Amerykańska marka Michter's chętnie wspomina, że „kontynuuje spuściznę pierwszej amerykańskiej odmiany whisky żytniej z pierwszej amerykańskiej firmy produkującej whisky”. Ten dziesięcioletni wypust, butelkowany z mocą 46% alkoholu, pod ciemnobursztynową szatą skrywa zestaw smaków i aromatów, wśród których dominują akcenty mięty, tytoniu, migdałów, wanilii i grzanki z masłem.
Pensylwania była liderem w destylacji whisky w XIX wieku ze swoimi trzema tysiącami w pełni funkcjonującymi destylarniami w całym stanie. Niestety przemysł został mocno dotknięty przez prohibicję. Wszystkie destylarnie w Pensylwanii zamknęły swoje podwoje w 1919 roku i nigdy nie zostały ponownie otwarte. Cóż… wszystkie oprócz jednej. Michter’s Distillery, przez dziesięciolecia znana jako Bomberger’s, słynęła z whisky żytniej przygotowywanej według tej samej receptury od pokoleń. Pierwsza destylacja rozpoczęła się w 1753 roku. Bracia John i Michael Shenk założyli gorzelnię, aby zwiększyć zyski z upraw kukurydzy, żyta i jęczmienia. Abe Bomberger kupił destylarnię w 1861 roku, która działała aż do 1919 roku, czyli do prohibicji. Czasy prohibicji zakończył rok 1933, a nieruchomość odbiła się od kilku właścicieli, którzy utrzymywali firmę na powierzchni do 1975 roku, kiedy to trafiła w ręce lokalnych biznesmenów. Lou Forman został prezesem gorzelni i zmienił nazwę destylarni na „Michter’s”, łącząc imiona swoich dwóch synów Michaela i Petera, jednocześnie nadając jej „holenderskie” brzmienie – pasujące do historycznego obszaru destylarni.
Mając na uwadze przeszłość destylarni i tradycję, Forman i inni właściciele zastosowali ten sam przepis na kwaśny zacier, co pierwotni założyciele, Michael i John Shenk. Whisky żytnia równi się od bourbona pod wieloma względami, a największa różnica tyczy się palety smakowej. Bourbon to słodki i raczej delikatny alkohol, podczas gdy żytnia oferuje mocniejsze i dość pikantne akcenty. Żyto jest dość charakterystycznym ziarnem i jeśli chodzi o whisky, może być dość polaryzujące. Ludzie albo ją kochają, albo nienawidzą ze względu na tę pikantną cechę. Whiskey żytnia zawiera w swojej formule co najmniej 51% zacieru na bazie żyta i dojrzewa w zwęglonych beczkach z dębu.
10-letni Michter's Kentucky Straight Rye to przyjemne, kremowe akcenty melasy i migdałów w komplecie z bardziej wyrazistym żytem i orzeźwiającą mięta.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: mięta, liść tytoniu i migdały;
Smak: lekko zwęglona grzanka z mlekiem, cynamon, goździki i melasa;
Finisz: miodowy i długi;
Żytnia whisky wbrew pozorom świetnie nadaje się do alkoholowych koktajli. Jej pikantny smak wzmocni każdego drinka i nada mu niezastąpionego charakteru. 10-letnią żytnią dobrze pić również bez dodatków lub w skromnym akompaniamencie dwóch kostek lodu. Dla poznania dokładniej palety smaków i aromatów, dodajcie do whisky dwie krople wody. Najlepszym szkłem do degustacji będzie niska szklanka typu tumbler, specjalistyczny kieliszek lub klasyczny kieliszek do wina białego.
Charakterystyczny dla wszystkich wypustów marki Michter's, rysunek alembiku umieszczony w samym centrum etykiety, to właściwie jedyny element ozdobny w prezentacji whisky – chyba, że weźmiemy również pod uwagę tradycyjny design etykiety, przypominający nieco wiekowe papiery prosto z archiwum. Ta żytnia ma klimat! Całość dopełnia ciekawa forma butelki wykonanej z gładkiego szkła.
Pikantny i jednocześnie przyjemnie słodki 10-letni Michter's to propozycja dla wielbicieli niecodziennych rozwiązań. Żytnia whisky dojrzewająca przez dekadę sprawdzi się zarówno podczas grupowych spotkań, jak i w spokojny wieczór spędzany w pojedynkę z dobrą książką. Degustując złocisty dram warto pomyśleć, że właśnie tak smakowała whisky wieki temu.
Kraj | USA |
---|---|
Rodzaj whisky | Bourbon Whiskey |
Marka | MICHTER'S |
Wiek | 10Y |
Zawartość alkoholu | 46.4 |
Pojemność | 0.7L |