Idealne zestawienie trzech ciekawych wydań single malt whisky prosto ze szkockiej destylarni Loch Lomond. W kolekcję wchodzi 12-latek marki Loch Lomond o klasycznej pojemności 0,7 litra oraz dwie miniaturki: 12-latek marki Inchmoan oraz 12-latek marki Inchmurrin – obydwie o pojemności 0,05 litra.
12-letni Loch Lomond butelkowana jest z mocą alkoholu 46%, a wcześniej dojrzewa w beczkach po bourbonie i beczkach ponownie napełnianych. 12-letni Inchmoan również dojrzewa w beczkach po bourbonie, ale dodatek do maturacji stanowią beczki ponownie wypalane. To wydanie charakteryzują lekko torfowe akcenty. 12-latek Inchmurrin to whisky przygotowywana w specjalnym alembiku „lomond”, który daje wysokoprocentowy alkohol.
Wszystkie trzy ekspresje powstają w destylarni Loch Lomond. Nazwa Inchmurrin nawiązuje do największego jeziora na wyspie Lomond, a Inchoman w galickim oznacza „torfową wyspę”. Destylarnia Loch Lomond została zbudowana w 1966 roku przez Duncana Thomasa i Barton Brands. Amerykańska firma przejęła pełną kontrolę w 1971 roku, ale w kolejnej dekadzie zamknęła zakład. Przez kolejne lata marka zmieniała właścicieli, aż w 2014 roku została sprzedana firmie Exponent, kierowaną przez Diageo. Oprócz mieszanki High Commisisoner, Loch Lomond wyprodukował szereg marek single malt, w tym Inchmurrin, Inchmoan, Inchfad, Old Rosdhu, Croftengea i Craiglodge.
Oryginalna destylarnia posiadała zestaw alembików z płytkami rektyfikacyjnymi w szyjkach (znanych również jako alembiki Lomond), umożliwiające wytwarzanie różnych strumieni smakowych. Rozbudowa w 1990 roku polegała na zainstalowaniu drugiej pary tego samego projektu, zanim destylarnia zainstalowała dwa ciągłe alembiki trzy lata później, w których można było wytwarzać whisky zbożową. W 1998 roku dodano dwa „tradycyjne” alembiki z łabędzią szyją, a w 2007 roku zainstalowano dodatkowy destylator ciągły, przeznaczony do produkcji whisky zbożowej ze 100% zacieru ze słodu jęczmiennego. Produkcja w destylarni Loch Lomond pod wieloma względami bardziej przypomina japońskie podejście do destylacji niż szkockie.
Barwa: ciepły bursztyn
Aromat: słodka brzoskwinia, ciasto korzenne i waniliowy budyń;
Smak: mleczna czekolada, słodki agrest, nuta dymu i przyprawy;
Finisz: z nutą imbiru, słodki, dębowy i waniliowy;
Barwa: ciepłe, ciemne złoto;
**Aromat*8: wysuszone siano, płatki śniadaniowe i imbir;
Smak: orzechy, lekko pieprzny, trawa cytrynowa i akcenty dymu;
Finisz: kremowy karmel i dąb;
Barwa: zachodzące słońce;
Aromat: miętowe fale, akcenty lawendy i płatki owsiane z mlekiem;
Smak: karmel, orzechy, dębowa goryczka i przyprawy;
Finisz: średniej długości, zbożowy i słodki;
Delektowanie się każdą z trzech 12-letnich ekspresji powinno obejmować degustację bez dodatków. Dobrze będzie jednak dodać odrobinę wody, dosłownie dwie lub trzy krople, aby nieco rozwinąć bogaty wachlarz smakowy i aromatyczny. Destylarnia Loch Lomond, wypuszczając tę wyjątkową kolekcję, daje smakoszom szansę na porównanie różnych wydań w tym samym wieku i wybrania ulubionego z serii.
W dużym, niebieskim pudełku z rogatym jeleniem na froncie, znajdziecie trzy butelki. Największa z nich o pojemności 0,7 litra przybrała etykietę koloru soczystej wiśni. 12-latek Inchmoan również dostał etykietę w podobnej barwie, a 12-latek Inchmurrin etykietę niebieską. Na żadnej z trzech butelek nie zabrakło symbolu marki, czyli, obecnego również na wspominanym wyżej opakowaniu, dorodnego jelenia w złotym kolorze.
Loch Lomond w swojej kolekcji przedstawia trzy 12-letnie wydania dojrzewające w dębowych beczkach po bourbonie. Każda z ekspresji została wytworzona w nieco inny sposób, wykorzystując inne beczki w procesie maturacji lub alembiki podczas destylacji. Najlepiej spróbować wszystkich trzech i wybrać ulubioną. Idealna kolekcja na prezent dla zapalonego smakosza szkockiej whisky słodowej.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LOCH LOMOND |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |