BALBLAIR 1990 VINTAGE 46% 0,7L

BALBLAIRSzkocjaSingle Malt
zdjęcie produktu BALBLAIR 1990 VINTAGE 46% 0,7L

cena: 1390.00 zł
DOSTĘPNOŚĆ 18 sztukCZAS WYSYŁKI do 48 godzinBRANDBALBLAIR
VOL%46
POJEMNOŚĆ0.7L
KRAJSzkocja
RODZAJSingle Malt
NA OKAZJEDla konesera

Dlaczego warto kupić whisky Balblair 1990 Vintage?

  1. Balblair nie sprzedaje swoich destylatów niezależnym dystrybutorom poza jednym wyjątkiem – firmy Gordon &MacPhail
  2. Edycja Vintage Collection debiutowała w 2007 roku
  3. Wykwintny nos z wielością owoców, smak dość pikantny z mnóstwem przypraw, finisz pełen słodko-gorzkich nut kawy, czekolady i rodzynek
  4. Leżakowana przez 21 lat w beczkach po Bourbonie i finiszowana 2 lata w beczkach po sherry Oloroso
  5. Nie barwiona i nie filtrowana na zimno, butelkowana z podwyższoną mocą alkoholu 46% ABV
  6. Limitowana, ograniczona do rocznika destylacji, świetna na inwestycję
  7. Złoty medal na International Wine & Spirit Competition w 2017 roku

Alexander Cowan w Balblair

James Ross, najmłodszy z trzech synów Andrew Rossa, który z kolei był synem założyciela gorzelni Balblair, Johna Rossa, zarządza wraz z ojcem destylarnią Balblair od 1873 do 1894 roku. Wtedy to James postanawia wydzierżawić zakład na 60 lat przedsiębiorcy z Inverness, Aleksandrowi Cowanowi. Po 104 latach w rękach familii Ross Balblair przechodzi w całkiem nowe ręce. Cowan bardzo szybko bierze się do pracy. W roku przejęcia Balblair rozbudowuje i modernizuje gorzelnię, zaś stare budynki przeznacza do roli magazynów dla dojrzewającej whisky. Przesuwa też zakład Balblair o pół mili na północ, dzięki czemu od tej pory będzie on mógł w pełni korzystać z kolejowej linii Inverness-Ardgay. Jednakowoż okres prosperity Cowana nie trwał długo. Podatki i gospodarczy kryzys spowodowały bankructwo w 1911 roku, zakład Balblair zaprzestał produkcji, został zlicytowany i zamknięty ostatecznie w 1915 roku. Na szczęście po II Wojnie Światowej Balblair ponownie otworzył swe podwoje, efektem czego możemy dziś próbować takich specjałów jak Balblair 1990 Vintage Whisky.

Góry Kaledońskie, Grampiany, pagórki, wzgórza, jeziora…

Na północno-zachodnim wybrzeżu Szkocji znajduje się górzysty region Highlands. Jest to największy region produkcji szkockiej whisky, swym zasięgiem obejmujący również okoliczne wyspy (Skye, Orkady). Choć należy do najrzadziej zaludnionych w Europie, stanowi o sile i jakości szkockiej whisky na świecie. Położony wśród licznych jezior i krystalicznie czystych, górskich źródeł, jest wizytówką i wyznacznikiem doskonałej słodowej whisky. Jednym z wielu przedstawicieli tegoż regionu jest Balblair, gorzelnia o ponad 200-letniej tradycji. To w takich okolicznościach przyrody powstaje Balblair Whisky. To tam narodziła się i rozkwitła Balblair 1990 Vintage Whisky.

Klasycznie, ze smakiem, z pietyzmem i bardzo, bardzo długo…

Balblair 1990 Vintage Whisky jest przedstawicielem całej serii Balblair Whiskies z edycji Vintage. Z tego tytułu możemy śmiało mówić, iż jest edycja limitowana, ograniczona do ilości butelek wyprodukowanych z danego rocznika. Leżakowana kilkanaście lat w beczkach z amerykańskiego dębu po Bourbonie i finiszowana około dwóch lat w beczkach z hiszpańskiego dębu po sherry oloroso, Balblair 1990 Vintage Whisky jest trunkiem naprawdę znakomitym. Do tego brak filtracji na zimno i barwienia karmelem stanowią dopełnienie tej wysokiej klasy whisky. bo Balblair 1990 Vintage Whisky to single malt bezsprzecznie zasługujący na naprawdę duże uznanie.

Kompot, syrop, kawa, sherry…

Balblair 1990 Vintage Whisky to trunek, w którym naprawdę wiele się dzieje. Bogaty, wykwintny nos urzeka wielością owoców, na czele z cytrusami, owocami tropikalnymi, czy owocami sadu. Miód, toffi, karmel, czekolada i aromatyczna kawa wraz z sułtankami przewijają się aż do finiszu. Smak jest już bardziej pikantny, a jego podstawę stanowią pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki i imbir. Tak samo finisz – tutaj mamy także elementy dębu, skóry, mięty i soli, która w nosie i smaku jest zaznaczona odrobinę lżej. Podsumowując – Balblair 1990 Vintage Whisky to kopalnia organoleptycznej wiedzy o znakomitej szkockiej whisky z regionu Highlands!

Kolor: Bursztynowo- miedziany

Nos: Bogaty, zróżnicowany, ekstatyczny; śliwki, wiśnie, sułtanki, banany, pomarańcze, morela, mango, brzoskwinia, czerwone jabłko, gruszka, liczi, porzeczka, poziomka, borówka, jeżyna, dżem owocowy, karmel, miód, wosk pszczeli, płatki zbożowe, słodkie orzechy, odrobina czekolady, marcepan, toffi, guma balonowa, białe kwiaty, wanilia, lukrecja, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, cynamon, kardamon, dębina, wilgoć piwnicy, tytoń, czarny pieprz, mięta

Smak: Gęsty, tłusty, obfity, wielowątkowy, słodko-pikantny; soczyste jabłka, grejpfruty, pomarańcze, limonki, śliwki, jagody, brzoskwinie, wiśnie, banany, jeżyny, mango, morele, gruszki, krem waniliowy, ciasto owocowe z kajmakiem, kawa, słony karmel, czekoladowy baton z orzechami, syrop klonowy, toffi, krówki, migdały, miód, skóra, dąb, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, biały i czarny pieprz, przyprawa do piernika, mięta

Finisz: Długi, lekko wytrawny, z wyraźną pikantną nutą; sułtanki, czekolada mleczna i gorzka, migdały, orzechy, rodzynki, śliwki, wiśnie, daktyle, cytrusy (skórki), mango, porzeczki, jeżyny, kawa, suszone kwiaty i zioła, guma balonowa, toffi, miód, destylat winny, czarna herbata, dąb, skóra, wanilia, pieprz, imbir, cynamon, sól, mięta

Na długi, zimowy wieczór…

Balblair 1990 Vintage Whisky to trunek, który świetnie pasuje do takiej scenerii: długi, zimowy wieczór. Szaro, ponuro, zimno i niezbyt przyjemnie. W domu przyjemnie ciepło, być może polana w kominku dyskretnie tlą się w niespiesznym rytmie. Skórzany fotel, może kanapa, w których można przysiąść wygodnie po trudach wyczerpującego dnia. Stłumione światło, powoli wszyscy domownicy szykują się do snu… No i niepozorna szklaneczka na małym kawowym stoliku, a w niej odpowiednia porcja Balblair 1990 Vintage Whisky, oczywiście w wersji saute…

Stylowa czerwień zachodzącego słońca

Dominującą barwą dla opakowania Balblair 1990 Vintage Whisky jest czerwień. Widoczna jest przede wszystkim na kartoniku. To właśnie tam z przodu i na bokach lewym i prawym znajdziemy zdjęcie czarnych wzgórz charakterystycznych dla regionu Highland, w którego obrębie znajduje się gorzelnia Balblair. Owe wzgórza odbijają się, również na czarno, w tafli jeziora. Pozostałą, większą część zdjęcia, zajmuje czerwień nieba spowodowana chowaniem się słońca za horyzont (zmierzch), którą również po części widać na tafli jeziora.

Na przedzie pudełka, poza wyżej wspomnianym zdjęciem, znajduje się także ramka usytuowana w górnej części pudełka tak, iż jej skrajnie prawy bok znajduje się przy zgięciu pudełka ku prawemu bokowi, lewy zaś kończy się mniej więcej w 1/3 szerokości przedniej części. W ramce tej, na czarnym tle, odnajdziemy (od góry): napis „BALBLAIR” (jasnożółty), pod nim „Established in 1790” (jasnożółty), dalej, w dwóch rzędach, „Highland Single Malt Scotch Whisky” (pomarańczowy, z orientacją ku prawej), najniżej dwie informacje „Natural Clolur” i „Non-Chill Filtered” (jasnożółty), a obok tego ostatniego dodatkową informację o numerze edycji (też w kolorze jasnożółtym); po lewej mamy jeszcze rocznik zapisany „Vintage 1990”, przy czym słowo „Vintage” „leży” na lewym boku w orientacji pionowej i jest w kolorze jasnożółtym, sam zaś rocznik zapisano na pomarańczowo i dwie pierwsze cyfry są wyraźnie mniejsze (znajdują się pod napisem „Vintage”), dwie kolejne – dużo większe. Wspomniane lewy i prawy bok, poza dalsza częścią zdjęcia wzgórz skąpanych w zachodzącym słońcu, nie zawierają już żadnych innych szczegółów. Co innego górna część pudełka – tam na czarnym tle odnajdziemy wpisaną weń ozdobną literę B; spód jest po prostu czarny.

Tył pudełka to znów czarne tło, a na nim, u góry, napis „BALBLAIR” i pod nim „Established in 1790” (orientacja ku prawej, końcowej literze napisu BALBLAIR), dalej kilka marketingowych zdań o edycji Vintage w formie cytatu wypowiedzi managera gorzelni Balblair, Johna MacDonalda. Wszystko to w kolorze jasnożółtym. Tym samym kolorem na samym dole pociągnięto informacje zawarte w „ramce” wpisanej w czarne tło, bez zaznaczonych ściśle boków. Znajdziemy tam techniczne informacje, m. in. o pojemności butelki i procentowej zawartości alkoholu 46% ABV. Po lewej stronie „ramki”, w pionowej orientacji z przechyłem na lewo, umieszczono jeszcze kod kreskowy (czarne znaki na białym tle). Całości dopełniają cztery charakterystyczne koła zębate (dwa duże, dwa małe), wtłoczone w czarne tło, mieniące się lśniącą czernią, każde inne.

Pudełko Balblair 1990 Vintage Whisky otwiera się za pomocą czarnej wstążki umieszczonej u dołu z prawej strony na przedzie. Za jej pomocą otwieramy „drzwiczki” w lewą stronę. Po ich otwarciu można jeszcze otworzyć prawy bok – ku prawej oczywiście.

Na „drzwiczkach”, zarówno z lewej, jak i z prawej strony, znajdziemy stałe motywy powtarzające się przy każdym bottlingu edycji Vintage. Po lewej, na czarnym tle, znajdziemy dwa akapity, z których pierwszy stanowi opis edycji Vintage, drugi zaś to po prostu nota degustacyjna Balblair 1990 Vintage Whisky. Tytuły akapitów oznaczono kolorem pomarańczowym, rozwinięcie – jasnożółtym. Pod drugim akapitem znajduje się jeszcze czarno-białe zdjęcie Johna MacDonalda, managera gorzelni Balblair, który degustuje Balblair 1990 Vintage Whisky.

Na prawych „drzwiczkach”, również na czarnym tle, znajdziemy jeden akapit (tu także tytuł ma kolor pomarańczowy, rozwinięcie – jasnożółty) odnoszący się do historii destylarni Balblair w kontekście konkretnie edycji Vintage. Pod treścią akapitu umieszczono jeszcze dwa czarno-białe zdjęcia, gdzie na pierwszym z nich widzimy beczki z whisky Balblair ułożone w rzędy (na pierwszym planie beczka z destylatem z 2006 roku o numerze 1373), na drugim, poniżej, krajobraz przy gorzelni Balblair z samą gorzelnią w tle. Butelka Balblair 1990 Vintage Whisky ma również identyczny design jak reszta bottlingów Balblair Whisky z edycji Vintage. Znajdziemy na niej jedną długa prostokątną „etykietkę” niemalże naniesiona na butelkę, której lewy skrajny bok znajduje się mniej więcej w 1/3 szerokości butelki z przodu, zaś prawy skrajny – mniej więcej w połowie butelki z tyłu. Tło etykiety jest czarne.

Przednia część „etykiety” wygląda niemalże identycznie jak zawartość ramki z przedniej części pudełka. Jedyna różnica to dolna prawa jej część – pod pomarańczowym napisem „Highland Single Malt Scotch Whisky” znajdziemy tu dwa rzędy, gdzie w pierwszym podano pojemność butelki „70cl”, a obok procentową zawartość alkoholu „46% vol.”, w drugim zaś rzędzie podano informację o roku destylacji i butelkowania. Wszystko to jest w kolorze jasnożółtym.

Z boku „etykietki” (prawe „zgięcie”) podano (od góry) informacje (wszystkie – kolor jasnożółty), że Balblair 1990 Vintage Whisky destylowano, leżakowano i butelkowano w Szkocji. Pod spodem jest wzmianka o numerze edycji z danego rocznika, dalej dwie informacje o naturalnym kolorze Balblair 1990 Vintage Whisky oraz braku filtracji na zimno, najniżej zaś podano adres gorzelni Balblair.

Tylna część „etykietki” to informacje techniczne, w tym pojemność butelki, procentowa zawartość alkoholu, czy adres strony internetowej dedykowanej whisky Balblair. Z lewej jest jeszcze kod kreskowy – czarne znaki na jasnożółtym tle, orientacja pionowa z przechyłem na lewy bok.

Korek Balblair 1990 Vintage Whisky jest masywny, drewniany, w kolorze czarnym. Wytłoczono w nim ozdobną literę B, którą widać, gdyż czarne „sreberko” chroniące szyjkę butelki tylko po części chroni też korek.

Na butelce Balblair 1990 Vintage Whisky, na przedniej części u dołu po lewej znajdziemy jeszcze grawer przypominający rozwinięty kwiat. Grawery znajdują się także na denku butelki – dookoła jajowatego kształtu proste linie w formie pionowych ząbków, w środku zaś, we wgłębieniu, napis „Balblair Distillery”, a także pojemność butelki i jej obwód w milimetrach.

Dla wytrawnych graczy

Balblair 1990 Vintage Whisky to pozycja, którą zdecydowanie zadowoli się każdy wytrawny gracz na rynku inwestycyjnym. Balblair 1990 Vintage Whisky ma naprawdę ogromny potencjał i będzie ozdobą każdej poważnej kolekcji. Ta nagrodzona złotym medalem na International Wine & Spirits Competition w 2017 roku whisky to smakowity kąsek, tym bardziej, iż prawie jej już nie ma na rynku pierwotnym. Toteż warto sobie uświadomić, iż pozostały już ostatnie chwile, by Balblair 1990 Vintage Whisky zakupić w cenie gwarantującej satysfakcjonujący zwrot w niekoniecznie dalekiej przyszłości.

Podobne whisky

zdjęcie produktu BALBLAIR 1969 VINTAGE 41,4% 0,7BALBLAIR 1969 VINTAGE 41,4% 0,7BALBLAIR | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera14000.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 1991 VINTAGE 46% 0,7LBALBLAIR 1991 VINTAGE 46% 0,7LBALBLAIR | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera1299.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 12Y 46% 0,7LBALBLAIR 12Y 46% 0,7LBALBLAIR | 12Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram199.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 25Y 46% 0,7LBALBLAIR 25Y 46% 0,7LBALBLAIR | 25Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera1980.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 2003 VINTAGE 46% 0,7LBALBLAIR 2003 VINTAGE 46% 0,7LBALBLAIR | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Higher expectations569.99 zł |

Promowane whisky

zdjęcie produktu ABERLOUR 12Y DOUBLE CASK 40% 0,7L + SZKLANKIABERLOUR 12Y DOUBLE CASK 40% 0,7L + SZKLANKIABERLOUR | 12Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Na prezent | Black Week189.00 zł |
zdjęcie produktu CHIVAS REGAL 12Y 40% 0,7L SZKLANKICHIVAS REGAL 12Y 40% 0,7L SZKLANKICHIVAS REGAL | 12Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Blended | Na prezent | Dobrze znane | Black Week109.00 zł |
zdjęcie produktu ARDBEG 10Y 46% 0,7LARDBEG 10Y 46% 0,7LARDBEG | 10Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Dymne i torfowe239.00 zł |
zdjęcie produktu GLENROTHES 10 Y + 2xSZKŁO 40% 0,7LGLENROTHES 10 Y + 2xSZKŁO 40% 0,7LGLENROTHES | 10Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Na prezent247.00 zł |
zdjęcie produktu BLACK BULL 12Y 50% 0,7LBLACK BULL 12Y 50% 0,7LBLACK BULL | 12Y | 50 | 0.7L | Szkocja | Blended | Higher expectations156.00 zł |
zdjęcie produktu JAMESON 40% 0,7LJAMESON 40% 0,7LJAMESON | 40 | 0.7L | Irlandia | Blended | Dobrze znane | Black Week60.99 zł |
zdjęcie produktu AUCHENTOSHAN AMERICAN OAK 40% 0,7L GBAUCHENTOSHAN AMERICAN OAK 40% 0,7L GBAUCHENTOSHAN | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt99.00 zł |
zdjęcie produktu SPEYBURN "BRADAN ORACH" 40% 0,7SPEYBURN "BRADAN ORACH" 40% 0,7SPEYBURN | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dobrze znane | Black Week79.90 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 25Y 46% 0,7LBALBLAIR 25Y 46% 0,7LBALBLAIR | 25Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera1980.00 zł |

Opinie

Mateusz 2020-11-20
"Dla miłośnika idealna, dobra inwestycyjnie whisky"

Strefa Klienta

Mapa SerwisuArtykuły o whisky

Informacje

Regulamin PlatformyRegulamin PełnomocnictwaPolityka prywatnościKlauzula informacyjna RODOOdstąpienie od umowy

Kontakt

biuro@kukunawa.pl FacebookKontaktO nas