Kolejny, luksusowy single malt destylarni Balavenie, stanowiący część serii The Balvenie Story Collection, dojrzewał przez 26 lat w beczkach po bourbonie z pierwszego napełnienia, a wcześniej był destylowany ze słodu do produkcji piwa stout, zwanego czekoladowym – stąd nazwa „Dark Barley”. Butelkowany z mocą 47,8% alkoholu rozkochuje w sobie zmysły za pomocą intensywnych fal toffi, cappuccino i cynamonowych rogalików maślanych.
Balvenie różni się od wszystkich innych szkockich whisky single malt, dzięki unikalnemu połączeniu ludzkiego rzemiosła i naturalnej alchemii. Destylarnia mieści się w Convals w Dufftown, gdzie została zbudowana przez Williama Granta tuż pod Glenfiddich w 1892 roku.
Szkocka destylarnia Balvenie od samego początku swojego istnienia dzieliła źródło wody z gorzelnią Glenfiddich – obydwa zakłady miały tego samego właściciela. Balvenie ma zupełnie inny charakter. Jest to jedna z niewielu szkockich destylarni, która może pochwalić się własną słodownią podłogową, wykorzystującą lokalnie ręcznie cięty torf. Słodownie podłogowe w Balvenie zaopatrują również sąsiednie Glenfiddich. W ciągu ostatnich kilku lat Balvenie stało się dziewiątym najlepiej sprzedającym się single maltem. Od momentu powstania Balvenie jest stale własnością Williama Grant & Sons.
Szkockie destylarnie coraz częściej otwierają się na eksperymenty na współprace, między innymi z gorzelniami piwa. Whisky to, jakby nie patrzeć, piwo destylowane. Czy istnieją techniki warzenia, które można przełożyć na whisky? Smak szkockiej whisky pochodzi od użytego zboża (jęczmień w przypadku single malt), drożdży i ostatecznie interakcji z dębem. Smaków nie można dodawać. Innymi słowy, nie można dodać esencji kawowej, aby zrobić whisky o smaku espresso. Oznacza to, że jeśli destylatorzy chcą poszerzyć gamę smaków whisky, muszą przyjrzeć się sposobom ich tworzenia w obrębie surowców. W przypadku jęczmienia widzimy to już, gdy podczas wypalania wprowadzany jest dym torfowy. 26-letni Balvenie korzysta jednak z prażonego ziarna jęczmienia, „czekoladowego słodu” wytwarzanego w wyższej temperaturze. Słód czekoladowy nie tylko smakuje kakao, ale i kawą. Gorzelnicy Balvenie podążają tą samą ścieżką, co browary i używają rozsądnych ilości słodów specjalnych do receptury dla celów smakowych i zawsze równoważą ich działanie.
26-letni Balvenie Dark Barley wszystko zawdzięcza destylacji ze słodu „czekoladowego”. Spodziewajcie się więc akcentów kakao, przypraw i kremowego toffi. Sama słodycz!
Barwa: jasne złoto;
Aromat: brązowy cukier, toffi, wanilia, miód i mleczna czekolada;
Smak: kakao, karmel, maślane rogaliki, trochę mango i dębu;
Finisz: długi, słodki, mocno miodowy, akcenty krówek i przypraw;
Niewiarygodnie otulająca whisky, jaką jest 26-latek od gorzelni Balvanie, smakuje intensywnie i wyraziście. Warto dodać odrobinę wody, aby nieco zbalansować, ale też wydobyć jeszcze więcej smaków i aromatów z głębi. Pij whisky na lodzie, bez dodatków lub po prostu tak jak lubisz najbardziej.
Na tubie, w której skrywa się butelka whisky, widzimy scenę z destylarni: pracownicy gorzelni odbierają dostawę nowego, „czekoladowego” ziarna, z którego wkrótce będą destylować wyrazistą whisky Balvenie. Butelka za to ma dość prosty design, a jednym elementem ozdobnym jest niewielki rysunek worka z jęczmieniem. Na białym tle, ciemne napisy o finezyjnej czcionce, informują zainteresowanych o zawartości pękatej butelki.
Eksperymentalna whisky, bazująca na prażonym jęczmieniu, przyprawia o pozytywny zawrót głowy. Ekspresja dojrzewająca 26 lat to wyjątkowa pozycja w gamie szkockiej destylarni. Z pewnością ucieszy niejednego doświadczonego smakosza whisky słodowej i stanie się jego ulubioną pozycją w kolekcji. Luksusowa, wyrafinowana, elegancka i z najwyższej półki. Zachowajcie ją na wyjątkową okazję!
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Marka | BALVENIE |
Wiek | 26Y |
Zawartość alkoholu | 47.8 |
Pojemność | 0.7L |