Dlaczego warto kupić whisky Glenfiddich Gran Reserva 21 years old?
- Teren, na którym znajduje się destylarnia znajduje się w tzw. Valley of the Deer (Dolina Jeleni), gdzie na kilometr kwadratowy przypada więcej jeleni, niż ludzi!
- Głęboka, wielowątkowa, z lekko pikantnym finiszem
- Leżakowała przez 21 lat w beczkach po Burbonie i sherry
- Finiszowana 4 miesiące w beczkach po karaibskim rumie
- Polecana koneserom
- Doskonała na wykwintny prezent
- Złoty medal na International Wine & Spirit Competition w 2019 roku
21-letni Glenfiddich Gran Reserva Rum Cask Finish, to wyjątkowa propozycja popularnej, szkockiej destylarni z rejonu Speyside z której ramienia powstaje również inny, sławny szkocki trunek – Grant's. Glenfiddich dojrzewa przez ponad dwie dekady w beczkach z białego dębu amerykańskiego, a przez następne cztery miesiące w beczkach po rumie firmy Canti. Obecny Master Distiller marki, Brian Kinsman, ręcznie wybiera beczki i dodaje wysublimowanego wykończenia. Alkohol prezentuje wyważony balans i oferuje więcej, niż można oczekiwać. Charakteryzuje się atrakcyjnym wachlarzem owocowych aromatów. Przyjemna, lecz delikatna nutą rumu pobudza miksturę egzotycznymi elementami imbiru, figi, limonki i banana oraz żywym, korzennym ciepłem toffi. Trunek ma 43,2% alkoholu.
Historia nazwy trunku jest niezwykle ciekawa, ponieważ ulegała ona zmianom na przestrzeni lat. Pierwsze butelki sprzedawano pod dopiskiem „Havana Reserva”, jednak z powodu funkcjonujących restrykcji w USA na produkty z Kuby, nazwa ta nie była zachęcająca dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Zmieniono ją więc na „Gran Reserva”, która też się nie sprawdziła. Obecna nazwa „Reserva Rum Cask Finish” została przyjęta przez rynek alkoholowy bardziej ochoczo. Najświeższa edycja posiada również więcej alkoholu niż poprzednie, których moc wynosiła 40%.
Jak wyglądały początku marki? Przez 20 lat William Grant żywił marzenie o zrobieniu najlepszego single maltu w Szkocji. Z pomocą rodziny w końcu osiągnął tę wizję. Latem 1886 roku, wraz z siedmioma synami i dwiema córkami u boku, postanowił spełnić życiową ambicję. Razem zaczęli budować gorzelnię, kamień po kamieniu. Po roku pracy była gotowa, a gorzelnię nazwano Glenfiddich, co po gaelicku oznacza „dolinę jelenia”. Pasja, determinacja i pionierski duch Williama nadal wspiera funkcjonowanie destylarni. Glenfiddich jest jedną z nielicznych gorzelni single malt, które pozostają w całości własnością rodziny i produkuje obecnie najczęściej nagradzaną szkocką whisky w konkurach takich jak International Wine & Spirit Competition oraz International Spirits Challenge. Warto dodać, że jednym z blendów używanych do produkcji flagowego Grantsa jest właśnie Glenfiddich!
Single malty definiuje się jako whisky na pojedynczym słodzie wytwarzanym z jęczmienia w jednej gorzelni, leżakujące co najmniej trzy lata w beczkach z dębu amerykańskiego lub hiszpańskiego i butelkowane przy minimalnym stężeniu alkoholu 40%. Od 1887 roku tradycyjny proces wytwarzania whisky w gorzelni rodziny Grant pozostał w dużej mierze niezmieniony. Zaczyna się od jęczmienia, który jest moczony i pozostawiony do kiełkowania. W kolejnym kroku jęczmień jest suszony i powstają cukry, a cały wytwór ląduje w kadzi zaciernej. Nie zapominajmy, że istotę whisky stanowi również nieskazitelnie czysta woda, które niedołączenie bierze udział w procesie produkcji. Destylarnia w Spayside czerpie wodę z podziemnego źródła Robbie Dhu.
Kolejnymi procesami, do których dochodzi w gorzelni jest fermentacja cukrów. Etap ten ma na celu stymulację drożdży do rozmnażania się, co skutkuje zmianą cieczy w alkohol. Wówczas płyn osiąga około 8-9% zawartości alkoholu, co czyni z niego dość mocne piwo. Następnie przychodzi pora na podwójną destylację w miedzianych alembikach, gdzie płyn jest podgrzewany i następuje rozdzielenie składników. Alembiki gorzelni Glenfiddich są identyczne jak te, których dekady temu używał Grant i jego rodzina. Gdy nadejdzie odpowiedni czas, Master Disiller dobiera odpowiednie beczki z drzewa dębu i po kubańskim rumie i decyduje o rozpoczęciu maturacji. W przypadku naszego bohatera trwa ona 21 lat! Po tym czasie specjaliści decydują o rozpoczęciu butelkowania.
Sekretem smaków i aromatów 21-letniego Glenfiddich Gran Reserva Rum Cask Finish jest głęboka troska i uwaga włożone w jego produkcje. W całym procesie używane są najlepsze składniki, a efekt jest zaskakujący i wielowymiarowy.
arwa: bursztynowa;
Aromat: rozwijający się w miarę, wieloetapowy, wyraźnie pieprzny, wyczuwalny cynamon, nuty kardamonu, cytryna, pomarańcza, banana, krówka, przyprawy, kakao, daktyle, figi, drewno;
Smak: pieprz i cynamon, brzoskwinia, pomarańcza, miód, śliwka, ciemna czekolada, dąb;
Finisz: dość długi, nuty grejpfruta i dębu, rozgrzewający;
Nie potrzebujesz specjalnych akcesoriów, aby cieszyć się tym ekskluzywnym trunkiem. Świetnie zadziała zwykły kieliszek do wina, jednak specjalne szkło do whisky w kształcie tulipana doprowadzi aromaty do nosa, a jego szeroka forma pozwoli podgrzać płyn rękoma o obudzić jeszcze więcej zapachów. Kropla wody może ujawnić ukrytą głębię bursztynowej whisky. Zanim zaczniesz, nalej sobie szklankę trunku i dodawaj wodę po kropli. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub lekko schłodzoną. Woda butelkowana o niskiej zawartości minerałów zapewni najlepsze wrażenie naturalnego charakteru whisky. Ekskluzywny trunek zasługuje na ekskluzywne traktowanie.
Butelka trunku jest dość masywna w forcie, zwężana do dołu, z długą szyjką. Szkło nie ma koloru, jest bezbarwne, co pozwala w pełni doceniać piękny kolor zawartości. Etykieta nie ma dużych rozmiarów, jednak jej bogate, złote zdobienie przyciąga wzrok. W górnej części widoczne jest graficzne przedstawienie jelenich rogów, co nawiązuje oczywiście do nazwy Glenfiddich (tłum. dolina jelenia). Butelka opakowana jest w ozdobny karton zamykany na magnez. Całość prezentuje się niezwykle ekskluzywnie i prestiżowo. Nic dziwnego – trunek ten jest wyjątkowy! Na butelce wytłoczona została data 1887, czyli początek działania destylarni.
21-letnia whisky typu single malt to pozycja celowana zwłaszcza w grono specjalistów, smakoszy i fanów szkockich alkoholi. Nie często trunki mają okazję leżakować w beczkach po rumie, co czyni alkohol ten niezwykle wyjątkowym i niecodziennym. Będzie świetną opcję na prezent dla kogoś zaznajomionego już z tematyką szkockiego gorzelnictwa. Specjalny trunek na specjalną okazję.
Kraj | Szkocja |
---|---|
Rodzaj whisky | Single Malt |
Region | Speyside |
Producent | Glenfiddich Distillery |
Marka | GLENFIDDICH |
Właściciel | William Grant & Sons |
Bottler | oficjalny |
Wiek | 21Y |
Zawartość alkoholu | 43.2 |
Pojemność | 0.7L |