Ekscytujące wydanie limitowanej edycji z destylarni Kilbeggan - Kilbeggan Small Batch Rye jest to pierwsza ekspresja, która składa się ze słodu, jęczmienia i około 30% żyta. Wyjątkowe wydanie zapozna Was ze stylem irlandzkiej whiskey, który był bardzo popularny pod koniec XIX wieku, a ostatnio znów wraca na salony. Złocista whisky, butelkowana z mocą 43% alkoholu, zachwyca akcentami zielonych owoców, falami pieprzu, cytrusów i kremu waniliowego.
Matthias McManus założył destylarnię Kilbeggan w 1757 roku. W tym czasie alembiki miały pojemność około 1000 litrów, a destylarnia produkowała około 6800 litrów whisky rocznie. Podczas prohibicji w Irlandii w latach 30. nastały ciężkie czasy dla irlandzkich gorzelni. W 1878 roku część gorzelni zniszczył pożar, a w 1917 roku produkcja whisky została tymczasowo wstrzymana w całej Irlandii. Kolejnym ciosem dla irlandzkiej produkcji była prohibicja w USA, dokąd do tej pory dostarczano sporą ilość whiskey. Z powodu wielu niefortunnych okoliczności na rynku Kilbeggan został zmuszony do zaprzestania produkcji w 1924 roku. Na szczęście produkcję można było wznowić w 1931 roku. Podwyżki podatków w 1953 roku sprawiły, że zakład ponownie zatrzymał swoje destylatory. W 1963 roku niemiecki inwestor Karl Heinz Mellor kupił Kilbeggan i zbił małą fortunę, sprzedając pozostałe akcje. W 1982 roku okoliczni mieszkańcy destylarni utworzyli stowarzyszenie, które miało na celu rozwój gorzelni. W 2007 nastąpiła potężna zmiana sytuacji – gorzelnia została zakupiona przez Waltera Teelinga z Cooley Distillery. Ostatecznie w 2010 roku wznowiono produkcję.
Dobrze przystosowane do surowego klimatu żyto było pierwszym zbożem używanym do destylacji whisky w Pensylwanii i Ameryce Północnej, z czasem zyskało popularność również w Irlandii Szkocji. Produkcja whisky żytniej odbywa się przy użyciu zacieru zbożowego, który zawiera około 51% żyta lub mniej. Żyto jest bardzo skomplikowane w obróbce, ponieważ mąka może się kleić podczas zacierania, a smak i jakość mogą się różnić z roku na rok. Porównując whisky słodową z żytnią whisky czuć, że whisky żytnia jest pikantna i oferuje bardziej owocowe aromaty. Rye whisky przeżywa prawdziwy renesans i jest wysoko ceniona przez specjalistów od koktajli, w szczególności dzięki pikantnemu i mocnemu charakterowi.
Kilbeggan Rye prezentuje zróżnicowaną paletę smaków i aromatów, w której pikanteria żyta świetnie współgra z akcentami zielonych owoców i waniliowego puddingu.
Barwa: złocisty bursztyn;
Aromat: zielone owoce łączą się z bogatym kremowym aromatem i ustępują miejsca białemu pieprzowi, cytrusom i delikatnym przyprawom imbirowym;
Smak: nuty kremu waniliowego, przypraw, goździków i szczawiu leśnego;
Finisz: długi, słodki i lekko pikantny;
Aby docenić koktajl, musisz najpierw docenić bazę. To zapoznanie zaczyna się od wykrycia trawiastych, pieprznych i pikantnych cech whisky żytniej. Najpierw delikatnie powąchaj alkohol z niewielkiej odległości, bez wkładania nosa do szklanki. Kiedy zapoznasz się z aromatami, będziesz bardziej przygotowany do smaku. Przed pójściem na całość polecamy wypić jednego małego łyka, rozprowadzić whisky w ustach, a następne połknąć. W taki sposób przygotujesz podniebienie na nadchodzące fale.
Miedziane elementy na froncie butelki świetnie komponują się ze złocistą barwą whisky, widoczną zza bezbarwnej tafli gładkiego szkła. Etykieta jest nienachalna i elegancka, a w tle widzimy rycinowe rysunki zboża. Sama butelka jest obła, pękata i ma szyjkę średniej długości. Kilbeggan Rye prezentuje się niezwykle zachęcająco.
Kilbeggan Rye zdobył tytuł Best New Irish Whiskey w konkursie Irish Whiskey Awards w 2019 roku oraz złoto w kategorii Rye Whiskey na World Whiskey Awards 2021. To z pewnością nie koniec nagród dla tej interesującej, irlandzkiej whiskey. Idealna na początek przygody z whisky tego typu. Świetna na prezent dla lubujących się w bardziej pikantnych smakach i aromatach.
Kraj | Irlandia |
---|---|
Rodzaj whisky | Rye Whiskey |
Marka | KILBEGGAN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 78 |