Dlaczego warto kupić whisky Nika Miyagikyo No Aged?
- Alembiki w gorzelni Miyagikyo ogrzewane są parą w niskich temperaturach, aby zapewnić łagodną, miękką destylację
- Debiutowała w 2016 roku
- Łagodna, gładka, pełna, wyrazista, mnóstwo akcentów kwiatowych, owoców (banan, gruszka, jabłko, pomarańcza, melon, grejpfrut, kokos, liczi), miód, wosk pszczeli, do tego czekolada, toffi, prażone orzechy, syrop owocowy, migdały, lukrecja, kamfora, a także cynamon, kardamon, imbir i tytoń
- Stworzona z destylatów słodowych leżakowanych w klasycznych beczkach, w tym w beczkach po sherry
- Butelkowana z mocą alkoholu 45% ABV
- Producent zaleca spożywać saute lub z lodem w towarzystwie suszonych owoców, wędlin, owczych serów lub migdałów
- Srebrny medal na World Whiskies Awards w 2016 roku
Nikka Miyagikyo to solidne wprowadzenie do japońskiej whisky. Wyprodukowany w destylarni Miyagikyo w prefekturze Miyagi, trunek w typie single malt bez deklaracji wieku, emanuje eleganckimi nutami owoców połączonymi aromatycznymi przyprawami. Idealne, perfekcyjnie zbalansowane, harmonijne smaki zostały zabutelkowane z mocą 45% alkoholu. Alkohol powstaje z ramienia marki Nikka Distillery, należącej do przedsiębiorstwa Asahi Breweries - drugiej co do wielkości firmy w Japonii zajmującej się produkcją trunków. Obecne pod skrzydłami Nikka Distillery są trzy gorzelnie: Ben Nevis w Szkocji oraz Yoichi i Miyagikyo w Japonii.
Destylarnia Miyagikyo działa od 1969 roku. To wtedy założyciel marki, Masataka Taketsuru, eksplorował północne rejonu kraju w poszukiwaniu idealnej lokalizacji na swoją drugą gorzelnię. Trafił na piękną, mglistą dolinę otoczoną górami, leżącą u zbiegu dwóch rzek. Kiedy mężczyzna spróbował krystalicznie czystej wody ze strumienia, był pod tak wielkim wrażeniem, że postanowił rozpocząć budowę. Przypadkowo, nazwa rzeki tej brzmiała Nikkawa. Historia firmy rozpoczyna się jednak dużo wcześniej, bo w 1918 roku, kiedy to zafascynowany sztuką produkcji whisky Masataka Taketsuru udaje się samotnie do Szkocji, aby szkolić się w sztuce wytwarzania bursztynowego płynu. Na miejscu studiuje chemię na Uniwersytecie w Glasgow, a później praktykuje w trzech szkockich destylarniach. W 1920 roku wraca do Japonii. Tam czeka go smutna wiadomość - firma, która wysłała go do Europy, rezygnuje z pomysłu otworzenia gorzelni przez problemy finansowe spowodowane wojną. Japończyka jednak nie do końca opuszcza dobra passa, wkrótce bowiem trafia do Kotobukiya Limited. Marka zatrudnia go jako nadzorcę produkcji whisky w gorzelni Yamazaki. W 1934 roku Masataka usamodzielnia się i otwiera własną destylarnię na północy Kraju Kwitnącej Wiśni – gorzelnię Yoichi. W przyszłości, rozbudowując markę o kolejne zakłady, mężczyzna dąży do zróżnicowania ich między sobą. Yochi produkuje dziś charakterystyczną whisky zbożową, Miyagikyo natomiast słodową.
Serce każdej whisky stanowi prawidłowo skomponowany zacier. Nikka Miyagikyo, japoński single malt, wykorzystuje jedynie ziarno jęczmienia do jego produkcji. Jak powstaje zacier? Pierwszym krokiem jest namoczenie ziaren, co stymuluje je do kiełkowania. Suszenie ich w kolejnym etapie hamuje dalszy rozrost rośliny. Następnie wytwór ląduje w kadziach zaciernych razem z gorącą wodą, gdzie substancja jest podgrzewana do temperatury 65 stopni. Wówczas skrobia ulega rozpuszczeniu. Pamiętajmy również o istocie wody w całym procesie. Lokalizacja gorzelni Miyagikyo nie jest przypadkowa. Zakład powstał w sąsiedztwie dwóch rzek – źródeł czystej wody, którą wykorzystuje do dzisiaj w wielu etapach produkcji trunku.
Powstały zacier, gdy trochę ostygnie, poddawany jest fermentacji – wówczas płyn osiąga kilkanaście procent mocy alkoholu. Następna w kolejce, destylacja, ma na celu zwiększenie mocy trunku oraz oddzielenie odpowiedniej warstwy płynu od reszty. Opracowana dokładnie metoda destylacji tworzy charakterystyczną whisky słodową. Destylatory Miyagikyo są znacznie większe niż te w Yoichi i mają różne kształty. Alembiki są ogrzewane pośrednią parą w znacznie niższej temperaturze, która umożliwia wolniejszą destylację. Taka metoda nadaje trunkowi miękkie i kwiatowe nuty. W odpowiednim czasie płyn umieszczany jest w dębowych beczkach. Drewno dębu sprawia, że zawartość beczek nabiera delikatności oraz akordów waniliowych. Producent nie podaje czasu maturacji single malta, jednak nie trwa to krócej niż 10 lat.
Ten single malt z drugiej destylarni marki Nikka, założonej w 1969 roku, to prawdziwy wyraz wyrafinowania, elegancji i delikatności. Miyagikyo jest idealna na aperitif. Pikantny alkohol, z nutami cynamonu, jest również lekko torfowy i drzewny, ale przede wszystkim owocowy.
Barwa: miodowo-złota;
Aromat: świeże owoce z sadu, drzewo sandałowe, lekki dym, musujące cukierki cytrusowe i jabłkowe, morela w jogurcie, nuty dębu i cynamon;
Smak: skórka zielonego jabłka, migdały, limonka, czarny pieprz;
Finisz: nuty przypraw, średniej długości
Ten ekskluzywny single malt z pewnością nie potrzebuje żadnych dodatków. Płyn pełen owocowych fal i nut przypraw można wzbogacić jednak o parę kropel wody. Wówczas pełna fuzja smaków i aromatów uderzy mocno w nasze podniebienie. Pamiętajmy też o odpowiednim szkle – specjalistycznym kieliszku do whisky lub szklance z grubym dnem w typie tumbler. Nikka Miyagikyo świetnie współgra również z kościami lodu.
Klasyczna dla marki Nikka pękata, obła butelka z niedługą szyjką, tym razem ozdobiona została pudrowo-różowa etykietą, której kolor może budzić skojarzenia z okresem Sakura – czasem kwitnienia wiśni w Japonii. Na etykiecie widnieje rycina przedstawiająca widok na destylarnię. Nie mogło zabraknąć również roku powstania zakładu - 1969. Butelka informuje o typie trunku, mocy alkoholu oraz objętości szkła. Sprzedawana jest w ozdobnym pudełku o prostym designie i biało-bordowych kolorach.
Nikka Miyagikyo to propozycja zdecydowanie bardziej dla znawców złotych trunków niż laików. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że swoimi delikatnym, pełnym owocowych nut i akordów przypraw smakiem, byłaby w stanie przekonać do whisky typu single malt osobę dopiero co wkraczającą w świat alkoholu. Jak informuje producent, światowy boom na japońską whisky spowodował, że zapasy Nikka Miyagikyo są dziś nieduże, także nie warto zwlekać z zakupem!
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | NIKKA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 45 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 91.5 |