Dlaczego warto kupić whisky Ballantine's Finest?
- George Ballantine swój pierwszy sklep spożywczy otworzył mając zaledwie 19 lat!
- Debiutowała w 1910 roku!
- Miękka, wszechstronna, aromatyczna, dużo słodyczy toffi, karmelu, krówek, miodu, wanilii oraz jabłek, gruszek, akcentów zbożowych, dębu i lekkiej nuty torfu
- Stworzona z co najmniej 3-letnich destylatów słodowych i zbożowych leżakowanych w klasycznych beczkach z dębu amerykańskiego
- Whisky uniwersalna, doskonała w każdej postaci i na każdą możliwą okazję
- Najpopularniejsza w Europie i jedna z najlepiej sprzedających się whisky na świecie
- Wielokrotnie nagradzana, m. in. niebotyczną wręcz notą 96 punktów przez Jima Murraya w jego Whisky bible
- Butelka 4,5L idealna na imprezę
Ballantine's jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych szkockich blendów na świecie. Statystyki mówią, że bije rekordy sprzedaży w Europie. Szkocki trunek szczyci się niewymuszonym, bardzo dostępnym smakiem, który zadowoli każdego. Oferta marki Ballentine's jest bardzo rozbudowana: oferuje bowiem wiele odmian o różnym wieku. Trzonem wszystkich wariantów jest oczywiście klasyczny i kultowy Ballantine's Fine.
Historia firmy rozpoczyna się w 1827 roku, kiedy to młody George Ballantine zakłada firmę. W kolejnych latach wiedzą gorzelniczą dzieli się ze swoimi synami: Jerzym II, Archibaldem i Danielem, oraz z wnukiem Georgem III. Idealnie pasuje tutaj powiedzenie: „w grupie siła”, bowiem to lata wspólnej, rodzinnej pracy nad alkoholem idealnym sprawiły, że szkocki blend osiągnął taki sukces. W roku 1895 sama królowa Wiktoria nagrodziła markę królewską gwarancją jakości, co oczywiście jeszcze bardziej rozwinęło interes i zwiększyło sprzedaż, a także zaświadczyło o wysokim standardzie whisky. Pierwsza butelka Ballantine's Finest wyprodukowana została w 1910 roku.
Kolejni blenderzy marki dbali o jej nieustanny rozwój i realizowali pomysły wytwarzania coraz to nowych produktów, różniących się wiekiem, smakiem i aromatem. Rodzina Ballentine nabrała wiatru w żagle, a kolejno Georgre Robertson, Jack Goudy, Robert Hicks i Sandy Hyslop obrali odpowiedni kurs i wypuścili markę na otwarte morze.
Szkocka whisky musi spełniać szereg wymagań prawnie uregulowanych w oficjalnym dokumencie wydanym przez Zjednoczone Królestwo Scotch Whisky Regulations 2009. Po pierwsze wytwarzanie trunku powinno odbywać się na terenie Szkocji. Leżakowanie konieczne jest w dębowych beczkach nie większych niż 700 litrów i trwać nie mniej niż 3 lata. Alkohol ma być produkowany z jęczmienia słodowego lub zbóż i wody oraz nie może zawierać dodatków, poza karmelem. Minimalna moc trunku powinna wynosić 40%.
Ballantine's spełnia oczywiście oficjalne warunki, które pozwalają nazywać go prawdziwą, szkocką whisky. Popularna pozycja wśród złotych trunków to blend słodowo-zbożowy. Zacier do produkcji wytwarzany jest głównie ze słodu jęczmiennego z dodatkiem innych niesłodowanych i słodowych zbóż. Alkohol to mieszanka single maltów pochodzących z destylarni w regionach Speyside, Highlands i Lowlands. Kupażowanie odbywa się pod nadzorem specjalistów, którzy posiadają lata doświadczenia i praktyki w tworzeniu najlepszych zestawień smakowych i aromatycznych.
Pierwszym krokiem produkcji szkockiej whisky jest słodowanie, czyli namaczanie ziarna jęczmienia, które po kiełkowaniu powinno zostać wysuszone, aby nie rosło dalej. Następnie przychodzi pora na mielenie i zacieranie. Kolejnym krokiem jest fermentacja przy użyciu drożdży, która zachodzi w kadziach wykonanych często z sosny oregońskiej lub stali nierdzewnej. Etap ten nie przekracza trzech dni. Podwójna destylacja, następny krok w procesie produkcji szkockiej whisky, odbywa się w miedzianych alembikach. Całość procesu wpływa na walory otrzymanego alkoholu, a nad wszystkim czuwa Stillman i to on decyduje o rozpoczęciu beczkowania. Czas maturacji wynosi minimalnie trzy lata. Im dłużej trunek leżakuje w dębowych beczkach, tym więcej smaku nabiera. Ostatnim etapem jest oczywiście butelkowanie.
Walory smakowe i aromatyczne trunku Ballantine's są niezwykle delikatne i finezyjne. Paleta doznań obejmuje subtelne akcenty. Na próżno szukać tutaj mocnych wrażeń. Szkocka whisky to pozycja zdecydowanie dla każdego.
Kolor: miodowo-złoty;
Smak: wyczuwalna słodycz dębu, miodowe i kwiatowe nuty;
Finisz: krótki, kwiatowy
Szkocka whisky stanowi świetną bazę pod wiele koktajli. Pierwszą propozycją będzie oczywiście standardowa mieszanka whisky z colą, która zarówno świetnie dopasuje się do whisky, jak i podbije jej walory smakowe. Dodatek skórki pomarańczy spotęguje doznania.
Ballantine's w formie lemoniady? To możliwe! Wysoka szklanka wypełniona lodem, whisky, limonkowym likierem, paroma kroplami Angostury, sokiem z limonki i cytryny – i mamy gotowy orzeźwiający koktajl na słoneczne, gorące dni.
Inną propozycją będzie skomponowanie whisky z syropem cukrowym, piwem imbirowym, kroplą Angostury, odrobiną soku z limonki i jagodami z wierzchu.
Ballentine's został opakowany w kwadratową butelkę z delikatnie owalnymi rogami. Szkło przybrało lekko brązową barwę. Kształt butelki został zaprojektowany podczas prohibicji w USA w taki sposób, aby trunek dało się swobodnie ukryć w teczce podczas nalotu policji. Beżowa etykieta informuje nas o zawartości butelki swoimi finezyjnymi napisami. Na samym dole widnieje litera „B” w formie tradycyjnej, woskowej, czerwonej foki kopertowej. Najbardziej charakterystyczny jest jednak herb marki. Jego historia warta jest opowiedzenia. W 1938 roku Lord Lew – czyli Wielki Lord Szkocji – przyznał szkockiej whisky to oznaczenie, prezentując tym samym osobistą sympatię do trunku. Herb prezentuje cztery istotne przy produkcji whisky elementy: strumień wody, dębowa beczka, jęczmień i alembik. Obok symboli widoczna jest flaga Szkocji i łaciński napis: „Amicus Humani Generis” - „przyjaciel rodzaju ludzkiego”. Cała forma prezentuje się bardzo tradycyjnie.
Szkocka whisky z pewnością posmakuje każdemu. Cechujący się delikatnością złoty trunek sprawdzi się w pojedynkę, jak i w formie koktajlu. Szklanka trunku Ballentine's będzie świetnym wyborem na rozpoczęcie miłego – lub szalonego – wieczoru z przyjaciółmi. W ciepłe lato w połączeniu z sodą i lodem zapewni ochłodzenie i orzeźwienie, natomiast zimą rozgrzeje podczas długiego, mroźnego wieczoru.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Blended |
Marka | BALLANTINE'S |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 4.5L |
Jim Murray | 96 |