Szkocka destylarnia Balvenie prezentuje 21-letniego single malta z serii Port Wood. Trunek został po raz pierwszy zaprezentowany w 1996 roku i od razu zyskał sobie przychylne grono, a to ze względu na mistrzowską równowagę owocowych smaków i wędzonych aromatów. Destylaty naszego bohatera leżakowały w beczkach po winie Porto, zanim zostały zabutelkowane z mocą 40% alkoholu. Pozycja nie jest filtrowana na zimno.
Balvine Port Wood niepowstały, gdyby nie lata doświadczenia i zaangażowanie Master Distillera, Davida Stewarta. Gorzelnik odpowiada za większość wielokrotnie nagradzanych wypustów gorzelni. 50 lat pracy przy produkcji whisky zaowocowały całą masą wyjątkowych single maltów. Balvine Port Wood przez wielu uważana jest za największe osiągniecie Stewarta.
Wypusty Balvenie Distillery nietrudno scharakteryzować. Wyróżniają się obecnością słodkich nut miodu i wanilii, a także drzewnymi akordami, których zapewniają im wyselekcjonowane beczki. Historia marki Balvenie rozpoczyna się w 1892 roku, kiedy William J. Grant buduje gorzelnię w Dufftown w rejonie Speyside w Szkocji. Słowo „Balvine” w języku gaelickim oznacza „wioskę szczęścia”. Marka do dzisiaj pozostaje w rękach przedsiębiorstwa William Grant & Sons Ltd.
Niewiele pozostało w Szkocji destylarni, które wykorzystywałyby jęczmień z własnych upraw. Takim miejsce jest Balvenie. Zakład szczyci się tym, że większość etapów produkcji whisky wykonuje bez wpływów i zewnętrznej pomocy. Zakład na polu wielkości 1000 akrów sadzi jęczmień, a później wykorzystuje go do produkcji zacieru. Ze względu jednak na wysoki roczny poziom produkcji w wysokości 5,6 miliona alkoholu, destylarnia czasami czerpie surowce z innych słodowni.
Do dzisiaj gorzelnia wykorzystuje słodowanie podłogowe. Od tej techniki odchodzi coraz więcej gorzelni, jednak Balvenie chce pozostać wierny tradycji. Słód pozbawiony jest nut torfowych, co wpływa na to, że i whisky nie prezentuje dymnych smaków i aromatów.
Kluczek bogactwa Balvine Port Wood jest dokładnie opracowany proces maturacji. Przed nim jednak miejsce ma fermentacja i destylacja cieczy. Później destylat trafia do beczek po winie Porto. Taki dobór beczek gwarantuje, że whisky stanie się mocno owocowa, delikatna i wyrazista jednocześnie, a na pierwszym miejscu jej palety smakowej stanie głębia smaków i aromatów. Bursztynowy płyn leżakuje w beczkach 21 lat. Przez wszystkie te lata drewno nieustannie pracuje, oddycha, kurczy się i rozszerza, a każdy jego ruch wpływa na finalne walory trunku.
Pełna ciepła zielonych winogron i delikatności malin, 21-letnia single malt whisky od Balvine, prezentuje dokładnie wyważoną fuzję wrażeń sensorycznych. Trunek oferuje kakaowy finisz, przechodzący stopniowo w delikatną goryczkę.
Barwa: ciepły bursztyn;
Aromat: soczysta brzoskwinia, lekki dym, cynamon i wanilia;
Smak: subtelny, wyczuwalna żurawina, maliny, winogrono i jęczmień;
Finisz: zaskakująco kawowy, lekko gorzki, stopniowy;
Ta niezwykle luksusowa i ekskluzywna pozycja powinna być traktowana z szacunkiem i pomyślunkiem. W tym przypadku warto dostosować się do powszechnie panujących reguł i raczyć się wytwornym single maltem na czysto lub z ewentualnym dodatkiem paru kropli wody. Woda pozwoli wyraźniej odczuć owocowe nuty drzemiące gdzieś w głębi bursztynowej whisky. Balvine Port Wood otworzy przed sobą swój szeroki wachlarz smaków i zapachów, jeżeli tylko mu na to pozwolimy. Zdecydowanie pomocna będzie odpowiednia szklanka lub kieliszek do whisky.
Elegancki smak single malta podbity został przez wytworne opakowanie trunku. Pękata butelka przez której szkło widoczna jest whisky, prezentuje się elegancko. Na białej etykiecie użyto czarnych i bordowych napisów. Niektóre z nich przybrały finezyjną czcionkę. Nie zabrakło również podpisu odpowiedzialnego za całe zamieszanie Master Distillera, Davida Stewarta. Balvine Port Wood pakowany jest w białą tubę o takim samym designie, co etykieta.
Lista nagród i wyróżnień 21-latka z gorzelni Balvine nie jest krótka. Należy wspomnieć przede wszystkim, że single malt zdobył złoty medal w konkursie The Scotch Whisky Masters w 2014 i 2015 roku, złoty medal w International Spirits Challenge w 2020 roku oraz całą masę srebrnych medali w International Wine & Spirit Competition i innych wydarzeniach. Balvine Port Wood został doceniony przez krytyków branżowych oraz wielbicieli szkockich single maltów. Jesteśmy pewni, że zdobędzie jeszcze całą masę cennych nagród. To trunek z wyższej półki, który warto zachować na specjalną okazję.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | BALVENIE |
Wiek | 21Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 84 |