Johnnie Walker Gold Label Reserve to ceniona zarówno przez smakoszy, jak i krytyków whisky, wielokrotnie nagradzana złotymi medalami w konkursach. Powstała w hołdzie dla trwającej ponad 200 lat sztuki blendowania. Dzięki doświadczeniu Master Blendera Jima Beveridge, udało się stworzyć bogatą mieszanką, w której przodują nuty owoców, wanilii, drzewnej słodyczy, a także delikatnie pikantne akcenty. Szkocki blend butelkowany z mocą 40% alkoholu sprzedawany jest w zestawie z dwiema szklankami typu tumbler, stworzonymi do degustacji whisky.
Marka Johnnie Walker działa obecnie pod skrzydłami międzynarodowego przedsiębiorstwa Diageo. Brand powstał w 1835 roku, kiedy John Walker postanowił zainteresować się branżą alkoholową i zacząć sprzedawać whisky robioną na zamówienie w rodzinnym sklepie. Trunek spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że synowie Johna 1860 roku rozpoczęli destylację na większą skalę. Prawdopodobnie stałoby się to dużo wcześniej, jednak krajowe przepisy przez dekady zabraniały oficjalniej produkcji whisky. W 1865 roku zaprezentowano pierwszy blend Old Highland Whisky. W kolejnych latach wnukowie założyciela zakupili destylarnię Cardhu, która stała się głównym miejscem destylacji szkockiej mieszanki Johnnie Walker.
Genialna mieszanka Johnnie Walker Gold Reserve została wydestylowana w Cardhu Distillery To jedna z najstarszych gorzelni w regionie Speyside, która początkowo pełniła funkcję farmy – aż do czasu, kiedy rodzina Cumming w 1811 roku przejęła zakład i rozpoczęła nielegalną produkcję whisky. W ręce rodziny Walker destylarnia trafiła w 1893 roku. Gorzelnię rozbudowano z dwóch alembików do czterech w 1899 roku, a następnie do sześciu w 1960 roku. Dzisiaj Cardhu nadal jest „domem” dla Johnniego Walkera, wraz z imponującym centrum dla odwiedzających.
Region Speyside ma największą koncentrację gorzelni ze wszystkich pięciu regionów. W dolinie rzeki Spey skupionych jest ponad czterdzieści destylarni. Speyside nie ma jednego określonego rodzaju ani stylu whisky, jednak często dominują w nich delikatnie nuty słodkie i kwiatowe. Destylaty z tych terenów leżakują zazwyczaj w beczkach po burbonie i sherry. To, co łączy wypusty ze Speyside to brak silnie torfowego i dymnego aromatu.
Jedyny w swoim rodzaju szkocki blend nie powstałby, gdyby nie wiedza i doświadczenie Master Blendera marki, którym jest Jim Beveridge. W swojej karierze Beveridge stał się jedną z najbardziej szanowanych postaci w branży, znaną ze swoich umiejętności i utrzymywania jakości, a także z przemyślanego i skromnego stylu. Otrzymał nawet medal od samej Elżbiety II, który miał być uznaniem jego niezwykłej, trwającej prawie cztery dekady kariery w Diageo. Blendowanie to delikatna sztuka, która wymaga niezwykle wrażliwego nosa i podniebienia. Opanowanie wszystkich możliwych smaków i aromatów jest kluczowe to stworzenia receptury idealnej. Jim Beveringe zdecydował się na połączenie destylatów o słodkich, owocowych, waniliowych i dębowych nutach – w taki sposób tworzył perfekcyjną formułę Johnnie Walker Gold Reserve.
Przyjemny, słodki i waniliowy blend marki Johnnie Walker zaskoczy nutami cytrusów, karmelkowych cukierków i nutami gałki muszkatołowej.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: słodkie owoce, wanilia, trochę cynamonu, karmel, gałka muszkatołowa;
Smak: miód, rodzynki, soczyste morele, karmelki;
Finisz: przyjemny i słodki z dozą toffi, cytrynu i lekkiego dymu;
Z powodu przyjemnej słodyczy smaków i aromatów zawartych w złotej butelce, wypust jest świetnym składnikiem do wykorzystania w wytrawnych i słodkich koktajlach alkoholowych. Mieszanka dobrze smakuje z sokiem jabłkowym i dodatkiem cynamonu. Blend warto testować również na ciepło – w połączeniu z wodą, miodem, cytryną i laską wanilii. Dodatek wody do czystej whisky sprawi, że trunek ujawni ukryte gdzieś głęboko pod złotą szatą akcenty moreli i rodzynek. Pamiętaj o odpowiednik szkle: jeżeli raczysz się czystą whisky, postaw na tumbler albo nawet dwa, bo tyle dodane zostało do zestawu z whisky! Kiedy zdecydujesz się na połączenie szkockiej z sokiem, chwyć za wysoką szklankę zwaną z branży collins.
Johnnie Walker Gold Reserve jawi się pełnym blaskiem tuż zza bezbarwnego szkła klasycznej dla marki prostokątnej butelki z niedługą szyjką – tym razem zakończaną złotym korkiem. Forma szkła została zaprojektowana przez syna Johna Walkera, Alexandra aby usprawnić eksport, tworząc więcej miejsca w skrzyniach transportowych. Dzięki kanciastym kształtom w skrzyni mogło zmieścić się więcej butelek, ułożonych jedna przy drugiej. Złota etykieta, umieszczona pod skosem komponuje się kolorystycznie z zakrętką i logiem firmy, czyli wędrującym dżentelmenie w kapeluszu, wysokich butach, wspierającym się laską. Autorem znaku jest grafik Tom Browne. Szklanki sprzedawane razem z whisky to klasyczne, kwadratowe szkło o grubym dnie do degustacji whisky. Butelka oraz dwie szklanki sprzedawane są w białym pudełku z tajemniczym wędrowcem, narysowanym finezyjną linią, spoglądającym z frontu.
Whisky ze złotą etykietą powstała w hołdzie ciężkiej, gorzelniczej pracy, która odbywa się za ścianami destylarni od przeszło 200 lat. Johnnie Walker Gold Reserve to niezwykła mieszanka, składająca się z wyselekcjonowanych przez specjalistę Jima Beveridge whisky z najwyższych półek. Idealnie zbalansowany trunek prezentuje fuzję owocowych, miłych dla podniebienia smaków. Szczególnie zainteresuje fanów słodkich nut i specjalnych wypustów spoza standardowej gamy produktów.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Producent | Johnnie Walker |
Marka | JOHNNIE WALKER |
Właściciel | Diageo |
Bottler | oficjalny |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |