Dlaczego warto kupić whisky Elements of Islay CI12 Single Malt?
- W 2002 roku Sukhinder Singh butelkuje swoją pierwszą beczkę whisky – tak powstaje seria niezależnych bottlingów pod wspólną marką The Single Malts of Scotland
- Debiutowała w 2019 roku
- Morsko-słodowa, sporo soli, dymu, asfaltu, do tego budyń, jabłka, rabarbar, kwaskowe cytrusy, a także intrygujące akcenty tytoniu, wędzonki, lukrecji i estragonu
- Stworzona z torfowego destylatu z 2011 roku, który leżakował przez ponad 7 lat dwóch beczkach typu refill po sherry
- Nie filtrowana na zimno, nie barwiona, butelkowana z naturalna mocą beczki 57,5% ABV
- Jest to dwunasta edycja whisky Caol Ila, limitowana do jedynych 1901 butelek
- Uzyskała notę 90 punktów na 100 możliwych w Whisky bible Jima Murraya
- Doskonała dla kolekcjonerów i koneserów torfowych whisky
Elements of Islay to niezależna linia butelkująca single malt whisky z destylarni ze szkockiej wyspy Islay. Tym razem mamy do czynienia z destylatem prosto z gorzelni Caol Ila, wyprodukowanym w roku 2011, leżakowanym przez siedem lat w beczkach po sherry. Limitowana seria 1901 butelek oferuje nuty soli morskiej, trawiaste akordy i ziołowe akcenty. Oznaczona jako „CL12” whisky zabutelkowana została z mocą 57,5% alkoholu.
Kolekcja Elements of Islay została zaprojektowana po to, aby odzwierciedlić charakter destylarni z wyspy Islay. Każdy z wypustów serii jest butelkowany z oryginalną mocą i niepoddany filtracji na zimno. Whisky jest produkowana w liczbie jednej beczki lub jako partie od pięciu do dwudziestu beczek. Nazwa wypustu odzwierciedla symbol chemiczny, CL – to chlor, a także skrót od pełnej nazwy. Liczba 12 natomiast to numer edycji.
Caol Ila to jedna z lżejszych whisky dostępnych na Islay. Jest również jaśniejsza w kolorze niż trunki z innych destylarni tych surowych terenów. Oferuje charakterystyczne kwiatowe i pieprzne nuty, które balansują akordy dymu z ogniska. Caol Ila jest również używana jako składnik blendu Johnnie Walker. Gorzelnia powstała w 1846 roku i jest największą z wszystkich dziewięciu zakładów na wyspie. Nazwa „Caol Ila” oznacza „Dźwięk Islay” w języku gaelickim.
Czysta woda źródlana używana w Caol Ila wypływa z pobliskiego Loch nam Ban. Obecnie gorzelnia należy do międzynarodowego przedsiębiorstwa Diageo, a jej zdolności produkcyjne są imponujące. Gorzelnia rocznie produkuje ponad 3 miliony litrów whisky.
Od 1974 roku Caol Ila pozyskuje swój słodowany jęczmień z Port Ellen. Słód jest wędzony torfem po drugiej stronie wyspy, w tym samym miejscu, w którym produkuje się słód dla Lagavulin. Niektórzy eksperci zauważają wyraźną różnicę w smaku Caol Ila przed i po rozpoczęciu stosowania przez destylarnię słodu Port Ellen. Uważają, że „nowsza” whisky jest lżejsza i czystsza niż jej poprzedniczka.
Destylarnia Caol Ila pracuje na sześciu miedzianych alembikach. Sala, w której odbywa się destylacja słynie z szyby na całą ścianę, przez którą specjaliści podczas pracy mogą spoglądać na foki wypoczywające nad brzegiem wody. Alembiki zostały zbudowane w latach 70. XX na wzór starszych. Maja kształt cebuli bez talii i posiadają długie, gibkie ramiona wyciągnięte w dół. Caol lla stosuje podwójną destylację.
Chociaż w destylarni nadal znajduje się trzypiętrowy magazyn, w którym przechowywana jest większość starszej whisky, obecnie większość whisky Caol Ila jest wysyłana na kontynent w cysternach, a następnie leżakowana i butelkowana w magazynie w Glasgow. Single malt dla serii Elements of Islay leżakuje przez siedem lat w beczkach po sherry, zanim zostanie zabutelkowana przez producenta.
Ziemiste smaki morskiej soli są idealnie równoważone przez słodycz owoców z sadu i kwasowość cytrusów. W single macie znajdziemy również kremowe elementy i akcenty tytoniu.
Barwa: gęste złoto;
Aromat: klasycznie torfowy i morski, sól, asfalt, zielone jabłko, rabarbar;
Smak: dymny, kremowy budyń, estragon i inne zioła, sucha trawa, cytrusy;
Finisz: tytoń, wędzonka, świeże zioła i grejpfrut;
Mimo, że single malt od Caol Ila nie jest wyjątkowo mocno torfowy, wciąż warto degustować go bez dodatków. Dla wzmocnienia smaków i aromatów można dolać do szklanki odrobinę wody, dosłownie dwóch lub trzech kropli. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu specjalistycznego kieliszka do whisky, wykorzystajmy klasyczną szklankę z grubym dnem typu tumbler.
Elements of Islay to spójna seria pod względem wyglądu butelek. Szkło jest obłe, pękate i ma niedługą szyjkę. Etykieta przypomina układ okresowy pierwiastków, czyli Tablicę Mendelejewa. „CL”, czyli chlor, to też skrót od nazwy gorzelni. Liczba 12 to natomiast numer edycji tej whisky. Na etykiecie nie pominięto informacji o oryginalnej mocy butelkowania. Swój podpis złożył również specjalista odpowiedzialny za whisky, Oliver Chilton.
Cała kolekcja Elements of Islay to świetny sposób na zapoznanie się z bogatą ofertą cudownej, szkockiej wyspy. Caol Ila Distillery prezentuje delikatniejszą stronę torfowego i dymnego klimatu tych terenów. Leżakowanie w beczkach po winie sprawiło, że słone nuty oceanu i wodorostów zostały zbalansowane przez głębokość owoców. Ten single malt to pozycja zarówno dla fanów sławnej gorzelni, ale również dla tych, którzy dopiero chcą zapoznać się z dymnymi wypustami.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | ELEMENTS OF ISLAY |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 57.5 |
Pojemność | 0.5L |
Jim Murray | 90 |