Historia gorzelni Balvenie rozpoczęła się w 1892 roku w miejscowości Duffton, mieszczącej się w popularnym z produkcji whisky regionie Speyside. Jej założycielem i wieloletnim dyrektorem był Wiliam Grant, który na miejsce i siedzibę swojej destylarni wybrał XVIII-wieczną posiadłość. Rozpoczęty w roku 1892 remont i renowacja z przerobieniem posiadłości na destylarnię ukończono w piętnaście miesięcy. Dokładnie 1 maja 1893 odbyła się w gorzelni pierwsza oficjalna destylacja. Gdy w 1923 roku Wiliam umiera pieczę nad destylarnią przejmuje jego syn, John, a swoją pracę rozpoczyna od rozbudowy zyskującej popularność gorzelni.
W 1962 roku dołącza do zespołu marki Wiliam Grant & Sons człowiek, który będzie miał ogromny wpływ na przyszłość firmy – David C. Steward, zaledwie 17-letni pasjonata mocnych alkoholi. Po 12 latach pracy w firmie David C. Steward staje się czwartym w historii marki Mistrzem Gorzelnikiem. To on właśnie, w roku 1983 jako pionier rozpoczął eksperymenty z dojrzewaniem whisky w dwóch rodzajach beczek po kolei, co w późniejszej historii produkcji whisky nazwano „wykańczaniem”. Proces ten pierwszy raz został wykorzystany przy leżakowaniu whisky The Balvenie Classic. W 1987 roku marka Balvenie zapisuje się w historii jako pierwszy producent whisky, który wydał na rynek 50-letnią whisky, jedną z pierwszych tak leciwych butelek w branży. Dziś sława i uznanie dla destylarni Balvenie jest wciąż na wysokim poziomie, a sama gorzelnia jest jednym z czołowych producentów szkockiej whisky, znanym na całym świecie.
Destylarnia The Balvenie pozostaje wierna tradycyjnym wartościom i metodom produkcji, dzięki czemu tworzona whisky jest jedną z najlepszych szkockich trunków. Whisky, która dziś powstaje jest równie doskonała i autentyczna, co ta, tworzona 100 lat temu. Gorzelnia do dziś wykorzystuje jedynie jęczmień z własnych upraw. Każdego roku jęczmień jest zasiewany na farmie Balvenie Mains należącej do firmy, mieszczącej się tuż obok gorzelni. Jedyną nowoczesną technologią, z której korzystają jest kombajn zbożowy, którym zbierają plony. Poza tym jęczmień uprawiany jest w tak samo tradycyjny sposób, co dziesiątki lat temu. Balvenie posiada prywatną działająca słodownię, jako jedna z nielicznych destylarni w Szkocji. Po namoczeniu jęczmienia w wodzie źródlanej pochodzącej ze wzgórz nad gorzelnią, ziarno rozprowadzane jest na tradycyjnej podłodze słodowni. To tam słodowcy obracają go ręcznie, aż jęczmień jest gotowy do umieszczenia w piecu, gdzie jest suszony przy użyciu antracytu i starannie dobranej ilości torfu, co dodatkowo dodaje złożoności tworzonej whisky. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na smak whisky Balvenie jest jednak kształt i rozmiar miedzianych destylatorów. Alembiki, które są dziś wykorzystywane niewiele się różnią od oryginalnych, które zostały umieszczone w gorzelni w roku otwarcia. Zachowały ten sam kształt w stylu „Balvenie Ball”, z wypukłością lub kulkowatym kształtem u podstawy łabędziej szyi.
Marka posiada także własny zakład bednarski i bednarzy, którzy zajmują się naprawą i ponownym wypalaniem drewnianych beczek. Beczki są wypalane aby skarmelizować cukier drzewny, jednak tylko na tyle, by nie spalić drewna zbyt mocno. To bardzo trudna umiejętność, która jest tylko jedną z wielu, jakimi parają się bednarze. Poza tym są odpowiedzialni także za naprawy, odbudowywanie, napełnianie i zamykanie beczek. Za ostatnie wykończenie w firmie Balvenie odpowiedzialny jest najdłuższej pracujący w historii marki Mistrz Gorzelnik, David. To on najlepiej zna produkowane whisky i on dokonuje decyzji, które beczki są odpowiednie do butelkowania po 12 latach, po 21, 30 czy nawet wielu więcej latach.
12-letnia whisky od Balvenie jest obecnie najpopularniejszym z trunków oferowanych w portfolio marki. W 2008 roku weszło na stałe do podstawowej oferty, zastępując 10-letnią Founder’s Reserve, a w 2018 roku świętowało swoje 25-lecie.
Receptura whisky Double Wood 12 została opracowana przez Mistrza Gorzelnika Davida C. Stewarda na podstawie metody „wykańczania w beczce”, wynalezionej przez Davida w 1982 roku. Do powstania tego trunku David łączy whisky leżakujące co najmniej przez 12 lat w beczkach po whisky i amerykańskich beczkach po Bourbonie, łączy je ze sobą i umieszcza na dodatkowe 9 miesięcy w beczkach z dębu hiszpańskiego po Sherry Oloroso. Na sam koniec whisky umieszczana jest jeszcze na 3-4 miesiące do dużych drewnianych kadzi.
Unikalny charakter Balvenie 12Y Double Wood zyskuje dzięki dojrzewaniu w dwóch różnych gatunkach drewna. Każda z beczek i czas przebywania trunku w nich dodaje inną, typową dla siebie gamę aromatów do powstałego single malta. Tradycyjne beczki dodają miękkości i delikatności, beczki po sherry nadają głębi i pełni smaku, a ostatnie miesiące w dużych kadziach pozwalają im się harmonijnie połączyć.
Kolor: złocisty;
Nos: słodki i delikatny; sherry Oloroso, miód, wanilia, toffi, karmel, pomarańcze, suszone owoce, przyprawy korzenne, cynamon;
Smak: gładki i łagodny; orzechy w miodzie, pikantny cynamon, sherry, wanilia, gorzka czekolada;
Finisz: długie i rozgrzewające; cynamon, miód, suszone owoce, dąb;
Balvenie 12YO Double Wood to whisky, którą zawsze i bezsprzecznie należy smakować w wersji saute, ponieważ tylko w ten sposób można poznać jej doskonałość aromatów i smaków. Do serwowania najlepiej sprawdzi się oryginalny kieliszek do degustacji whisky, który pomoże skupić związki aromatyczne przy krawędzi szkła i tym samym pogłębi przyjemność z sączenia trunku. Skomponuje się z gorzką czekoladą wysokiej jakości, w tradycyjnym stylu lub z dodatkiem skórki pomarańczy.
Kształt butelki, w której zamknięto whisky inspirowany był kształtem szyj alembików, w których jest produkowana – z charakterystyczną wypukłością. Dolna część butelki jest zaokrąglona, a całość wykonana jest z jasnego szkła. Na szyjce obleczono dodatkowo ciemny kaptur, a w środkowej części butelki umieszczono szeroką etykietę o kremowym tle. Na etykiecie znajduje się bardzo dużo informacji, zaczynając od nazwy producenta wypisanej dwoma typami czcionki – tradycyjną i elegancką. Poniżej widnieje nazwa trunku, liczba „12”, która dotyczy liczby lat starzenia w beczce, informacje na temat whisky oraz podpis twórcy – słynnego Mistrza Gorzelnika Davida C. Stewerda. Dodatkowym opakowaniem jest elegancka tuba, utrzymana w takim samym stylu i kolorystyce, co etykieta na butelce. Od góry widnieje data 1892, czyli rok otwarcia destylarni, nazwa producenta w prostej i eleganckiej czcionce oraz informacje na temat trunku. W dolnej części umieszczono dwie beczki i wyjaśnienie, jakie cechy po nich przejęła whisky, a pod nimi podpis Mistrza Gorzelnika i elegancki logotyp marki w tradycyjnym stylu.
Lekkość, a zarazem złożoność trunku zachwyca i przynosi ogrom przyjemności z degustacji. Nic tym więc zaskakującego, że jest jedną z najpopularniejszych whisky na rynku, a jej sprzedaż rośnie z roku na rok. Jest pozycją obowiązkową zarówno dla koneserów, którzy poszukują wyjątkowości w smakowanych trunkach, jak i dla początkujących, dopiero rozpoczynających przygodę z alkoholem mocnym.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | BALVENIE |
Wiek | 12Y |
Zawartość alkoholu | 40 |
Pojemność | 0.7L |
Jim Murray | 80.5 |