Dlaczego warto kupić whisky Glengoyne 17 years old?
- Najdłużej, bo niespełna 100 lat, właścicielem Glengoyne była firma Lang Brothers
- Funkcjonowała na rynku od końca XX wieku do 2012 roku (zastąpiona przez wersję 18-letnią)
- Pełna, gładka, dużo słodyczy, toffi, czekolada, kakao, orzechy, do tego czerwone jabłka, pomarańcze, ciemne owoce, wanilia, dąb i odrobine pikantne przyprawy
- Stworzona z nietorfowych destylatów leżakowanych przez 17 lat w beczkach po sherry Oloroso, w tym w dużej mierze typu first fill
- Butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- Gratka dla kolekcjonerów – już nie produkowana!
- Wielokrotnie nagradzana, m. in. złotymi medalami na International Spirits Challenge w 1999 i 2005 roku
Nazwa destylarni Glengoyne pochodzi od *gaelickiego słowa 'Glenguin', tłumaczonego na 'Glen of the Wild Geese', co oznacza ‘Dolinę Dzikich Gęsi’. Gorzelnia od 2003 roku należy do firmy Ian Macleod Distillers Ltd, do której należą marki Glengoyne Single Malt oraz Langs Blended Whisky.
17-letni Glengoyne o mocy 43% to powoli biały kruk na rynku whisky. Ostatnie partie tej whisky pojawiły się w 2012 roku, zastępując dotychczasową 18-letnią edycje tej whisky. To whisky wielokrotnie nagradzana – była ponoć jedną z ulubionych whisky załogi destylarni.
Południowo-zachodni skraj regionu Highland, 20 km na północ od Glasgow, w okolicy jeziora Loch Lomond, na wzgórzu będącym wygasłym wulkanem – to tutaj znajduje się opisywana destylarnia, ciesząca się opinią jednej z najpiękniejszych w Szkocji. Gorzelnia Glengoyne założona została w 1833 roku, przez lokalnego rolnika, George Connella. Produkcję alkoholu rozpoczął już ponad dekadę wcześniej, na farmie Burnfoot, od której zaczerpnął nazwę dla nowego ‘przedsiębiorstwa’ – Glenguin of Burnfoot. W 1861 roku nazwę zakładu zmieniono na Glenguin, a następnie, w 1906 roku na Glengoyne. Wtedy też gorzelnia została wykupiona przez firmę Lang Brothers. Destylarnia jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, by w 2003 zostać zakupioną przez Ian MacLeod Distillers, za kwotę 7,2 miliona funtów.
Obecnie Glengoyne to niewielka destylarnia, której moce produkcyjne wynoszą niewiele ponad milion litrów alkoholu w skali roku. Produkcja odbywa się przy wykorzystaniu 6 tradycyjnych kadzi fermentacyjnych, wykonanych z sosny oregońskiej oraz trzech miedzianych alembików. Woda do produkcji pochodzi z jeziora Loch Carron. Do chłodzenia wykorzystywane są wody potoku Glengoyne Burn. Obecnie w destylarni wykorzystywana jest szkocka odmiana jęczmienia Concerto. Co charakterystyczne, słód jęczmienny w Glengoyne suszony jest wyłącznie gorącym powietrzem, bez użycia torfu. Kolejną cechą wyróżniającą whisky z Doliny Dzikich Gęsi jest powolna fermentacja, trwająca niemalże 60 godzin. Bardzo powolny proces destylacji przekłada się na wyjątkowo delikatny, owocowy charakter destylatu. Do zestawienia Glengoyne 17 wykorzystywano minimum 30-40% destylatów, które dojrzewały w beczkach po sherry pierwszego oraz drugiego napełnienia.
Położenie geograficzne samej destylarni, na pograniczu dwóch szkockich regionów Lowlands i Highlands, to kolejna ciekawostka na jej temat. Według zwyczajowej kwalifikacji Glengoyne to whisky z regionu Highlands, jednak jej niezwykle łagodny, owocowy charakter jest zdecydowanie bardziej zbliżony do destylatów z rejonu Lowlands. Jednoznaczna odpowiedź dotycząca pochodzenia whisky nie jest prosta – umowna linia (szosa) dzieląca dwa wspomniane regiony przebiega dokładnie przez tereny gorzelni...
Kolor: ciemny bursztyn;
Zapach: sok jabłkowy, słodkie pomarańcze, delikatnie cytrusowa. Wyraźne nuty karmelu i wanilii.
Smak: podążający za zapachem – krągły i pełny z przewagą początkowej słodyczy (jabłka, pomarańcze, mango) powoli odsłaniający stronę wytrawną – orzechy, delikatna dębina.
Finisz: średniej długości, przyjemnie wytrawny z nutą skoszonej trawy
Prezentowana tutaj 17-letnia Glengoyne charakteryzuje się ‘starym’ designem. Jedynym elementem, który pozostał niezmienny to kształt butelki – smukły, z wyraźnym przewężeniem przy szyjce. W górnej części butelko znajduję się przetłoczenie z datą powstania destylarni – rokiem 1833. Poniżej znajduję się główna etykieta utrzymana w stonowanych kolorach i zawierająca informacje odnośnie wieku, zawartości alkoholu oraz krótką historię edycji. Całość zapakowana jest w gustowną, czerwono-brązową tubę.
Najwolniejsza destylacja w Szkocji, suszenie słodu wyłącznie gorącym powietrzem to nie tylko recepta na niezwykle delikatny i owocowy destylat, ale jak się okazuje również klucz sukcesu Glengoyne. Potwierdzeniem tego są liczne medale, którymi nagrodzono tę edycję, m.in. podwójny złoty medal na World Spirits Competition w San Francisco w latach 2003 oraz 2005 oraz złote medale na International Spirits Challenge w latach 1999 i 2005. Zdecydowanie warto przekonać się samemu o jakości tej whisky! Posiadamy jeszcze ostatnie sztuki, zapraszamy.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | GLENGOYNE |
Wiek | 17Y |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 86 |