. Pierwsza whisky spłynęła z alembików 28 grudnia 1879 roku. Sama gorzelnia miała chwiejny początek i burzliwą historię. Rozpoczęto rozbudowę drugiego pieca do produkcji słodu i zwiększono liczbę alembików z dwóch do czterech, ale przed zakończeniem prac pożar w grudniu 1897 roku spowodował poważne szkody. Destylarnia doznała dalszych zniszczeń w wyniku poważnego wybuchu w 1903 roku. Następnie, w 1922 roku, pożar w jednym z magazynów spowodował utratę 910 000 litrów whisky! Kolejny pożar w 1962 roku stworzył okazję do rozbudowy zakładu o destylarnię i pięć alembików.
Destylarnia Glenrothes znajduje się u podnóża wzgórz Mannoch, obok Rothes Burn. Dwa naturalne źródła, Ardcanny i Brauchhill, zasilają zakład w naturalną wodę źródlaną. Słodowanie ziarna jęczmienia nie odbywa się w gorzelni Glenrothes, a w położonej w pobliżu Tamdhu Maltings. Kolejne etapy obróbki zacieru, takie jak mielenie i zacieranie ma miejsce już na terenach właściwego zakładu. Zacieranie w Glenrothes odbywa się w dużej kadzi o pojemności 5 ton. Kadź jest pokryta miedzią i trzykrotnie napełniana gorącą wodą przy każdym zacieraniu.
Fermentacja odbywa się w beczkach po pojemności 25,560 litrów każda, z czego część z nich jest wykonana z sosny Oregon, a część ze stali nierdzewnej. Zacier w połączeniu z drożdżami fermentuje przez czas około 55 godzin i skutkuje wytworzeniem mikstury o mocy 8% alkoholu. W destylarni Glenrothes pracuje 10 alembików. Są one dość wysokie, co wpływa na lekkość i owocowość płynu. W Glenrothes beczki są wypełnione średnią mocą 68,9% alkoholu, czyli większą niż w większości destylarni. Glenrothes Elders Reserve leżakuje w beczkach po bourbonie oraz beczkach po sherry przez co najmniej 18 lat. Dojrzewająca whisky jest uważnie obserwowana i kierowana do butelkowania u szczytu dojrzałości.
Beczki po sherry wpływają na zawartość intensywnie owocowych nut wędzonych śliwek. Beczki po bourbonie wykonane z białego dębu amerykańskiego sprawiają, że trunek przybiera na delikatności i finezji. Całość zamykają akordy imbiru, toffi i mango.
Barwa: jasne, ciepłe złoto;
Aromat: winne elementy, owoce suszone, mango, laska wanilii, imbir, jabłko i toffi;
Smak: słodki, kremowe lody waniliowe, gałka muszkatołowa, mieszanka suszonych cytrusów
Finisz: słodka wanilia i dąb;
Najlepsze whisky, takie jak Glenrothes Elders Reserve, należy pić w temperaturze pokojowej, popijając niewielką ilością niegazowanej wody w odpowiedniej szklance. Szkło jest niezwykle ważne dla odczuwanego aromatu trunku – zaserwuj więc single malta w szklance do brandy lub szkle w typie tumbler. Nie narzucamy jednak jednego, konkretnego sposobu degustacji. Formę raczenia się wyjątkowym trunkiem warto dobrać pod swoje indywidualne gusta.
Glenrothes Elders Reserve podobnie, jak inne pozycje z katalogu marki zachwyca niesamowitym, obłym kształtem butelki. Forma szkła zdecydowanie przyciąga uwagę. Jest ono przezroczyste, co pozwala w pełni zachwycić się głębokim kolorem alkoholu wewnątrz. Etykieta zajmuje niewielką powierzchnię i jest klasycznie prosta o typowym retro designie. W imię zasady „co za dużo, to nie zdrowo” mieści jedynie nazwiska Master Distillerów odpowiedzialnych za stworzenie trunku, procent mocy i typ. Butelka opakowana jest w papierową, ozdobną ramkę, będącą alternatywą dla klasycznego pudełka czy tuby.
Ten szkocki single malt prosto z destylarni z rejonów Speyside to propozycja dla znawców whisky. Mocne, intensywne smaki zaspokoją nawet najbardziej wymagające podniebienie. Wyrazisty alkohol może być opcją na prezent dla kogoś będącego w temacie szkockich single maltów. Glenrothes Elders Reserve sprawdzi się podczas degustacji w grupie przyjaciół, ale również w spokojny wieczór przy kominku. Mocą smaków wybudzi z zadumy i przeniesie do krainy intensywności.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENROTHES |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 75.5 |