Dlaczego warto kupić whisky Highland Park Harald
- Gorzelnia Highland Park szczyci się ogromną ilością posiadanych magazynów – ma ich aż 26
- Debiutowała w 2013 roku dla sieci Travel Retail jako składowa serii 6 whisky z edycji The Warrior Series
- Lekko torfowa, intensywna, pikantne nuty imbiru, gałki muszkatołowej, a także drzewa sandałowego, słodkiego biszkoptu, miodu wrzosowego, dymu z cygar, skóry, pieczonych jabłek z posypką z cynamonu, sułtanek, gorzkiej czekolady oraz morskiej bryzy
- Stworzona z destylatów leżakowanych w beczkach po Bourbonie (w tym 50% first fill) oraz około 30% beczek po sherry
- Świetna na długie, jesienno-zimowe wieczory, najlepiej w towarzystwie cygara
- Swą nazwę Harald zawdzięcza norweskiemu królowi Haraldowi Fairhairowi (Pięknowłosemu), założycielowi hrabstwa Orkney
- Whisky już nie produkowana, limitowana, doskonała dla kolekcjonerów!
- Srebrny medal (srebro wybitne) na International Wine & Spirit Competition w 2016 roku
Harald I zwany Pięknowłosym, syn Halfdana Czarnego był norweskim królem w latach 855 – 930. Jego dokładna biografia ginie w pomroce dziejów, wiemy jednak, że wsławił się zjednoczeniem większości lokalnych dzikich plemion w kraj, który kiedyś miał stać się Norwegią. Aby zabezpieczyć się od wygnańców i emigrantów, napadających na brzegi norweskie, wsiadł ze swoją drużyną na drakkary i wyruszył za nimi na morze, zupełnie przy okazji zajmując, między innymi, wyspy Szetlandzkie i Orkady.
Szukając nowej tożsamości i potencjalnych nowych nabywców na swoje zacne trunki destylarnia z Kirkwall z regionu Orkady, w ramach nowej serii whisky w 2013 roku, wypuściła spod swoich skrzydeł serię The Warrior Series, inspirowaną znakomitymi postaciami z historii o mężnych i odważnych Wikingach z IX i X wieku. Czy historia podróży Haralda zainspirowała włodarzy destylarni, by właśnie ten produkt reprezentował Orkadzkie trunki na licznych lotniskach i strefach wolnocłowych na całym świecie - nie wiemy. Jednak można przypuszczać, że tak właśnie było i do dziś strudzeni podróżnicy mogą nabyć butelkę tego zacnego Single Malta, oczekując na swój rejs lub lot, przekraczając jedną z granic, wyruszając w swoją własną podróż; a cóż to za podróż bez butelki złocistego trunku.
W ramach nowej strategii marketingowej w 2013 roku destylarnia z Kirkwall postanowiła wypuścić na rynek nową serię whisky inspirowanych znamienitymi postaciami z historii starodawnych Wikingów. Oprócz wzmiankowanego Haralda to także: Svein, Einar, Sigurd, Ragnvald i Thorfinn. Wszystkie whisky z tej serii wyprodukowane zostały w ramach globalnych strategii rynkowych większości destylarni na świecie, polegających na niepodawaniu wieku kolejnych destylatów (NAS – No Age Statement) i nadawaniu im charakterystycznych nazw, ułatwiających zarówno promocję, jak i sprzedaż. Wpływ na to miało także niewątpliwie rozszerzenie się rynku nabywców whisky na regiony Azji, które są w stanie zakupić i spożyć niespotykane dotychczas ilości szkockiej, powodując tym samym braki w dojrzewających w beczkach destylatach. Whisky stała się ofiarą własnego sukcesu, a rosnące zapotrzebowanie zmusiło włodarzy destylarni do szukania nowych sposobów na sprzedaż coraz to większej ilości butelek na globalny rynek.
Fascynujące jest jak bardzo otoczenie, klimat i położenie geograficzne wpływają na charakter whisky. W przypadku produktów z destylarni Highland Park kluczową rolę w procesie słodowania odgrywa lokalny stosunkowo młody i kruchy torf, a swoistym znakiem rozpoznawczym gorzelni z Kirkwall jest charakterystyczna kwiatowa nuta, uzyskiwana między innymi poprzez spalanie w procesie gorzelniczym gałązek miejscowego wrzosu. Lokalna słodownia jest w stanie pokryć tym samy zapotrzebowanie na około 20 procent produkcji, pozostałe składniki muszą być sprowadzane spoza Orkad, między innymi z zaprzyjaźnionej gorzelni w Tamdhu. Uzyskany destylat, który kiedyś stanie się Haraldem, dojrzewa w dębowych beczkach, przy czym połowa z nich jest napełniana po raz pierwszy, a w pozostałej części wcześniej leżakowano bourbon i sherry. Finalny produkt rozlewany jest do butelek przy zachowaniu 40 procent mocy.
Kolor: określany jest jako blada słoma, lecz można ją także sklasyfikować jako jasne złoto.
Nos: rozpoczyna się nutami kwiatowymi i ziemistymi z odrobiną dymu (co charakterystyczne dla produktów z Highland Park). Rozwija się w gładkie i „wysuszone” owocowe aromaty.
Smak: przyjemny, ale krótkotrwały, niezbyt bogaty. Delikatne przyprawy i orzechy z dodatkiem zielonych owoców, imbiru i rodzynek. Bardziej ujednolicony i prostszy w porównaniu do innych whisky z Highland Park.
Finisz: rozgrzewający z przyprawami i nutami kwiatowymi. Zaskakująca długość na destylat bez oznaczenia wiekowego. Pozostawia miłe uczucie w ustach.
Dedykując Haralda na strefy wolnocłowe, producenci tej whisky zapewne nie spodziewali się, że będzie on spożywany z plastikowych kubeczków na stacji benzynowej lub podczas innego postoju w podróży, choć zapewne niekiedy ma to miejsce. My polecamy użycie short glassa z kilkoma kostkami dobrej jakości lodu lub saute, bez niczego, w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak zainspirowały Was podróże dawnych Wikingów i nie boicie się koktajlowych peregrynacji, proponujemy skonstruować w domu jeden z klasycznych drinków na bazie szkockiej, a mianowicie whisky soda. Do tego celu będzie nam potrzebna wysoka i wąska szklanka wypełniona w całości pełnymi kostkami klarownego lodu. Konstrukcję koktajlu zaczynamy od nalania dowolnej ilości Highland Park Harald, acz sugerujemy minimum 80 ml. czyli dwa ordynarne kieliszki. Całość uzupełniamy schłodzoną wodą gazowaną i delikatnie mieszamy. Koktajl możemy sfiniszować dodaniem skórki z ulubionego cytrusa, np. grapefruita lub limonki.
Cała seria Highland Park, dedykowana dawnym Wikingom, utrzymana jest w podobnej tonacji kolorystycznej i stylistycznej, nawiązując do mitycznej symboliki dawnych norweskich bogów. Na butelce Haralda znajdziemy charakterystyczną okrągłą tarczę okoloną symbolami lwa i smoka, splecionymi w odwiecznej walce dobra ze złem. Kolory to głównie czarny i srebrny; zaznaczony jest także rok powstania destylarni w Kirkwall (1798). Brak oznaczenia czasu dojrzewania (NAS).
Jest to zdecydowanie whisky dla każdego, zarówno dla podróżnika po świecie słodowych smaków, jak i domowego degustatora. Zbalansowany charakter i umiarkowana cena sprzyja zaprzyjaźnieniu się z Haraldem i zabraniu do go Waszego podręcznego bagażu.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | HIGHLAND PARK |
Wiek | No age statement |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 74.5 |