Dlaczego warto kupić whisky Johnnie Walker Song of Ice 40,2%?
- Jedna z dwóch specjalnych edycji kontynuujących ich poprzednika – White „Game of Thrones”
- Debiutowała w 2019 roku
- Dość ostra, zdecydowana, z odrobiną torfu, oddająca bardziej surowy klimat północy (w jej rdzeniu zagościł Clynelish)
- Stworzona z destylatów słodowych i zbożowych leżakowanych przez co najmniej 3 lata w klasycznych beczkach po Bourbonie
- Butelkowana z niespotykaną jak na Walkera mocą alkoholu 40,2% ABV
- „Pieśń Lodu” inspirowana jest rodem Starków z serialu HBO „Gra o tron” (stąd na etykiecie nawiązania do tego rodu – szary wilk z herbu rodu Stark)
- Edycja limitowana
Johnnie Walker Song of Ice zaklęta została w butelce z wilkiem na froncie. Szkocka marka prezentuje mieszankę o rześkich, czystych smakach inspirowanych historią „Gry o tron” – a w szczególności terenami Winterfell pokrytych lodem, na których rozgrywa się akcja książki i serialu. Delikatna whisky o trawiastych smakach z nutami wanilii i owoców tropikalnych to gratka dla fanów mrożącej krew w żyłach i bohaterskiej historii płynącej prosto z wyobraźni George’a R.R. Martina. Trunek stanowi części Ice and Fire Collection, na którą składają się dwie przeciwstawne pozycje dedykowane pierwiastkom lodu i ognia. Obydwa są niezwykle istotne dla fabuły opowieści i powiązane z rodami Stark i Targaryen.
Johnnie Walker i „Gra o tron” tworzą niesamowitą parę. Szkocka marka sięga historią do 1820 roku, kiedy to młody John Walker przejął sklepik kolonialny po swoim ojcu, a z czasem zajął się destylacją złotego trunku. Przez dekady istnienia, Johnnie Walker wypuścił szereg wyjątkowych serii i kolekcji, a najnowsza – dedykowana brytyjskiemu serialowi na podstawie książek – jest jedną z nich. Johnnie Walker Song of Ice wytwarzana jest w gorzelni Clynelish. Słody tej destylarni zdobyły sporą popularność jako single malty, ale są też ważnym składnikiem mieszanek jej właściciela, przedsiębiorstwa Diageo. Whisky Clynelish jest niezbędna dla smaku Johnnie Walker Gold Label Reserve.
Kiedy książę Sutherland założył w 1819 roku destylarnię whisky w małej wiosce Brora na wschodnim wybrzeżu Szkocji, położonej mniej więcej w połowie drogi między Inverness i John o'Groats, niekoniecznie zrobił to z miłości do whisky. Okazało się jednak, że z czasem biznes rozkwitł i zaczął przynosić zyski. Zakład obecnie należy do Diageo, podobnie jak marka Johnnie Walker.
Destylarnia Clynelish czerpie swoją wodę ze źródeł Clynemilton Burn, które przepływają przez skały bogate w minerały. Było to popularne miejsce w czasie gorączki złota w XIX wieku. Więc kiedy ktoś nazywa Clynelish „płynnym złotem”, ma rację pod kilkoma względami! Czysta woda jest niezwykle istotnym składnikiem whisky, podobnie jak drożdże. Bez tych dwóch elementów nie można mówić o istnieniu złocistego alkoholu. Drożdże biorą udział w procesie fermentacji, podczas którego wytwarzany jest alkohol o mocy około 9%. Na tym etapie produkcja mieszanki przypomina wytwórstwo piwa. Następnie dochodzi do destylacji, której zadaniem jest oczyszczenie cieczy ze zbędnych, a czasem nawet szkodliwych elementów. W końcu destylaty trafiają do dębowych beczek, w których dojrzewają przez co najmniej 3 lata. W końcu są ze sobą łączone i butelkowane z mocą 40,2%.
Johnnie Walker Song of Ice to prawdziwie delikatna i „chłodna” whisky. O jej charakterze stanowią akcenty skoszonej trawy, ziół i tropikalnych owoców, które dodają całości odrobiny przyjemnej słodyczy.
Barwa: jasne złoto;
Aromat: zioła, skoszona trawa, wanilia, cynamon, wiórki kokosowe;
Smak: tropikalne owoce, śmietanka do kawy, świeże zioła, wanilia;
Finisz: delikatny i długi;
Orzeźwiający Johnnie Walker Song of Ice został stworzony do picia z lodem – jak sama nazwa wskazuje! Jest to whisky typu blended. Dwie kostki lodu zapewnią idealne rozcieńczenie whisky, a wówczas na główny plan wysuną się akcenty świeżej mięty, bazylii i rozmarynu. Złota mieszanka przeniesie nas swoimi smakami prosto do ogródka pełnego grządek. Szkocka whisky świetnie smakuje w połączeniu z sokiem jabłkowym. Taką miksturę podawaj w wysokiej szklance typu collins wypełnionej lodem od dna po sam brzeg.
Johhnie Walker Song of Ice mieści się w butelce o klasycznej dla marki formie – jest ona lekko kanciasta i ma średniej długości szyjkę. To wyjątkowe wydanie zostało ozdobione grafiką przedstawiająca białego wilka, zwanego w powieści wilkorem. W świecie „Gry o tron” zwierz ten uważany jest za inteligentniejszą odmianę wilka. Na samym początku historii dzieci z rodu Stark przygarniają sześć porzuconych wilkorów i nadają im imiona: Dama, Nymeria, Lato, Kudłacz, Duch i Szary Wicher. Biały zwierz staje się symbolem rodziny z Winterfell. Na biało-błękitnej etykiecie prezentuje się dość groźnie, wystawia kły i szykuje się do ataku. Poniżej butelki dostrzeżemy charakterystyczny dla marki emblemat – spacerującego mężczyznę w kapeluszu z laską w ręku.
Lodowa wersja Johnnie Walera z kolekcji dedykowanej „Grze o tron” powstała przede wszystkim dla fanów powieści i serialu – a jest ich niemało! Który z wielbicieli dziejów Westeros i Essos nie chciałby mieć w swojej kolekcji tak wyjątkowej pozycji? Ale nie tylko fani fantastyki powinni być zainteresowani orzeźwiającą mieszanką. Smakosze lubujący się w trawiastych i owocowych akordach również zakochają się w świeżości wypustu.
Game Of Thrones - inspiracja dla destylarni
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Producent | Johnnie Walker |
Marka | JOHNNIE WALKER |
Właściciel | Diageo |
Bottler | oficjalny |
Wiek | NAS |
Zawartość alkoholu | 40.2 |
Pojemność | 0.7L |
Dojrzewanie - beczka | dąb amerykański |