10-letnia szkocka whisky to najmłodsza propozycja destylarni Jura. To delikatny i lekki single malt, z zachęcającymi słodowymi nutami miodu i lukrecji oraz pełnym i świeżym, lekko pikantnym smakiem. Emanuje subtelnym dymem charakterystycznym dla single maltów marki Jura, nutami mocnej wanilii i intensywnym posmakiem suszonej słodyczy. Trunek początkowo leżakuje w beczkach po bourbonie z amerykańskiego białego dębu, a następnie finiszuje w beczkach po sherry Oloroso. Alkohol został zabutelkowany z mocą 40%.
Jura to długa na 30 mil wyspa otoczona dzikimi wodami Atlantyku na zachodnim wybrzeżu, podczas gdy na wschodzie znajdują się spokojne zatoki, żyją foki i orły morskie. To jedno z najmniej zaludnionych miejsc w Szkocji – liczba populacji wynosi jedynie 200 osób! Gorzelnia została założona w 1810 roku przez Archibalda Campbella i mieści się w pobliżu znanej z nieprzewidywalności zatoki Corryvreckan. Prawie sto lat po otwarciu gorzelnia została rozebrana w wyniku sporu o ziemię i pozostała zamknięta do 1963 roku. Dzisiaj stanowi idealny przykład połączenia klasycznego rzemiosła gorzelniczego z nowoczesnymi technikami i rozwiązaniami. Od 2014 roku destylarnia należy do filipińskiej firmy Emperador, która kupiła gorzelnię za kwotę 430 milionów funtów.
Sercem każdego szkockiego single malta jest woda i jęczmień. Bez tych dwóch składników nie byłoby mowy o powstaniu bursztynowego trunku. Gorzelnia Jura wykorzystuje krystalicznie czystą wodę z jeziora Loch Market, położonego na wysokości 300 m n.p.m. Graham Logan, manager i Master Distiller destylarni powiedział kiedyś: z jeziora Loch nie widać żadnych domów ani budynków, tylko dzikie zwierzęta i góry. Wtedy zdajesz sobie sprawę, jak rozległa i pusta jest Jura i jaką magię tworzy.
10-letni single malt wytwarzany jest z jęczmienia. Jego obróbka kończy się powstaniem zacieru. Proces produkcji tego wytworu obejmuje namaczanie ziarna, suszenie go i zacieranie w kadziach z gorącą wodą, gdzie dochodzi do uwolnienia naturalnych cukrów.
Zacier powstały ze słodu jęczmiennego w kolejnych etapach poddawany jest fermentacji i destylacji. Proces fermentacji odbywa się w kadziach fermentacyjnych, do których dodawane są drożdże odpowiedzialne za przekształcenie cukrów i wytworzenie alkoholu o mocy około 9%. Destylacja to etap bardziej skomplikowany i wymagający specjalistycznej wiedzy gorzelniczej – szczególnie, że składa się z dwóch części. Najpierw mikstura destylowana jest w mniejszym, a później większym alembiku. Gorzelnia Jura szczyci się tym, że korzysta z jednych z najwyższych alembików w Szkocji, o wysokości 7 metrów. W destylatorach o kształcie cebuli podgrzewany jest płyn, co skutkuje rozdzieleniem go na warstwy. W kolejnych etapach wykorzystywana jest tylko konkretna warstwa wytrąconej cieczy. W odpowiednim czasie przychodzi pora na beczkowanie. 10-letnia whisky Jura leżakuje dekadę w klasycznych beczkach z białego dębu amerykańskiego po bourbonie, a finiszuje w beczkach po sherry. Ten rodzaj beczek nadaje trunkowi słodyczy i miłej, owocowej struktury.
Destylarnia Jura w swojej ofercie posiada bardzo zróżnicowane single malty. Jedne z nich są bardziej torfowe, inne owocowe, delikatne czy też mniej lub bardziej wytrawne. 10-letnia Jura to pozycja dość finezyjna, o zbilansowanej słodyczy i nieinwazyjnym stopniu nut torfowych, dymnych.
Barwa: jasny bursztyn;
Aromat: miodowy jęczmień, brzoskwinie w syropie, lekkie nuty dymu drzewnego;
Smak: z początku dość oleisty, nuty korzenne, elementy waniliowe, rodzynki w czekoladzie;
Finisz: delikatnie dymny;
10-letnia Jura jako szkocki single malt powinna być degustowana bez zbędnych dodatków. Warto jednak pomyśleć o dodaniu do trunku paru kropli wody, które otworzą wachlarz smaków i aromatów jeszcze szerzej. Nie jest to jednak whisky bardzo mocno torfowa, więc śmiało może być wykorzystana przez wielbicieli drinków. Klasyka barów, czyli Whisky Sour to jedna z propozycji.
Trunek destylarni z wyspy Jura sprzedawany jest w kultowych już butelkach o zaokrąglonych krawędziach. Ich kształt nie jest przypadkowy – szkło zostało zaprojektowane w taki sposób, aby przetrwać w całości podróże statkiem po szalejącym Atlantyku na inne wyspy. Etykieta 10-letniego single malta przybrała czarne i pomarańczowe kolory. Informuje o najważniejszych cechach produktu: objętości szkła, mocy alkoholu, typie trunku i beczek użytych do maturacji, miejscu produkcji, a nawet zaznacza rok powstania gorzelni Jura. Single malt sprzedawany jest w ozdobnej tubie w kolorze miedzianym.
Flagowa propozycja szkockiej destylarni podejdzie większości fanów whisky typu single malt. W porównaniu z innymi pozycjami marki 10-letnia Jura nie jest mocno torfowa i dymna, co czyni ją automatycznie bardziej przystępną dla większego grona smakoszy. Ta szkocka whisky w niewygórowanej cenie to coś, czym warto obdarować bliską osobą, ale również siebie samego. Stanowi świetną opcję na zimowy wieczór, kiedy za oknem hula wiatr i trwa śnieżyca. Szklaneczka bursztynowego single matla rozgrzeje podniebienie, ciało i serce.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | 10Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 79.5 |