Wydana dla uczczenia 200. rocznicy założenia destylarni Lagavulin przez Johna Johnstona w 1816 roku, ta ośmioletnia szkocka whisky single malt charakteryzuje się mocno dymnym, herbacianym smakiem i aromatem, z elementami morskimi. Alkohol ten ma przekonującą prostotę: chrupiące jabłka, prażone orzeszki ziemne i kremowy miód są zakopane pod grubą warstwą suchego popiołu. Zaprezentowana w 2016 roku celebruje ludzi i rzemiosło, które uczyniły gorzelnię jedną z najbardziej popularnych w świecie złotych trunków. Trunek został zainspirowany wizytą Alfreda Bernarda - brytyjskiego historyka, autora The Whisky Distilleries of the United Kingdom - w destylarni pod koniec XIX wieku, który zachwycał się wówczas ośmioletnim trunkiem. Specjalny alkohol na specjalną okazję został włączony na stałe do oferty destylarni z wyspy Islay. Ma 48% alkoholu.
Islay to miejsce tajemnicze i z historią. Dzisiaj na tej niewielkiej wyspie znajduje się parę gorzelni produkujących ochoczo litry złotego trunku. Piękne tereny są wietrzne i surowe. Zamieszkuje je jedynie 3000 osób, z czego większość pracuje w biznesie gorzelniczym. Miejska legenda mówi, że w czasach, kiedy produkcja whisky nie była jeszcze oficjalnie dozwolona, przemytnicy alkoholi wykorzystywali jaskinie na wyspie, aby ukrywać w nich skrzynki z whisky. Dzisiaj wyspa Islay stanowi cel wycieczkowy fanów torfowych single maltów. Morska bryza, czyste powietrze źródła czystej wody i torfowe gleby zapewniają idealne warunki pod produkcję złotego alkoholu. Nazwa gorzelni wzięła się galickiego Lag A'Mhulin, co oznacza „młyn w małej dolinie”.
Jak powstaje 8-letni Lagavulin? Początek zawsze jest w wodzie! Determinantą położenia geograficznego destylarni były warunki geograficzne, w tym dostęp do źródła czystej wody. Woda stanowi powiem nieodłączny element produkcji whisky: jest dodawana na etapie zacierania w celu ekstrakcji cukrów oraz pobudza jęczmień do kiełkowania poza procesu słodowania. Słód wykorzystywany w szkockich single maltach wytwarzany jest z jęczmienia. Jego przygotowania zawiera parę etapów: zamaczanie, suszenie i zacieranie. Podczas namaczania jęczmień kiełkuje, później dochodzi do suszenia, aby kiełkowanie to powstrzymać w odpowiedniej chwili. Suszenie metodą podłogową zostało zaprzestane w gorzelni Lagavulin w 1974 roku, a od tego czasu używa się dymu torfowego. Kolejnym krokiem jest mielenie ziarna i jego „zacieranie”. Ostatnim składnikiem niezbędnym do produkcji whisky słodowej są drożdże, odpowiadające za rozkładanie skrobi na cukry proste.
Dalsze kroki produkcji obejmują fermentację, destylację i maturację. Fermentacja stymuluje drożdże do rozmnażania się, co skutkuje zamianą płynu w alkohol o mocy około 9%. Później dochodzi do podwójnej destylacji w mniejszym, a później większym miedzianym alembiku. Polega na podgrzaniu cieczy i rozdzielaniu jej składników. Następnie przychodzi pora na maturację. Aby trunek można było uznać oficjalnie za szkocką whisky, leżakowanie musi odbywać się w dębowych beczkach i trwać nie mniej niż 3 lata. Celebrujący urodziny gorzelni na wyspy Islay alkohol spędza 8 lat w dębowych beczkach po bourbonie. Dobór beczek nie jest przypadkowy i czuwa nad tym Master Distiller. Drzewo dębu posiada wiele właściwości: celuloza i hemiceluloza karmelizują płyn, dodając mu słodkości; lignina odpowiada za złożoność i nuty wanilii, a garbniki zapewniają cierpkości zapachu i delikatności. Drewno tego typu wspomaga też utlenianie, co eliminuje szorstkość i wzmacnia owocowe nuty.
8-letni Lagavulin prezentuje wariacje smaków i aromatów - słodycz, przeplatająca się z nutami cytrusów, elementy torfowe i dymne, a także obecność morskich akcentów. Do tego niedługi, lecz wyrazisty i wieloetapowy finisz.
Barwa: jasny złoty;
Aromat: dymny, z czasem nuty owocowe, cytrusy i ananas, sól morska, torf;
Smak: z początku nuta torfu z sokiem z cytryny, później sól morska i ziemia, dalej mocno rozgrzewający zapach ogniska i bekonu; słodkie momenty
Finisz: niedługo, ale wyraźny, wyczuwalny torf, sól morska, cytrynowy na końcu;
Producent oraz smakosze i znawcy single maltów rekomendują spożywanie trunku bez żadnych dodatków. Ewentualnie można pokosić się o kroplę lub dwie wody, która ma właściwości otwierające wachlarz smaków zaklęty w butelce. Warto skupić się na odpowiednim szkle i sięgnąć po szklankę typu old-fashioned lub kieliszek do whisky.
Prezentacja 8-letniej whisky jest wyjątkowa. Producenci zdecydowali się na wykorzystanie białej etykiety. Jej format jest klasyczny, jednak nietypowa dla marki kolorystyka może zaskakiwać. Etykieta większa, pozioma informuje o szczegółach zawartości butelki, jak wielkość oraz procent alkoholu. Zacytowane zostały również słowa Alfreda Bernarda, który po spróbowaniu 8-latka powiedział o nim: „wyjątkowo dobry”. Mniejsza etykieta natomiast zawiadamia o wieku, miejscu produkcji oraz typie alkoholu. Szkło jest zgrabne, smukłe o długiej szyjce i przyciemnianej barwie. Całość jawi się wyjątkowo – nietypowa prezentacja dla nietypowego trunku.
Edycja limitowana to nie lada gratka dla kolekcjonerów specjalnych wydań trunków. To pozycja dla fana destylarni Lagavulin i wielbiciela historii szkockich single maltów. Piękne butelka z białą etykietą świetnie zaprezentuje się na półce barowej w towarzystwie innych, limitowanych alkoholi. Butelka na specjalną okazję, ale nie tylko! Whisky warto kosztować w samotności, aby w pełni skupić się na jej walorach sensorycznych i dać się ponieść fuzji smaków i aromatów. 8-letni Lagavulin jest odpowiedni też na wieczór z przyjaciółmi przy dobrej kolacji.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | LAGAVULIN |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 48 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 95.5 |