Zaklęty w pękatej butelce z mlecznego szkła single malt szkockiej destylarni Jura przez 21 lat leżakował w dwóch rodzajach dębowych beczek. Dram początkowo dojrzewał w beczkach po bourbonie, a następnie w beczkach z białego dębu z pierwszego tłoczenia. Ostatecznie został zabutelkowany z mocą 46% alkoholu, zamykając w sobie maślane aromaty herbatników, nuty słodkiego banana, marcepanu, orzechów i pieprzu.
Szkocka wyspa Jura może nie jest najłatwiejszym miejscem do robienia whisky, ale przez wielu smakoszy dramy z tej lokalizacji uważane są za najlepsze na świecie. Na wyspie znajdziemy jedną drogę, jeden pub i jedną gorzelnię. Gorzelnia Jura znajduje się w centrum jedynej wioski, Craighouse. Pod wieloma względami wieś jest definiowana przez destylarnię z widokiem na jedyny węzeł drogowy we wsi oraz na zatokę Small Isles Bay. Historia destylacji w Craighouse sięga XVIII wieku lub wcześniej. Pierwszą legalną destylarnię założył tu w 1810 roku Archibald Campbell. Od samego początku odległe położenie Jury i problematyczne połączenia transportowe sprawiały, że destylacja tutaj była trudniejsza niż gdzie indziej, a destylarnia wielokrotnie zmieniała właściciela. W 1876 roku James Ferguson wraz z synami przejęli działalność gorzelni, a w 1884 roku zgodzili się na 34-letni dzierżawę od rodziny Campbells. Według niektórych rachunków zainwestowali następnie ponad 25 000 funtów w destylarnię. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku stosunki między Fergusonami i Campbellami uległy pogorszeniu. Kiedy nowy laird odziedziczył posiadłość w 1901 roku, Fergusonowie ogołocili gorzelnię ze wszystkiego, co mogli i zakończyli działalność. Pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku populacja Jury, która w 1831 roku wynosiła 1312 osób, zmniejszyła się do około 250. Dwóch właścicieli ziemskich wyspy, Robin Fletcher i Tony Riley-Smith, zdecydowało, że jednym ze sposobów poprawy gospodarki będzie odbudowa Jura Distillery. Destylacja wznowiona została w 1963 roku, a alembiki pracują nieprzerwanie do dzisiaj pod zarządem nowego właściciela Whyte & Mackay.
Świetną opcją dla zainteresowanych jest zorganizowania wycieczki do gorzelni. Zwiedzając destylarnię, przechwytujemy proces produkcji: podobnie jak większość nowoczesnych destylarni, Jura sprowadza jęczmień, który był słodowany w innych miejscach. Ta część procesu, podobnie jak w wielu gorzelniach, jest obsługiwana przez młyn słodowy Porteus, wyprodukowany w Leeds. W destylarni znajdują się cztery alembiki. Każdy jest niezwykle wysoki, ma ponad 25 stóp wysokości. Tę wysokość można w pełni docenić z punktu widokowego w zakładzie, co pozwala zobaczyć podstawy fotosów, a także ich górne części. Podczas wycieczki zabrniecie również do magazynów, w których to 21 lat w dwóch rodzajach beczek dojrzewa nasz owocowo-miodowy bohater.
Jura 21 Years Old Tide pod swoją złocistą szatą kryje słodkie nuty tropikalnych owoców, białej czekolady, pikantnego imbiru i marcepanu.
Barwa: przejrzyste złoto;
Aromat: banan, migdały i tropikalne owoce;
Smak:piernik, herbatnik, orzechy, biała czekolada, imbir i marcepan;
Finisz: pikantny, ziele angielskie, miód i pieprz;
21 lat to długi okres maturacji – dramy w tym wieku uznaje się za wyrafinowane i ekskluzywne, za trunki z wyższej półki. Z rozpieczętowaniem Jura Tide z pewnością poczekacie na wyjątkową okazję. A gdy wreszcie się ona nadarzy tsunami smaków i aromatów poderwie Wasze podniebienia. Pijcie single malta bez dodatków lub z odrobiną wody. Krystaliczna woda sprawi, że na wierzch wyjdą ukryte wcześniej akcenty pikantnego imbiru.
Jura Tide ma chyba najbardziej zwracające uwagę opakowanie z całej kolekcji szkockiej marki. Butelka zachowała klasycznie obły kształt, lekko profilowany w połowie. Tym razem jednak zdecydowano się odrzucić klasyczne szkło na rzecz szkła o mlecznej barwie. Niedługą szyjkę butelki wieńczy drewniany korek. Na froncie butelki wytłoczono napisy, a na złotej etykiecie umieszczono informację o wieku single malta. Produkt pakowany jest w brązowe, prostokątne pudełko z wycięciem w kształcie alembik z przodu.
Wypust od Jura Distillery zdobył całą masę nagród: złoty medal w konkursie World Whiskies Awards w 2020 roku, złoto w International Spirits Challenge w 2020 roku, pierwsze miejsce w International Wine & Spirit Competition w 2019 roku oraz srebro w International Spirits Challenge w 2019 roku. Wyrafinowany i luksusowy single malt zachwyca krytyków, ale nie tylko. Każdy smakosz whisky słodowej będzie w siódmym, niebie mając okazję raczyć się bogatą w smaki i aromaty whisky.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | JURA |
Wiek | 21Y |
Zawartość alkoholu | 46.7 |
Pojemność | 0.7L |