Dlaczego warto kupić whisky Highland Park Twisted Tattoo 16 years old?
- W roku 1826, kiedy to Highland Park jako jedna z pierwszych w Szkocji gorzelni otrzymała licencję na legalną destylację alkoholu, pieczę nad zakładem przejął Robert Borwick
- Debiutowała w 2019 roku
- Bogata, pełna, lekko torfowa, dużo nut wrzosowego torfu, miękkich czerwonych owoców, słodkiej wanilii, soczystych brzoskwiń, ciasta z letnich owoców z kruszonką, a także jagód, trawy, pomarańczy, miodu, taniczności, ziemi, dębu, dymu i pieprzu
- Stworzona z destylatów lezakowanych przez 16 lat i pochodzacych ze 153 beczek po czerwonym wytrawnym winie z apelacji Rioja w Starej Kastylii i 70 beczek po bourbonie typu first fill
- Butelkowana z mocą alkoholu 46,7% ABV
- Doskonała na letni weekendowy wypad na miasto lub na wieczorne ognisko przy dźwiękach gitary
- Powstała za sprawą inspiracji nordycką legend o wężu Midgardu, który okrążył całą ziemię, by ugryźć swój ogon (etykietę z tymże wężem zaprojektował mistrz tatuażu Colin Dale)
- Srebrny medal na International Spirits Challenge w 2019 roku
Bursztynowa ekspresja Twisted Tattoo marki Highland Park łączy whisky dojrzewającą w beczkach po hiszpańskim winie Rioja z whisky dojrzewającą w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia – to naprawdę wspaniałe połączenie! Inspiracją dla tego modelu była legenda Wikingów o wężu z Midgardu, który przekręcił tak, aby ugryźć własny ogon. 16-letni single malt czeka na Was w butelce ze wspominanym, wijącym się wężem na etykiecie. Na palecie morska bryza, czerwone owoce, wanilia i maślane ciasto.
Highland Park to nie tylko jedna z najbardziej wysuniętych na północ destylarni w Szkocji, ale także jedna z najstarszych. Krąży legenda, że powstała około 1798 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że w tym okresie na terenach Highland Park była nielegalnie destylowana duża ilość whisky. Wiele źródeł historycznych sugeruje, że Orkady były prawdziwym siedliskiej nieoficjalnej destylacji bursztynowego alkoholu. Pierwsza koncesja na destylację została przyznana Highland Park w 1826 roku, a produkcję nadzorował Robert Borwick. Rodzina Borwick była właścicielem destylarni, dopóki James Grant, właściciel Glenlivet, nie kupił jej w 1895 roku. Grant zwiększył wydajność gorzelni i dodał jeszcze dwa alembiki. Produkcja kwitła pod kierownictwem Granta, a w 1937 roku Highland Park przyciągnął uwagę Highland Distillers, którzy ostatecznie kupili zakład. W 1979 roku firma Highland Distillers zainwestowała w produkcję whisky single malt. To sprytne posunięcie dało Highland Park ogromny wzrost sprzedaży. Aby nadążyć za duchem czasu, w 1986 roku Highland Park otworzył centrum dla zwiedzających. W 1999 roku grupa Edrington wraz z William Grant & Sons kupiła Highland Distillers. Pod rządami nowych właścicieli Highland Park ewoluował i znacznie poszerzył asortyment.
Woda używana w Highland Park pochodzi ze źródła Cattie Maggies, które znajduje w pobliżu gorzelni. Źródło to od dekad dostarczało wodę do destylarni na wyspach, w tym do gorzelni działających nielegalnie. Czysta, przejrzysta natura wody jest integralną częścią smaku Highland Park. Moce produkcyjne destylarni to imponujące 2,5 miliona litrów czystego alkoholu rocznie. Większość sprzedawana jest również jako whisky single malt. Jednak znaczna część trafia również do destylarni Glenturret, gdzie whisky słodowa jest następnie wykorzystywana do blendowania. Highland Park szczyci się ogromnym kompleksem magazynowym, który obejmuje 26 magazynów. Wiele z nich nadal ma tradycyjne gleby. Klimat Orkadów stwarza idealne warunki do leżakowania whisky. Czas, jaki single malt spędza w beczkach gorzelni, jest ważnym czynnikiem wpływającym na smak Highland Park. 16 lat, w przypadku Highland Park Twisted Tattoo wystarczyło, aby single malt osiągnął niespotykaną głębię, płynącą prosto z dwóch odmian beczek.
Wielowymiarowy single malt oferuje fale czerwonych owoców, kremowej wanilii i chleba z masłem. Wszechstronną paletę smakową i aromatyczną wieńczy delikatnie dymny finisz.
Barwa: bursztyn;
Aromat: czerwone jagody, kruche ciastko, powiew morskiego sprayu;
Smak: olejek pomarańczowy, wanilia, skoszona trawa, muffinka jagodowa i bochenek słodowy z masłem;
Finisz: orzeźwiające taniny z czerwonego wina i delikatny dym;
Smakosze whisky słodowej zgodni są co do tego, że single malt whisky powinna być degustowana w odpowiedni sposób. Według większości wielbicieli bursztynowego alkoholu, zwyczajnie szkoda wykorzystywać ją do alkoholowych koktajli. Jak w takim razie odpowiednio cieszyć się 16-latkiem? Rekomendujemy delektować się ekspresją bez dodatków, w szklance przeznaczonej do tego typu alkoholi. Zazwyczaj będzie to kieliszek o specjalnej formie, którego kształt pozwoli lepiej zapoznać się z aromatami płynącymi z single malta. Warto dodać do whisky dwie krople wody, które znacznie rozwiną wachlarz sensorycznych wrażeń.
Symbolem 16-letniego wydania whisky Highland Park jest wąż z legendy Wikingów. Można go zobaczyć nawet na czarnej etykiecie wydania. Grafikę zaprojektował artysta tatuażu, Colin Dale. Wijący się, czerwony waż, zjada swój własny ogon. Nie tylko etykieta przybrała czarną barwę, a cała butelka, włącznie z szyjką i korkiem. Single malt czeka na Was w czarnym, prostokątnym pudełku.
To wyjątkowe, limitowane wydanie, powstało z myślą o fanach eksperymentalnych ekspresji. Gorzelnicy szkockiej destylarni mieli pole do popisu – połączyli whisky z dwóch odmian beczek i stworzyli wyjątkowego single malta, obok którego mało kto przejdzie obojętnie. Czerwony wąż na czarnej butelce zwabi niejednego wielbiciela whisky słodowej.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | HIGHLAND PARK |
Wiek | 16Y |
Zawartość alkoholu | 46.7 |
Pojemność | 0.7L |