Dlaczego warto kupić whisky Glengoyne 10 years old Limited Edition?
- Pierwszą nazwą gorzelni Glengoyne była Burnfoot
- Debiutowała w 2016 roku
- Delikatna, słodko-owocowa, toffi, czekolada, kawa, orzechy, moc owoców (jabłka, ananasy, jeżyny, brzoskwinie), poza tym miód, wanilia i subtelne zioła i przyprawy
- Stworzona z nietorfowych destylatów leżakowanych przez 10 lat w kombinacji beczek po sherry Oloroso (typu first fill i refill) z dębu hiszpańskiego i amerykańskiego (refill 70%, first fill – po 15% dąb amerykański i hiszpański)
- Nie barwiona
- Jedna z czterech limitowanych edycji 10-letniej Glengoyne stworzona we współpracy z Johnem Lowrie Morrisonem OBE (Jolomo), który namalował serię 4 obrazów inspirowanych porami roku i okolicami gorzelni; obrazy te trafiły na ozdobne puszki wspomnianych whisky
- Seria wydawana rokrocznie w latach 2016-2019
- Puszkę tej edycji zdobi obraz „Jesienny księżyc nad Glengoyne”
- Dochód ze sprzedaży tej whisky zasili The Glasgow School of Art., która w 2014 roku ucierpiała z powodu pożaru
Przed Wami limitowana edycja 10-letniego single malt prosto z destylarni Glengoyne, wyróżniająca się wyjątkową tubą z widokiem na otoczenie szkockiej gorzelni. Powstała na cześć School of Art w Glasgow. Złocisty trunek został zabutelkowany z mocą 40% alkoholu, a wcześniej dojrzewał dekadę w dębowych beczkach po hiszpańskiej sherry Oloroso. Dram z regionu Highland zachwyca owocowymi smakami, bez dymnej i torfowej skazy.
Miejscowy rolnik George Connell założył Glengoyne w 1833 roku. Obszar, na którym powstała destylarnia, był wylęgarnią nielegalnej destylacji whisky, w której działało aż osiemnaście nieoficjalnych gorzelni. Zakład powstał pod nazwą „Burnfoot Distillery”, w 1861 roku przemianowano go „Glenguin”, „Glengoyne” stał się w 1906 roku, kiedy nieruchomość kupili bracia Lang. Produkcja trwała bez zakłóceń przez większą część XX wieku, aż w 1965 roku Robertson & Baxter przejęli destylarnię. Rozpoczęto wówczas ogromną przebudowę, która polegała na zwiększeniu liczby fotosów z dwóch do trzech. W tym czasie destylarnia Glengoyne stała się również ulubieńcem Królowej i otrzymała od niej „Królewski Nakaz”.
Kształt destylatorów Glengoyne jest wyjątkowy: są mniejsze niż normalne destylatory, mają wysoką stożkową szyjkę, szerokie, sferyczne pokrywy i sekcje pośrednie z prawie poziomą gęsią szyją. Glengoyne stosuje najwolniejszy proces destylacji w Wielkiej Brytanii, co sprzyja tworzeniu się „estrów” w spirytusie i nadaje Glengoyne charakterystyczny słodki i gładki smak. Glengoyne używa sześciu drewnianych washbacków, każdy o pojemności 19 000 litrów. Wykonane są z sosny oregońskiej. Drewno zawiera laktobakterie, które podczas fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Ten mleczny kwas zapewnia bardziej owocowy i łagodniejszy aromat jabłka i gruszki w produkcie końcowym. Podczas gdy destylarnia Glengoyne znajduje się w Highlands, magazyny znajdują się po drugiej stronie granicy, na Lowlands. Alkohol dojrzewa do ponad 90% w dębowych beczkach z Hiszpanii, które wcześniej były używane do sherry. Destylarnia przywiązuje dużą wagę do jakości drewna, z którego wykonano użyte beczki. Uważa się, że wysoka jakość beczki jest elementem, który nadaje whisky Glengoyne łagodny i dojrzały smak.
Whisky pozbawiona sztucznych barwników ma złocistą, jasną barwę. Pod tą świetlistą szatą kryją się akcenty wyrazistych owoców i nuty kakao.
Barwa: jasne i przejrzyste złoto;
Aromat: soczyste jabłko i gruszki, fale miodu i rodzynek;
Smak: jeszcze więcej owoców, akcenty przypraw i kakao;
Finisz: dość długi i pełen czerwonych owoców;
Aby naprawdę uchwycić pełen profil whisky zmysłami, niezbędny jest tzw. „kieliszek do nosa”, za pomocą którego można nie tylko posmakować napoju, ale także go powąchać. Niektórzy eksperci zalecają również rozcieńczenie dobrego single malta niewielką ilością wody. Szczególnie popularna jest specjalna szkocka woda źródlana ze szklanych butelek. Powinno to pomóc w bardzo dobrym rozwinięciu pełnego smaku, a żadne niuanse aromatów nie pozostaną ukryte pod wysoką zawartością alkoholu.
Pierwsze skrzypce gra zdecydowanie tuba, w której czeka butelka 10-latka. Szkocka destylarnia Glengoyne podjęła współpracę School of Art w Glasgow, której studenci stworzyli wyjątkowy obraz prezentujący budynki oraz piękne otoczenie gorzelni. Sama butelka jest elegancka, lecz prosta, a na froncie ma czarną i białą etykietę. Nie zabrakło oczywiście informacji o mocy trunku i jego wieku.
10-letni single malt od destylarni Glengoyne to szkocka whisky dla wielbicieli delikatnych wypustów, pełnych owocowego klimatu, pozbawionych za to torfowego i dymnego charakteru. Do tego ta pięknie zdobiona tuba, która z pewnością skusi fanów sztuki i ciekawych wydań whisky słodowych. Limitowana, najlepszej jakości whisky z regionu Highland, przeniesie Was prosto na skaliste, szkockie, wietrzne wzgórza.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENGOYNE |
Wiek | 10Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |