Dlaczego warto kupić whisky Nikka Black Clear 0,7 litr?
- Założyciel marki, Masataka Taketsuru, wiedze na temat produkcji whisky zbożowej zgłębiał w brytyjskiej gorzelni Wallace Paw w Bo’ness (region Lowland)
- Debiutowała w 1997 roku
- Lekka, gładka, harmonijna, subtelna, słód jęczmienny, wanilia, odrobina wiśni i ume, cytrusy, siano, dębina i nutka słodkiego dymu
- Stworzona z destylatów słodowych i zbożowych (pochodzących z gorzelni Yoichi i Miyagikyo) starzonych w klasycznych dębowych beczkach
- Butelkowana z nietypową, obecnie niedozwoloną dla whisky mocą alkoholu 37% ABV
- Świetna dla początkujących, w każdej postaci i na każdą okazję
- Ze względu na niedozwoloną, zbyt niską zawartość alkoholu zapewne zostanie wycofana z rynku – rarytas dla kolekcjonerów!
Nikka Black Clear o mocy 37% alkoholu to japoński blend zza oceanu doceniany szczególnie przez mieszkańców kraju góry Fuji. Premiera alkoholu odbyła się w 1997 roku. Była odpowiedzią na inne pozycje marki Nikka, charakteryzujące się niekiedy obecnością dymnych, torfowych nut – nigdy jednak tak intensywnych jak w przypadku szkockich whisky. Japończycy nie są dużymi fanami ziemnych smaków, a Nikka Black Clear gwarantujedelikatność i finezje wiśni, śliwek, kukurydzy i kwiatów w zamian. Pozycja łączy w sobie destylaty z dwóch gorzelni - Yoichi i Miyagikyo. Niska zawartość alkoholu sprawia, że przez wielu europejskich smakoszy jest dyskwalifikowana jako „prawdziwa” whisky. Nie warto się jednak sugerować mocą alkoholu, a skupić na jego walorach aromatycznych i smakowych. A są one niezwykle bogate!
Twórcą marki Nikka był Masataka Taketsuru. Mówi się, że to pierwszy Japończyk, który w pełni opanował sztukę produkcji whisky. Stało się to podczas jego wyjazdu do Szkocji w celu odkrycia tajemnic bursztynowego płynu i przeniesienie ich na rynek azjatycki. Masataka podjął w Europie studia chemiczne na Uniwersytecie w Glasgow, a następnie odbył praktykę w trzech szkockich destylarniach. W 1934 roku otworzył swoją pierwszą destylarnię w Yoichi w Japonii, rejonie podobnie wilgotnym i zimnym co tereny Highland w Szkocji. Taketsuru wziął z natury to, co niezbędne do wytworzenia whisky – rześkie, czyste powietrze i świeżą wodę z pobliskich rzek. Bliskość morza jest jedną z charakterystycznych cech Yoichi. Morska bryza nadaje whisky słoną nutę podczas dojrzewania. Marzeniem Masataki było zróżnicowanie swoich destylatów w jak największym stopniu, dlatego też już w 1967 roku eksplorował północną część wyspy, aby odszukać perfekcyjne miejsce na postawienie kolejnej gorzelni – Miyagikyo. Szczęście chciało, że mężczyzna znalazł dolinę otoczoną górami, sąsiadującą z dwoma rzekami. Dzisiaj destylarnia Miyagikyo szczyci się produkcją whisky słodowej, Yoichi natomiast jest bardziej znana z destylatów zbożowych. Połączone razem, różne destylaty tworzą trunek Nikka Black Clear.
Perfekcyjny zacier wymaga specjalnego przygotowania. Proces rozpoczyna się od namoczenia ziaren jęczmienia lub innych zbóż, takich jak kukurydza. Wówczas ziarna stymulowane są do kiełkowania. W odpowiednim czasie rozpoczyna się ich suszenie – torfem lub metodą podłogową. Nikka Black Clear wykorzystuje zboża suszone głównie metodą podłogową, co determinuje brak nut mocnego dymu w finalnym smaku trunków. Kolejnym etapem jest zmielenie i zatarcie wytworu w kadzi zaciernej. Nie zapominajmy również o istocie wody w całym procesie. Lokalizacja obydwu destylarni nie była przypadkowa. Doświadczony już wówczas w gorzelnictwie twórca marki wiedział, jak istotne jest sąsiedztwo źródła z krystaliczną wodą.
Ostygły nieco zacier w kolejnym etapie przechodzi fermentację, czyli jest mieszany z wodą i podgrzewany do temperatury około 65 stopni. Wówczas drożdże, żywiące się cukrami, produkują z nich alkohol o mocy około kilkunastu procent. Kolejna jest dość niezwykła destylacja. Destylarnia Yoichi do dzisiaj stosuje rzadko już spotykaną metodę opalania węglem, która wymaga ogromnego doświadczenie pracowników. Destylacja w zakładzie Miyagikyo wyróżnia się natomiast użyciem większym alembików o ciekawym kształcie. Charakterystyczny jest destylator ciągły, zwany Coffey Still, od nazwiska jego wynalazcy. Masataka zapoznał się z Coffey Still w czasie swojej przygody w Szkocji i sprowadził go do Japonii w latach 60. Japończyk docenił fakt, że Coffey Still jest w stanie zachować pełnie ziarnistych smaków.
Japońska whisky typu blend, Nikka Black Clear, to przykład idealnie wyważonego i przemyślanego zestawienia różnych destylatów o indywidualnych cechach. Producent nie zdradza które i w jakim wieku destylaty zostały ujęte w recepturze trunku. Pewne jest jednak, że leżakowały w dębowych beczkach, które nadały im delikatnej tekstury, zanim je zabutelkowano.
Delikatna whisky polecany szczególnie dla początkujących smakoszy bursztynowych alkoholi. Bądźmy gotowi na nuty kwiatowe, połączone z owocowymi akordami śliwek i wiśni i elementami kukurydzianych smaków.
Barwa: jasny złoty;
Aromat: owoce i masło, melasa, płatki drożdżowe;
Smak: wiśnia, słodka śliwka, brązowy cukier, ciastka;
Finisz: niedługi, mocno śliwkowy, delikatny;
Niemocny jak na whisky, bo 37-procentowy japoński blend aż prosi się o wykorzystanie w drinku! Pozycja marki Nikka pozostawia ogromne pole do popisu i skłania do otwarcia książki barmańskiej z przepisami na koktajle. Jako niezwykle delikatny smakowo trunek, świetnie sprawdzi się zarówno z colą, sokiem pomarańczowym, jabłkowym, jak i Spirtem czy każdą inną sodą. Warto użyć go w klasycznych drinkach: Whisky Sour, Mint Julep, Manhattana i Old Fashioned. Masz ochotę na coś ciepłego i rozgrzewającego? Nie ma problemu! Nikka Black Clear dobrze smakuje w połączeniu z miodem, cynamonem, gorącą wodą i goździkami.
Butelka Nikka Black Clear jest dość wysoka i smukła, a jej szkło ozdobnie żłobione wzdłuż. Etykieta przybrała czarne złote i białe kolory, a wzrok najbardziej przyciąga wizerunek mężczyzny o rudej czuprynie, nazwany „królem blenderów”. Postać trzyma w ręku szklankę, prawdopodobnie wypełnioną whisky i raczy się jej aromatem. Rude włosy mogą wskazywać na to, że jest to szok. Czyżby to ukłon Masataki w stronę kraju, w którym zdobył całą gorzelniczą wiedzę? Butelka zawiera najpotrzebniejsze informacje o cechach produktu: objętości butelki, mocy i typie trunku.
Nikka Black Clear to świetny początek. Czego? Wszystkiego! Początek przygody z blended whisky, początek wieczoru i początek znajomości. Warto mieć go pod ręką, gdy odwiedzi nas grupa spragnionych znajomych. Będziemy mogli zaproponować im wymarzonego drinka. Mimo niezwykłej finezji trunek zachowuje charakter dzięki nutom śliwek i wiśni. Doceniany w Japonii, zasługuje również na uwagę w Polsce. Niższa niż w przypadku standardowej whisky zawartość alkoholi czyni pozycję bardziej przystępną smakowo i elastyczną w wykorzystaniu.
Kraj | Japonia |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | NIKKA |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 37 |
Pojemność | 0.7L |