Dlaczego warto kupić whisky Highland Park Wings of Eagle 16 years old?
- Gorzelnia Highland Park znajduje się na największej wyspie w archipelagu Orkadów – Mainland
- Debiutowała w 2018 roku dla Travel Retail jako pierwsza z 4 whisky w serii Animal Spirit Collection (po wycofaniu The Warrior Series)
- Bogata, bujna, nietuzinkowa, dużo fig, moreli, marcepanu, czekolady, słodkiego dymu, miodu wrzosowego, gałki muszkatołowej, pomarańczy ze skórką oraz orzechów, wanilii, migdałów, ziemi, tytoniu, skóry, dębu, żywicy sosnowej i gałki muszkatołowej
- Stworzona z destylatów leżakowanych przez 16 lat i pochodzących z kombinacji beczek z dębu amerykańskiego sezonowanych sherry i po Bourbonie
- Butelkowana z mocą alkoholu 44,5% ABV
- Znakomita na długie zimowe wieczory przy kominku w towarzystwie cygara
- Swą nazwą nawiązuje do charakteru orła – przede wszystkim jego dzikości i bezkompromisowości, które również stanowią wiodące cechy Orkadów, archipelagu, który smagany jest raz po raz silnymi wiatrami i traktowany surowym, zimnym klimatem
- Złoty medal na International Spirits Challenge w 2019 roku
Destylarnia Highland Park zaprezentowała 16-letniego singla malta w 2018 roku. Do stworzenia złocistej whisky szkockich gorzelników zainspirował majestatyczny orzeł, którego spokojne szybowanie z wiatrem oddaje finezyjne fale smakowe i aromatyczne wyjątkowego dramu. Trunek został bardzo dobrze odebrany przez krytyków i wielokrotnie nagrodzony złotymi medalami w konkursach branżowych. Co zachwyciło smakoszy whisky słodowej? Z pewnością bogate aromaty kruchego ciasta, skórki pomarańczy, akcentów żywicy z sosny, a także delikatne elementy dymu.
Szkocka destylarnia Highland Park położona jest na archipelagu o wdzięcznej nazwie Orkady, na który składa się 67 wysp. Oficjalnie destylacja rozpoczęła się w 1798 roku, jednak wiadomo, że już dużo wcześniej produkowano whisky na tych terenach. Gorzelnia nie powstałaby, gdyby nie rodzina Borwick, w której rękach destylarnia pozostawała do 1895 roku. Później zakład trafił pod skrzydła Jamesa Granta, właściciela gorzelni Glenlivet. Nowy właściciel rozwinął zakład, który następnie w 1937 roku trafił do Highland Distillers. Od 1979 roku w asortymencie gorzelni znajdziemy niezależne butelkowania whisky słodowej. Najdalej wysunięta na północ destylarnia w Szkocji oferuje obszerną gamę single maltów w wieku od 12 do 50 lat, a także wiele specjalnych serii i edycji limitowanych. Słody z zakładu są również używane jako składnik mieszanki whisky Famous Grouse.
Whisky Highland Park postaje na bazie wody źródlanej czerpanej z Cattie Maggie's. Naturalne źródło dostarcza krystaliczny surowiec od wieków. W ciągu każdego roku szkocka gorzelnia jest w stanie wyprodukować około 2,5 miliona litrów alkoholu. W latach 60. XX wieku wiele destylarni zaprzestało samodzielnego słodowanie na rzecz czerpania ziarna ze słodowni. Produkcja zdecydowanie uległa umasowieniu i według niektórych straciła tradycyjny urok. Highland Park jednak po dziś dzień samodzielnie słoduje część jęczmienia. Dzięki suszeniu ziarna torfem z torfowisk Hobbister Moor dramy marki charakteryzują się dymnych charakterem.
16-latek marki Highland Park zachwyca eleganckim wyważaniem nut ciepłego ciasta z orzechami i akcentami pomarańczy. Spodziewajmy się również nut dymu.
Barwa: przejrzyste złoto;
Aromat: kruszonka z rodzynkami, skórka pomarańczy, żywica z sosny, dym, orzech;
Smak: dymny, miękki, waniliowy, orzechowy;
Finisz: migdały, odrobina tytoniu.
Temat degustacji single malt whisky jest dość kontrowersyjny. Wielu smakoszy uważa, że whisky słodowa powinna być pita bez dodatków lub z odrobiną wody, która ma moc poszerzanie gamy smakowej i aromatycznej. Wielu jednak decyduje się na złamanie zasady i degustację trunku w drinku. Warto postawić na klasykę i wypróbować 16-latka w takich koktajlach jak Whisky Sour, Mint Julep, Manhattan czy Old Fashioned. Zachęcamy również do eksperymentowania i znalezienia własnej receptury na drinka.
Kolejny raz marka Highland Park zdecydowała się umieścić swój dram w pękatej butelce o pięknej, tłoczonej we wzory, przezroczystej tafli. Niewielka, niebiesko-srebrna etykieta informuje o wieku trunku, o objętości butelki, a także o mocy alkoholu. Średniej długości szyjka została zwieńczona czarną zakrętką. Single malt sprzedawany jest w zarówno ochronnym, jak i ozdobnym pudełku w kolorze niebieskim. Na jego froncie jawi się nam srebrny orzeł, symbol tego dramu.
Jurorzy konkursu The Scotch Whisky Masters w szczególności upodobali sobie 16-latka od Highland Park. Trunek z orłem na pudełku zdobył złoty medal w edycjach z 2018, 2019 i 2020 roku. Whisky zajęła pierwsza miejsce również w International Spirits Challenge w 2019 roku. Trunek postał z myślą o tych, którzy szukają równowagi między orzechowymi akcentami, nutami wanilii i delikatnego dymu.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | HIGHLAND PARK |
Wiek | 16Y |
Zawartość alkoholu | 44.5 |
Pojemność | 0.7L |