BALBLAIR 2000 VINTAGE 46% 0,7L

BALBLAIRSzkocjaSingle Malt
zdjęcie produktu BALBLAIR 2000 VINTAGE 46% 0,7L 0

cena: 690.01 zł
DOSTĘPNOŚĆ 0 sztukCZAS WYSYŁKI do 48 godzinBRANDBALBLAIR
VOL%46
POJEMNOŚĆ0.7L
KRAJSzkocja
RODZAJSingle Malt
NA OKAZJEHigher expectations

Dlaczego warto kupić whisky Balblair Vintage 2000?

  1. W Balblair w 95% używa się beczek po dwóch Bourbonach – Maker’s Mark i Jim Beam
  2. Edycja Vintage Collection debiutowała w 2007 roku
  3. Pełna, żywa, aromatyczna, dużo dębu, przypraw, miodu, kawy, piernika oraz odrobina cytrusów i morskiej soli
  4. Leżakowana przez ponad 10 lat w beczkach po Bourbonie i kilka kolejnych po sherry
  5. Nie barwiona i nie filtrowana na zimno, butelkowana z podwyższoną mocą alkoholu 46% ABV
  6. Limitowana, ograniczona do rocznika destylacji, świetna na inwestycję

„Clach Biorach”, czyli długowieczność

W pobliżu gorzelni Balblair, w miejscu dawnej osady Eadar Dun, znajduje się monumentalny kamień zwany „Clach Biorach” („Ostry Kamień”). Tysiące lat temu ów potężny, 3-metrowy megalit wzniosło plemię Piktów, którzy historycznie zamieszkiwali wtedy Wyspy Brytyjskie. W symbolice piktyjskiej „Clach Biorach” oznaczał długowieczność. Właścicielom Balblair przyświeca właśnie takie motto, co widać zarówno na opakowaniach nowszej edycji whisky Balblair, jak i w starszym range’u destylatów typu Vintage, w tym Balblair 2000 Vintage Whisky.

To, co w Balblair najlepsze

W destylarni Balblair od zawsze poszukiwano najlepszego sposobu, aby stworzyć whisky smukłe, delikatne, pełne owocowego, kremowego charakteru. Klarowna brzeczka, niespieszna fermentacja, specjalnie wyselekcjonowane słody i drożdże – wszystko to ma niebagatelny wpływ na końcową jakość Balblair 2000 Vintage Whisky. Z jednej strony pełna, krągła, owocowa, z przyjemną, słodką nutą toffi, wraz z latami spędzonymi w beczce nabiera charakteru i pewnej dozy pikanterii. Tak właśnie Balblair robi swoje whisky. I taka właśnie jest Balblair 2000 Vintage Whisky.

Jim Beam, Maker’s Mark i hiszpańska sherry

Balblair 2000 Vintage Whisky to whisky szkocka słodowa wydestylowana w milenijnym 2000 roku i zabutelkowana w roku 2017. Przez ten czas leżakowała przez ponad 10 lat w beczkach z amerykańskiego dębu po Bourbonie (zakład Balblair korzysta najczęściej z beczek po Jim Beam i Maker’s Mark) i finiszowana kolejnych kilka lat w beczkach po hiszpańskiej sherry. Nie filtrowana na zimno i nie barwiona Balblair 2000 Vintage Whisky stanowi clue założeń, które w Balblair sprawdzają się od grubo ponad 200 lat. Balblair 2000 Vintage Whisky to wielowiekowa tradycja i dbałość o każdy szczegół zamknięte w każdej pojedynczej butelce.

Bogata, gęsta, na koniec pikantna

Balblair 2000 Vintage Whisky to znakomite połączenie dwóch niezwykle wyrazistych elementów. Z jednej strony Balblair 2000 Vintage Whisky urzeka fundamentem w postaci krągłej, owocowej struktury (z pomarańczą na czele), z drugiej – filarem w postaci wpierw lekkich, a przy finiszu – mocno pikantnych korzennych przypraw. Do tego jeszcze wyraźnie wyczuwalny wpływ sherry z czekoladą i akcentami wypieków, których podstawę stanowi kakao – wszystko to sprawia, że Balblair 2000 Vintage Whisky to produkt naprawdę wysokiej klasy!

Kolor: Jasno-miedziany, intensywny, zwiastujący znakomity bottling

Nos: Bogaty, ale lekki, świeży, miękki, czerwone soczyste jabłka, nadpalone tosty z miodem, sporo sherry, krówki, toffi, mleczna czekolada, keks, jabłko z cynamonem, słodkie kwiaty, granat, kokos, ananas, guawa, budyń waniliowy, świeże drewno, pomarańcze, cytryny, w tle nuty trawiaste, lekko warzywne i korzenne; smużka dymu z cygar

Smak: Strukturalny, bogaty, gęsty, oleisty, pieczone jabłka, przyprawa do piernika, mleczna i ciemna czekolada, toffi, krem waniliowy, ciasto gruszkowe, lekko kwaskowe cytrusy, pomarańcze ze skórką, marmolada z cytrusów, kokos, melon, kwiaty polne, orzechy włoskie, świeży dąb, skóra, czarny pieprz, mięta pieprzowa, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, cynamon

Finisz: Wytrawno-słodki, z drugim dnem w postaci ostrych przypraw, taniny, orzechy włoskie, ciemna czekolada, kakao, miód, brzoskwinie, słód jęczmienny, tytoń, mięta, dąb, chili, gałka muszkatołowa, czarny pieprz, cynamon

Saute, do dań głównych i deserów

Single malt Balblair 2000 Vintage Whisky najlepiej sprawdzi się spożywany saute z klasycznego szkła Glencairn lub innego rodzaju kieliszka degustacyjnego. Balblair 2000 Vintage Whisky świetnie współgrać będzie z posiłkiem bogatym w węglowodany (ciężkie, zawiesiste sosy, ciemne mięso, dziczyzna), co więcej – w intrygujący i oryginalny sposób uświetni także deser, na którym królować będą ciasta powstałe na bazie kakao lub czekolady.

Zachód słońca w pobliżu Balblair

Balblair 2000 Vintage Whisky kontynuuje pomysł na całą kolekcję Vintage pochodzącą z gorzelni Balblair.

Pudełko Balblair 2000 Vintage Whisky jest bardzo charakterystyczne, w formie prostokąta (skierowanego ku górze – pudełko jest wyższe, aniżeli szersze) i otwiera się jak książka (przednia część do lewej, prawy bok – do prawej strony). Po otwarciu na wewnętrznej stronie „drzwiczek” po lewej znajdziemy kilka zdań dotyczących całej kolekcji Balblair Vintage (pierwszy akapit) oraz notę degustacyjną Balblair 2000 Vintage Whisky (drugi akapit). Nazwy akapitów oznaczono pomarańczowymi literami, treść – kremowymi. Pod treścią drugiego akapitu znajdziemy jeszcze czarno-białe zdjęcie mężczyzny degustującego Balblair 2000 Vintage Whisky. Całość umieszczono na czarnym tle. Drugie „drzwiczki” (po prawej) również mają czarne tło i znajdziemy na nich: jeden akapit (tytuł pomarańczowymi literami, treść – kremowymi) mówiący o historii gorzelni Balblair odnoszącej się do powstania kolekcji Vintage. Pod spodem dwa czarno-białe zdjęcia: beczek ułożonych w rzędy (na pierwszym planie beczka nr 1373 z datą 2006) i krajobrazu z gorzelnią Balblair na drugim planie.

Tło przedniej części pudełka, jak również lewego i prawego boku stanowi kolorowe zdjęcie czarnych wzgórz regionu Highland odbijających się w wodzie jeziora na tle żółto-pomarańczowo-czerwonego zachodu słońca. Na przedzie pudełka na wspomniane zdjęcie nachodzi od górnej prawej strony czarny prostokąt, którego lewy bok kończy się przed końcem lewej strony przedniej części pudełka. W tymże prostokącie napisano (od góry): „BALBLAIR” (napis w kolorze kremowym), poniżej, po lewej, „2nd Release” (kolor kremowy), „Vintage” (kolor kremowy, orientacja pionowa, przechył do lewej) i rok „2000” (z czego pierwsze dwie cyfry znajdują się pod pionowym napisem „Vintage” i są małe, dwie pozostałe są większe i poziomem wyrównują się z końcem napisu „Vintage” (rocznik oznaczono pomarańczowym kolorem), po prawej zaś stronie napisy „Established in 1790” (kolor kremowy), „Highland Single Malt Scotch Whisky” (w dwóch rzędach; kolor pomarańczowy) oraz w dwóch rzędach cztery napisy (po dwa w jednym rzędzie, przedzielone linią; wszystko w kolorze kremowym) informujące o dacie destylacji (2000), butelkowania (2017), braku filtracji na zimno i barwienia karmelem.

Tył pudełka, wraz z górną jego częścią i spodem, posiada czarne tło. Od góry z tyłu znajdziemy (litery w kolorze kremowym): napis „BALBLAIR” i pod nim, z orientacją ku prawej „Established in 1790”, następnie kilka ogólnych zdań o Balblair Vintage autorstwa managera gorzelni Balblair, Johna MacDonalda; na samym dole prostokątna „etykietka” (bez zaznaczonej ramki, wpisująca się w czarne tło) z danymi technicznymi, informacjami o pojemności butelki i procentowej zawartości alkoholu 46% ABV (po prawej) i kodem kreskowym (orientacja pionowa, ku lewej, czarne znaki na białym tle) po lewej stronie. Nad dolną „etykietą” znajdziemy wytłoczone w czarnym tle cztery różne koła zębate. Warto zaznaczyć, iż na górze pudełka znajdziemy wytłoczoną w pudełku ozdobną literę B, spód jest czysty. Butelka Balblair 2000 Vintage Whisky jest gruba, masywna, szeroka i charakterystycznie spłaszczona. Szyjkę butelki i część korka chroni czarne „sreberko”, na czarnym drewnianym korku wytłoczono ozdobną literę B.

Na butelce naklejono tylko jedną etykietę, która zaczyna się mniej więcej pośrodku przodu butelki, a kończy tuż przed środkiem tylnej jej części. Tło jest czarne, a sama etykietka umiejscowiona jest w górnej części butelki. Na przedzie na etykietce znajdziemy prawie całkowicie powtórzony układ prostokąta z przedniej części pudełka, jednakowoż pod napisem „Highland Single Malt Scotch Whisky” znajdziemy informację o pojemności butelki i procentowej zawartości alkoholu, zaś pod nimi jedynie wzmiankę o roku destylacji (20000 i zabutelkowania (2017). Wszystkie znaki, poza pomarańczowymi „2000” i „Highland Single Malt Scotch Whisky”, oznaczono kolorem kremowo-szarym.

Tylna część etykiety zawiera informacje techniczne (od góry – m. in. pojemność, procentowa zawartość alkoholu, adres strony internetowej gorzelni Balblair) po prawej i kod kreskowy po lewej stronie. Wszystko pociągnięto kolorem kremowo-szarym (kod kreskowy – czarne znaki na kremowo-szarym tle). Na przedzie butelki, w dolnej lewej części wygrawerowano ozdobny symbol przypominający kwiat. Na jajowatym spodzie, we wgłębieniu wytłoczono zaś napis „BALBLAIR DISTILLERY” , pojemność butelki i jej obwód w milimetrach.

Imponujący okaz w kolekcji

W 2019 roku gorzelnia Balblair zmieniła politykę odnośnie produkowanych przezeń whisky i odświeżyła swe portfolio. W ten sposób zniknęły wszystkie bottlingi whisky Balblair sygnowane rocznikiem destylacji. W ten sposób Balblair 2000 Vintage Whisky staje się naprawdę świetną inwestycją, tym bardziej, iż nawet za czasów, gdy seria Vintage miała się dobrze, było wiadomo, że każdy osobny rocznik whisky Balblair i tak jest limitowany – wszak w obrębie jednego rocznika zrobiono jakąś liczbę butelek, rocznik się skończył, więc zakończono też jego produkcję. Tym sposobem więc Balblair 2000 Vintage Whisky będzie stanowić naprawdę imponujący okaz w dobrze wyselekcjonowanej kolekcji. Wszak seria Vintage z gorzelni Balblair, przez wzgląd na jakość bottlingów, jest naprawdę rozchwytywana…

Podobne whisky

zdjęcie produktu BALBLAIR 1983 VINTAGE 46% 0,7BALBLAIR 1983 VINTAGE 46% 0,7BALBLAIR | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera3999.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 12Y 46% 0,7LBALBLAIR 12Y 46% 0,7LBALBLAIR | 12Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram199.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 1999 VINTAGE 46% 0,7LBALBLAIR 1999 VINTAGE 46% 0,7LBALBLAIR | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera990.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 1969 VINTAGE 41,4% 0,7BALBLAIR 1969 VINTAGE 41,4% 0,7BALBLAIR | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera14000.00 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 1997 VINTAGE 48,5% 0,7 SCBALBLAIR 1997 VINTAGE 48,5% 0,7 SCBALBLAIR | 48.5 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera | Single Cask1190.00 zł |

Promowane whisky

zdjęcie produktu ABERLOUR 12Y DOUBLE CASK 40% 0,7L + SZKLANKIABERLOUR 12Y DOUBLE CASK 40% 0,7L + SZKLANKIABERLOUR | 12Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Na prezent | Zestawy prezentowe189.00 zł |
zdjęcie produktu GLENLIVET 12Y 40% 0,7L + SZKLANKIGLENLIVET 12Y 40% 0,7L + SZKLANKIGLENLIVET | 12Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Na prezent | Zestawy prezentowe129.90 zł |
zdjęcie produktu CHIVAS REGAL 12Y 40% 0,7L SZKLANKICHIVAS REGAL 12Y 40% 0,7L SZKLANKICHIVAS REGAL | 12Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Blended | Na prezent | Dobrze znane | Zestawy prezentowe109.00 zł |
zdjęcie produktu ARDBEG 10Y 46% 0,7LARDBEG 10Y 46% 0,7LARDBEG | 10Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Dymne i torfowe239.00 zł |
zdjęcie produktu GLENROTHES 10 Y + 2xSZKŁO 40% 0,7LGLENROTHES 10 Y + 2xSZKŁO 40% 0,7LGLENROTHES | 10Y | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Everyday dram | Na prezent | Zestawy prezentowe247.00 zł |
zdjęcie produktu BLACK BULL 12Y 50% 0,7LBLACK BULL 12Y 50% 0,7LBLACK BULL | 12Y | 50 | 0.7L | Szkocja | Blended | Higher expectations156.00 zł |
zdjęcie produktu JAMESON 40% 0,7LJAMESON 40% 0,7LJAMESON | 40 | 0.7L | Irlandia | Blended | Dobrze znane60.99 zł |
zdjęcie produktu AUCHENTOSHAN AMERICAN OAK 40% 0,7L GBAUCHENTOSHAN AMERICAN OAK 40% 0,7L GBAUCHENTOSHAN | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt99.00 zł |
zdjęcie produktu SPEYBURN "BRADAN ORACH" 40% 0,7SPEYBURN "BRADAN ORACH" 40% 0,7SPEYBURN | 40 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dobrze znane79.90 zł |
zdjęcie produktu BALBLAIR 25Y 46% 0,7LBALBLAIR 25Y 46% 0,7LBALBLAIR | 25Y | 46 | 0.7L | Szkocja | Single Malt | Dla konesera1980.00 zł |

Opinie

Strefa Klienta

Mapa SerwisuArtykuły o whisky

Informacje

Regulamin PlatformyRegulamin PełnomocnictwaPolityka prywatnościKlauzula informacyjna RODOOdstąpienie od umowy

Kontakt

biuro@kukunawa.pl FacebookKontaktO nas