Początek historii słynnej marki Macallan został nadany w roku 1824, kiedy to Alexander Reid, rolnik uprawiający jęczmień i nauczyciel w lokalnej szkole, uzyskał licencję na destylację whisky i tym samym założył własną oficjalną destylarnię. Jego gorzelnia mieściła się w starej drewnianej szopie w miejscowości Craigellachie, na wzgórzu nad samą rzeką Spey i wyposażona była w dwa alembiki. Istnieją przypuszczenia iż whisky produkowana była przez Alexandra już wcześniej, gdyż powszechną praktyką wśród farmerów było zużywanie nadmiaru zbiorów jęczmienia do wytwarzania alkoholu. Po śmierci Reida w 1848 roku marka Macallan kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk nowych właścicieli aż w roku 1892 dostała się pod skrzydła przedsiębiorcy Rodericka Kempa, gdzie pozostała na długie lata. To właśnie firma Rodericka – Kemp Family Trust podjęła się poważnej rozbudowy destylarni i ostatecznie doprowadziła skromną gorzelnię do sukcesu pod nową marką Macallan-Glenlivet. W roku 1963 firma została przekształcona w spółkę, która pięć lat później weszła na giełdę, by stworzyć nowy kapitał na inwestycje i rozwój. Krok ten okazał się odpowiednim i zakończył się sukcesem, a Macallan, który niegdyś stanowił jedynie pozycję dostawcy whisky słodowego do wysokiej jakości whisky blended innych renomowanych marek, sam stał się szanowanym producentem trunków single malt. Pierwszą whisky Macallan single malt zabutelkowano pod koniec lat 60. XX wieku. W 1996 roku marka została odkupiona przez Highland Distillers, lecz jedynie na trzy lata, aż w roku 1999 przejęła ją firma Edrington Group, która do dziś jest jej właścicielem. Ostatnie lata to dla Macallan niekończące się pasmo sukcesów i rozwoju, co zaowocowało otwarciem w 2018 nowo wybudowanej destylarni, która pochłonęła inwestycję wysokości 140 milionów funtów.
Produkcja whisky w gorzelni Macallan jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, zaczynając od uprawy jęczmienia, a kończąc na procesie starzenia. Po pierwsze, do wytwarzania destylatu marka wykorzystuje jęczmień własnej odmiany „Minstrel”, pochodzący z upraw zleconych przez firmę oraz wodę odciąganą z miejscowych źródeł. Po drugie, w gorzelni pracują aż dwie kadzie zacierne oraz słynne alembiki należące do jednych z najmniejszych w branży i znane pod nazwą „dziwnie małych alembików Macallan”. Alembiki te pozwalają na większy kontakt destylatu z miedzią, a to skutkuje wyjątkowo czystą, gładką i bogatą w owocowe aromaty whisky. I po trzecie, najważniejsze dla firmy, gotowe destylaty starzone są w szczegółowo i starannie wybranych beczkach pochodzących z Hiszpanii. Zespół bednarzy Macallan wybiera beczki kierując się takimi kryteriami jak: określone drzewa, rosnące głównie w północnej Hiszpanii, długość i charakter suszenia drewna, rodzaj spoiwa i cieczy używanej do przyprawiania (oloroso) oraz czas trwania tego procesu. Większość beczek mieszczących się na składzie firmy stworzona została specjalnie dla niej. To ogromne przywiązanie do rodzaju drewna, w jakim starzone są whisky poskutkowało odmienną klasyfikacją trunków – Macallan nie dzieli whisky ze względu na ich wiek, a cechy przejęte po określonych beczkach.
Lumina to whisky, która należy do najnowszej serii wydanej przez markę w roku 2018 pod nazwą „The Macallan Quest Collection”. Należą do niej cztery różne trunki o nieokreślonym wieku, które są wyrazem nieustającej chęci podążania jeszcze dalej za granice własnych możliwości i poszukiwania najlepszego dębu na świecie. To ciągłe dążenie do odkrywania tego, co najlepsze, prowadzi markę przez różnorodne kontynenty, kultury i odmienne tereny. Każdy trunek należący do kolekcji to opowieść, która rozpoczyna się w lesie, przechodzi przez zakłady bednarskie odległych krain i kończy się na bogatym duchu i zmysłowym doświadczeniu destylatu Macallan.
Macallan Lumina to whisky tworzona z destylatów starzonych w beczkach z dębu amerykańskiego i europejskiego po Sherry oraz beczek typu hogshead dwukrotnie napełnianych.
Kolor: ciemny, intensywnie złoty;
Nos: intensywny i słodki; mleczna czekolada, gotowana gruszka, skórka z cytryny, toffi, morele, mleczne krówki, wanilia, cynamon, dąb, szczypta pieprzu;
Smak: słodki, subtelny; słodka wanilia, karmel, pieczone jabłko, imbir, karmelizowane orzechy, pomarańcz, kandyzowana skórka cytryny, gałka muszkatołowa, cynamon;
Finisz: trwały z wyczuwalną goryczką; rodzynki, suszone śliwki, rozgrzewające przyprawy, gruszka, wanilia, cynamon, dąb;
Macallan Lumina to whisky, które przede wszystkim powinno się smakować czyste, podane w temperaturze pokojowej w niskiej szklance typu old fashioned. W ten sposób doświadczeni degustatorzy będą mogli docenić kunszt wykonania i unikalność aromatów, jakimi się wyróżnia. Wielbiciele schłodzonych trunków mogą serwować tę whisky na dużej kości lodu, która pozwoli obniżyć jej temperaturę, lecz nie rozcieńczy jej za szybko.
Design butelki i opakowania ma nawiązywać do widoku, jaki roztaczają korony drzew i przenikające przez liście światło podczas letnich spacerów po lesie. Butelka o okrągłym wąskim kształcie wykonana jest z jasnego szkła i ozdobiona tłoczeniem w kształcie trójkąta w górnej części tuż pod szyjką. Wewnątrz tłoczenia znajduje się niewielka trójkątna etykieta w kolorze ciemnej zieleni ze złotą ramką i złotą datą 1824, czyli rokiem, w którym gorzelnia uzyskała oficjalną licencję na produkcję whisky. Szyjka obleczona jest zielonym kapturem w deseń w jodełkę, który dodatkowo ozdabia złota wstawka. Środkową część butelki zajmuje szeroka etykieta o białym tle, na której widnieją: logotyp marki, którym jest stary budynek gorzelni, nazwa producenta w eleganckiej czarno-złotej czcionce, nazwa trunku i kilka informacji na jego temat. Na samym dole powtórzony jest logotyp marki, tym razem zamknięty w okrągłym stemplu w kolorze złota. Cała etykieta otoczona jest zielono-złotą ramką.
Dodatkowym opakowaniem jest prostokątne pudełko, którego tło stworzone jest ze zdjęcia przedstawiającego liście drzewa w porannym słońcu. Górną część pudełka zajmuje jak gdyby odzwierciedlenie etykiety znajdującej się na butelce z białym tłem, nazwą whisky, producenta oraz logotypem marki, otoczonej cienką złotą ramką. W dolnej części opakowania widnieje biała ramka ze złotymi wstawkami i złotą czcionką, na której umieszczono podpis Mistrza Gorzelnika, odpowiadającego za powstanie trunku.
Zdecydowanie nie jest to whisky dla osób początkujących, a raczej dla prawdziwych koneserów, którzy poszukują trunków jedynych w swoim rodzaju, przedstawiających gorzelniczą wartość. Elegancka prezencja i pudełko sprawiają, że Lumina może stać się idealnym prezentem dla kolekcjonera szkockich whisky lub doświadczonego degustatora.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | MACALLAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 41.3 |
Pojemność | 0.7L |