Teeling Whiskey to single malt whisky prosto z Dublina, stolicy Irlandii. Butelkowana z mocą 46% dojrzewała wcześniej przez okres co najmniej 3 lat w mieszance dębowych beczek pięciu rodzajów: po sherry oraz po winach Porto, Madera, White Burgundy i Cabernet Sauvignon. Najstarszy słód tej pozycji został wydestylowany w 1991 roku. Luksusowy trunek, zaprezentowany w 2014 roku, oferuje świetny stosunek jakości do ceny oraz intensywnie owocowe nuty, przechodzące w białą czekoladę i cynamon.
Szeroka gama produktów marki Teeling Whiskey powstaje w Teeling Distillery, gorzelni założonej w samym sercu Dublina w 2015 roku. Warto zaznaczyć, że niegdyś stolica Irlandii była uznawana za światową mekkę whisky, jednak ostatnia destylarnia w tym mieście przestała działać w 1976 roku. Bracia Jack i Stephen Telling zdecydowali się na nowo przywrócić zapomniany klimat miasta, rozpoczynając produkcję bursztynowych trunków, inspirując się jednocześnie biznesem ich ojca – właściciela i założyciela Cooley Distillery. Gorzelnia powstała w symbolicznym miejscu, w którym niegdyś członek rodziny Teeling założył gorzelnię na Marrowbone Lane w 1782 roku. Symbol marki, feniks wznoszący się z alembiku, symbolizuje odrodzenie marki na nowo.
Pewne źródło głoszą, że whisky wymyśliła Irlandia. Teraz Szkocki zapewne nie zgodzą się z tą teorią, jednak z najwcześniejszych historycznych zapisów wynika, że to irlandzcy misjonarze odkryli destylację podczas swoich podróży, jakieś 1500 lat temu. Po powrocie do kraju wystawili swoje nowe nabyte umiejętności na próbę, ale zamiast destylować perfumy, znaleźli lepsze zastosowanie dla nowo-poznanego technologicznego procesu. Irlandzka whiskey od dawna była bardzo znana na całym świecie, ciesząc się dużym powodzeniem już od XVI wieku. W szczytowym okresie pod koniec XIX wieku na wyspie znajdowało się 88 licencjonowanych gorzelni (dodajmy do tej liczby kilka zer, jeśli mamy uwzględnić nielegalnie działające zakłady). W XX wieku jednak wszystko uległo zmianie. W 1914 roku świat był w stanie wojny i pojawiły się ograniczenia w dostawie jęczmienia i węgla. Te trudne czasy okazały się niezwykle niefortunne dla irlandzkich producentów whisky. Klienci z pozostałych terenów Wielkiej Brytanii zaczęli uważać whiskey za napój „buntowniczy” i rezygnować z jego konsumpcji. Oliwy do ognia dodało wprowadzenie prohibicji w Stanach Zjednoczonych, a tym samym jeszcze większe ograniczenie rynku zbytu. Z czasem liderem w produkcji whisky stała się Szkocja, a irlandzkie umiejętności powoli odchodziły w niepamięć. Dopiero pod koniec lat 80. nastąpił zwrot, a od tego czasu gorzelnie na nowo powstają w całym kraju.
Teeling Whiskey destylowana jest tylko i wyłączone z ziaren jęczmienia. Złote ziarno jest bazą pod produkcję zacieru, który powstaje poprzez namoczenie, wysuszenie, zmielenie i zatarcie ziarna. Powstały wytwór gotowy jest na fermentację i destylację. Najstarszy słód tej pozycji został wydestylowany w 1991 roku. W końcu destylat ląduje w dębowych beczkach po sherry oraz po winach Porto, Madera, White Burgundy i Cabernet Sauvignon. Beczki, które mieściły wcześniej wino, pozostają nasiąknięte jego aromatami i znacznie wpływają na walory sensoryczne whisky. Ostatnim etapem jest zabutelkowanie trunku z mocą 46%.
Single malt Teeling Whiskey oferuje wszystko to, co najlepsze whisky może wyciągnąć z dębowych beczek nasączonych wieloma rodzajami wina. W zróżnicowanych wachlarzu smaków i aromatów znajdziemy akcenty cynamonu, białej czekolady, a nawet truskawek.
Barwa: złoto;
Aromat: białe winogrona, słód, biała czekolada;
Smak: elegancki, cynamon, biały pieprz, lekko kwiatowy;
Finisz: truskawki i śmietana, wyrazisty i długi;
W kwestii degustacji rekomendujemy klasyczną formę. Irlandzkiego single malta najlepiej testować bez dodatków lub z paroma kroplami wody. Zwróćmy uwagę na szkło, z którego pijemy whisky – najlepiej byłoby robić to w specjalistycznym kieliszku lub szklance typu tumbler. Kolejno skupmy się na barwie, aromacie, smaku i finiszu. Doceńmy każdy moment degustacji i zanurzmy się w obfitych, a czasem nawet nietypowych połączeniach.
Butelka irlandzkiej whiskey przybrała delikatnie obły kształt. Jej szyjka jest średniej długości i została zakończona czarną zakrętką. Grafik zdecydował się zdominować design butelki barwą głębokiej czerni. Czarnym kolorem charakteryzuje się zarówno szkło, jak i sama etykieta. W samym jej centrum znajdziemy symbol marki, czyli odradzającego się feniksa. Ptak symbolizować ma powrót marki do gry po wielu dekadach. Białe i złote napisy współgrają z mniejszą, umieszczoną niżej, beżową etykietą. Na niej znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat produktu – jego moc, rodzaj, miejsce produkcji, numer partii, a także podpis mistrza gorzelni. Trunek pakowany jest w wysoką tubę, spójną z butelką.
Na palcach obydwu rąk ledwo zliczyć można ilość złotych medali, jakimi został wyróżniony single malt Teeling Whiskey. Trunek zajął pierwsze miejsce w takich konkursach jak San Francisco World Spirits Competition, Wizards of Whisky Awards, The Irish Whisky Masters oraz World Whiskies Awards. Bogata w głębokie i owocowe smaki pozycji została doceniono zarówno przez krytyków i specjalistów, jak i amatorów. Czekamy na Twoj werdykt!
Kraj | Irlandia |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | TEELING |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 46 |
Pojemność | 0.7L |