Dlaczego warto kupić whisky Arran Lochranza Reserve?
- Około 150 lat temu na Arran prężnie działało mniej więcej 50 gorzelni, z czego ogromną większość stanowiły zakłady całkowicie nielegalne
- Debiutowała w połowie 2014 roku, zastępując tym samym wersję Original
- Pełna słodyczy, wyczuwalne zbożowe ciasteczka, mleczna czekolada, waniliowy krem, toffi oraz cytrusy, jabłka wraz z cynamonem, dębiną i szczyptą morskiej soli
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez mniej, niż 10 lat w kombinacji beczek po Bourbonie i sherry
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- Doskonała deserowa whisky, znakomita dla początkujących
- Swą nazwę zawdzięcza wiosce, w której stoi zakład Arran
- Srebrny medal na International Wine & Spirit Competiton w 2018 roku
- Świetna pozycja dla kolekcjonerów – obecnie już nie produkowana
Arran Lochranza Reserve to whisky otwierająca portfolio produktów pochodzących z destylarni Arran. Klasyczna, młoda, łagodna whisky słodowa, butelkowana bez deklaracji wieku, z mocą 43%. Nazwa edycji pochodzi od nazwy miejscowości, w której zlokalizowana jest gorzelnia.
Arran to wyspa leżąca u zachodnich wybrzeży Szkocji, pomiędzy Ayrshire i Kintyre. Na początku XIX wieku działało tu prężnie ponad 50 małych, w większości nielegalnych gorzelni. Ostatnią, która swoją działalność zakończyła w 1837 roku, była destylarnia Lagg Distillery. Co ciekawe, whisky produkowana w tamtym okresie na wyspie Arran cieszyła się dość dużą renomą, co czyniło ten obszar, jednym z głównych ‘okręgów’ produkcji whisky, zaraz po dolinie rzeki Livet.
Sama destylarnia Arran to stosunkowo młoda gorzelnia - powstała w 1994 roku. Zlokalizowana w północnej części wyspy o tej samej nazwie, w małej miejscowości – Lochranza. Wówczas Harold Currie (w przeszłości dyrektor Chivas Regal oraz House of Campbell oraz weteran lądowania w Normandii w 1944 – D-Day) założył firmę o nazwie Isle of Arran Distillers. Produkcja destylatu ruszyła rok później, w 1995. W tym samym momencie rozpoczęła się również sprzedaż new make’a, czyli świeżego destylatu. Co ciekawe, wpłacenie 2400 dolarów zapewniało prawo uzyskania 240 butelek tej whisky. Była to jedna z metod poprawy kondycji finansowej firmy. Drugą była emisja obligacji, uprawniających udziałowców do otrzymania w 2001 roku, dwunastu butelek whisky Arran Founder’s Reserve.
Prezentowana tu edycja pojawiła się na rynku w 2014 roku zastępując whisky Arran Original. Do jej zestawienia wykorzystuje się głównie beczki po bourbonie, z niewielkim udziałem beczek po sherry.
Tym samym warto wspomnieć, że początki działalności destylarni to pasmo sukcesów opartych głównie na działaniach marketingowych. Począwszy od roku 1996 do 1998, destylarnia rokrocznie otrzymywała nagrody, były to m.in.: Scottish Marketing Awards Winner oraz Scottish Exprter of the Year. Jeszcze przed premierą pierwszego single malta destylarnia wypuściła na rynek blended whisky o nazwie Loch Ranza. Bardzo istotnym z punktu widzenia PR był rok 1997, kiedy to oficjalnie uruchomiono centrum turystyczne towarzyszące destylarni. Wydarzenie to zaszczyciła swoją obecnością sama królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, co nadało mu niezwykle wysoką rangę i przyczyniło się do podniesienia prestiżu tego miejsca. Królowa otrzymała od destylarni dwie beczki whisky – po jednej dla księcia Williama i księcia Harrego.
Arran to niewielka, niezależna destylarnia czerpiąca wodę z lokalnego źródła – Gleann Easan Biorach (po gaelicku Ostre wodospady), jak również z jeziora Loch na Davie (zlokalizowanego za pasmem wzgórz za destylarnią). Niewielkie zabudowania o zabielonych ścianach doskonale współgrają z okolicznym krajobrazem. Wyjątkowego charakteru budynkom destylarni nadają pagodowe dachy.
Na wyposażenie destylarni Arran składają się: kadź zacierna (wykonana ze stali nierdzewnej), 4 kadzie zacierne (sosna oregońska) oraz para alembików. Moce produkcyjne zakładu to około 1 miliona litrów alkoholu. Destylaty dojrzewają w pobliskim wielopoziomowym magazynie. Ciekawostką jest fakt, iż do niedawna część beczek Arrana – z powodu braku miejsca – dojrzewała w magazynach... Springbanka, w Campbeltown.
Okolica, w której dojrzewa destylat Arran słynie z ciepłego i łagodnego mikroklimatu – atmosfera morskiej bryzy i czystego górskiego powietrza w połączeniu z ciepłym strumieniem Prądu Zatokowego sprzyja szybszemu dojrzewaniu single maltów.
Kolor: słomkowy, blado złoty
Zapach: bardzo charakterystyczny dla tej destylarni, rześki, świeży, zielone owoce, silne akcenty waniliowe
Smak: słodowo-owocowy z wyraźnym wpływem beczek po bourbonie (wanilia)
Finisz: średniej długości, lekki z wytrawnymi akcentami dębowymi
Arran Lochranza Reserve dzięki swojej świeżości i łagodności to trunek bardzo uniwersalny. Tradycyjnie już, zachęcamy do degustacji w czystej postaci, jednak z racji swojego charakteru to świetna pozycja mogąca stawić bazę do ulubionych drinków bądź koktajli.
Charakterystyczna dla gorzelni, smukła, wysoka butelka z centralnie umiejscowioną etykietą. Na etykiecie zawarte podstawowe informacje – nazwa destylarni oraz edycji wraz z zawartością alkoholu. Całość w tym wypadku utrzymana w stonowanym niebiesko-błękitnym kolorze. Nad etykietą wyraźne przetłoczenie ukazujące parę orłów – to odwołanie do czasu budowy destylarni.
Butelka zapakowana jest w tubę utrzymaną w podobnej kolorystyce.
Arran Lochranza Reserve to whisky bardzo łagodna i świeża. Pomimo braku deklaracji wieku nie czuć w niej nieprzyjemnych nut. Zamiast tego mamy doczynienia z whisky bardzo owocową, łagodną, świetnie pokazującą charakter destylatu z tej destylarni. Dzięki bardzo korzystnej cenie to trunek zdecydownie wart spróbowania, będący świetnym wstępem do dalszych poszukiwań single maltów.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | ARRAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |