Dlaczego warto kupić japońską whisky Nikka Gold & Gold Kabuto Samurai edition?
- Firmę Nikka Distilling Co. Ltd. stworzył uznany za ojca japońskiej whisky Masataka Taketsuru
- Debiutowała w 1968 roku z przeznaczeniem wyłącznie dla japońskiej sieci Travel Retail
- Gładka, łagodna, dużo słodyczy, toffi, wanilia, karmel, ciasteczka miodowe, gruszki, czekolada, słodkie wypieki, brązowy cukier, odrobina dymu, cynamonu i imbiru
- Stworzona w gorzelni Yoichi z destylatów wytwarzanych w tradycyjnych alembikach (pot still) i kolumnach destylacyjnych (coffey still)
- Butelkowana z mocą alkoholu 43% ABV
- Znakomita na wyjątkowy prezent!
- Nazwa Kabuto oznacza „Hełm”, co jest prostym nawiązaniem do przybrania butelki w samurajską zbroję wraz z hełmem właśnie
- Świetna pozycja dla kolekcjonerów – obecnie wycofywana z rynku!
Opowieść o gorzelni Nikka Whiskey to tak naprawdę opowieść o młodym Japończyku, który w 1918 roku postanowił samotnie wyjechać do Szkocji, by nauczyć się produkcji prawdziwej whisky. Był nim Masataka Taketsuru, założyciel Nikka Whiskey, znany jako ojciec japońskiej whisky. Masataka, pochodzący z rodziny o długiej tradycji parzenia sake, zawsze pragnął się wyróżnić, dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja chętnie wyjechał do Szkocji i zapisał się na University of Glasgow, by studiować chemię, a następnie odbyć praktykę w trzech szkockich destylarniach. Miał on niezwykłe szczęście iż mógł uczyć się z pierwszej ręki od rzemieślników w takich gorzelniach, jak Longmorn w Speyside, James Calder w Bo'ness, Hazelburn w Cambeltown. Te trzy miejsca nauczyły go produkcji zarówno whisky single malt, whisky grain, jak i blended. Wrócił do kraju z dwoma zeszytami wypełnionymi szczegółowymi opisami każdej części produkcji, które później stały się pierwszym przewodnikiem po produkcji whisky w Japonii.
W roku 1920 Masataka wrócił do Japonii wraz z żoną, Szkotką, Jessie Robertą. Niestety po powrocie okazało się, że firma, która zainwestowała w podróż Masataki do Szkocji, by móc później zatrudnić go jako gorzelnika, porzuciła plan produkcji prawdziwej whisky z powodu recesji po I Wojnie Światowej. W tym miejscu po raz kolejny uśmiechnęło się do niego szczęście, ponieważ inna firma, Kotobukiya Limited (dziś znana jako koncern Suntory), szukała właśnie osoby do kierowania produkcją whisky. Będąc jedynym w tym czasie Japończykiem znającym tę sztukę rozpoczął pracę w firmie w 1923 roku od kierowania budową destylarni Yamazaki. To w tym miejscu spędził pierwsze lata pracy jako Mistrz Gorzelnik.
Po 10 latach postanowił otworzyć własną gorzelnię z planem produkowania idealnej whisky. W 1934 roku zbudował swoją pierwszą destylarnią w mieście Yoichi na Hokkaido, w miejscu o dość niewygodnej lokalizacji, jednak doskonałej do produkcji whisky. Pod wieloma względami, takimi jak chłodny klimat, rześkie powietrze i odpowiedni poziom wilgotności powietrza, miejsce to przypominało Japończykowi Szkocję. Produkcję rozpoczęto od tworzenia napojów jabłkowych pod nazwą „Dai Nippon Kaju”. Pierwszą kadź zacierną, zaprojektowaną przez samego Masatakę, zainstalowano w 1936 roku i wtedy też rozpoczęto produkcję destylatów. Pierwsza whisky marki Nikka Whiskey pojawiła się w 1940 roku.
Dziś firma dysponuje dwoma destylarniami, w różnych częściach Japonii. Pierwszą, założoną przez Masatakę destylarnię Yoichi charakteryzuje klimat zbliżony do szkockiego z rześkim powietrzem, wilgotnością i chłodnymi temperaturami. Do dziś whisky produkowana w tym miejscu tworzona jest za pomocą destylacji opalanej węglem, niezwykle rzadko spotykanej, ponieważ trudno jest kontrolować temperaturę i wymaga wysoko wykfalifikowanych rzemieślników. Jest to jednak tradycja, którą gorzelnicy chętnie kultywują, ponieważ właśnie to stwarza wyrazistość i prażone nuty whisky single malt od Nikka. Drugą destylarnią jest założona w roku 1967 Miyagikyo, leżąca w pięknej dolinie w północnych górach. Impulsem do powstania gorzelni właśnie w tym miejscu była wyjątkowo czysta i pyszna woda, którą Masataka spróbował z przepływającej rzeki, a która dziś stanowi główne źródło produkcji.
Założyciel dążył do stworzenia całkowitego kontrastu między Yoichi Distillery i Miyagikyo Distillery. Rozróżnia je odmienne terroir oraz różne metody destylacji. Kotły Miyagikyo są znacznie większe niż te w Yoichi i mają odmienne kształty. Te alembiki są ogrzewane pośrednią parą w znacznie niższej temperaturze, która umożliwia wolniejszą destylację. Ta destylarnia produkuje zarówno whisky single malt, jak i grain.
Seria Gold & Gold zadebiutowała na rynku w roku 1968, zwiastując wejście marki do klasy Premium. Oryginalną nazwą była „Shirobin”, oznaczająca „biały”, pomimo iż jej etykieta była czarna. Samurai Edition to whisky przeznaczona jedynie do japońskiej sieci Travel Retail.
Nikka G&G Kabuto tworzona jest z destylatów z gorzelni Yoichi, produkowanych w tradycyjnych alembikach i kolumnach destylacyjnych.
Kolor: jasno-bursztynowy;
Nos: słodki; brązowy cukier, toffi, wanilia, azjatycka gruszka, mleczna czekolada, karmel, imbir, przyprawy korzenne, miód,
Smak: delikatny; toffi, karmel, jagody, rodzynki, biszkopty, cynamon, skórka cytryny, kandyzowany imbir, miód, goździki, pieprz, nuta torfowego dymu,
Finisz: długi; pieprz, orzechy, słodka gruszka, dym, cynamon, jagody, imbir;
Nikka G&G Kabuto to jedna z tych whisky, którą doświadczeni smakosze rozkoszują się w profesjonalnych kieliszkach do degustacji podczas spokojnego towarzyskiego spotkania w niewielkim gronie. Nic w tym dziwnego, bowiem właśnie w ten sposób, bez zbędnych dodatków, smakuje najlepiej. Doda prestiżu nie tylko podczas spotkania samurajów, ale także podczas samotnej podróży wojownika.
Najprawdopodobniej ta niezwykle unikalna i wyjątkowa butelka zaczęła być produkowana pod koniec lat 70. XX wieku, zgodnie z trendem panującym w tym czasie na „nowatorskie kształty” butelek. Zdecydowanie jest to najciekawsza whisky, jaką można spotkać na rynku. Szyjka z korkiem oraz górna część butelki została ubrana w zbroję samuraja oraz hełm, które są odwzorowane na oryginalnej zbroi znanej z historii. Dolna część butelki ma zaokrąglony kształt i wykonana jest z jasnego szkła oraz ozdobiona okrągłą czarną etykietą. Na etykiecie znajdują się białe napisy: nazwa trunku, kolekcji i producenta oraz kilka informacji na temat whisky w kolorze białym, a także złoty logotyp marki ukazujący tradycyjne, japońskie, finezyjne zdobienia.
Jest to whisky stworzona z receptury skonstruowanej przez pierwszego Mistrza Gorzelnika w Japonii, która zarówno swoim charakterem, jak i wyglądem oddaje największą wyjątkowość. Doskonała dla znawców tematu, odważnych kolekcjonerów i wszystkich tych, którzy chcą się pochwalić zdobyczami w domowym barku.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | NIKKA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 43 |
Pojemność | 0.7L |